Стара версія
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Студентам-правникам ЗНУ розповіли про інститут електронних петицій

Студентам-правникам ЗНУ розповіли про інститут електронних петицій

22.10.2019 13:03 Все Головні новини Факультети Юридичний Юридичний факультет Лекція

21 жовтня на базі юридичного факультету ЗНУ відбулася публічна лекція, присвячена темі функціонування інституту електронних петицій. Висвітлив цю тему почесний гість юридичного факультету ЗНУ – доцент кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Я.Мудрого, голова ГО «Європейський центр верховенства права» Дмитро Лученко.

На початку заходу лектор окреслив тему зустрічі й запросив присутніх у залі приєднатися до обговорення нагальних питань, що стосуються належного функціонування інституту електронних петицій. На лекції було розкрито деталі оформлення петицій, юридичні наслідки, ефективність різних форм і способів донесення думки народу до влади, міжнародне трактування поняття петиція, сутність ЗУ «Про звернення громадян», який регламентує порядок подання, набрання голосів і розгляду електронних петицій.

Так, під час зустрічі студентам розповіли про те, що демократичні країни розглядають інститут електронних петицій як частину електронної демократії, адже це зручний спосіб участі в управлінні державними справами. На думку спікера, у цивілізованому суспільстві має існувати простий, ефективний і безпечний спосіб спілкування між людьми і державою.

Крім того, студенти мали змогу дізнатись про загальний порядок розгляду звернень громадян, переваги функціонування інституту електронних петицій, серед яких: посилення участі, ініціативності та залучення громадян на національному, регіональному та міжнародному рівнях до публічного життя, покращення прозорості демократичного процесу, прийняття рішень та підзвітність демократичних інститутів, покращення зворотніх реакцій органів влади на звернення громадян, сприяння публічним дебатам та залученню громадян до процесу прийняття рішень.

Також лектор докладно висвітлив проблеми, які нівелюють розгляд петицій, а саме: низький відсоток петицій, що долають поріг у 25 тисяч голосів, відсутність забезпечення належної якості петицій, відсутність захисту від розпорошення голосів, недружній інтерфейс сайтів, на яких оприлюднюються петиції та інші.

Дмитро Валентинович висвітлив у своїй доповіді також ідеї, які можуть сприяти ефективному функціонуванню інституту електронних петицій. Серед них: запровадження єдиної платформи для електронних петицій, встановлення фільтрів, які унеможливлять зловживання правом на електронну петицію, запровадження запобіжників проти розпорошення голосів, закріплення можливості голосувати не тільки «за», а й «проти», додавати коментар або експертний висновок петиції щодо порушеного питання, запровадження механізмів широкого залучення громадян до механізмів Е-демократії.

Окрім іншого, гість розповів про досвід іноземних колег з Латвії у роботі інституту електронних петицій. Так, наприклад, у цій країні для збору голосів і розгляду петицій немає обмежень у часі. Також студентам розповіли як регламентується подання петицій у Латвії на порталі «Мій голос» (ManaBalss) і як вноситься розгляд петицій до порядку денного засідань Сейму Латвії. Проаналізував спікер і статистичні дані щодо кількості запровадження ініціатив і електронних петицій громадян Латвії з 2011 року, а також вимоги і критерії якості петицій: конституційність, максимально системне рішення, реалістичність, конкретна пропозиція за ідею та інші.

Студенти взяли активну участь у дискусії з зазначених питань, а викладач Національного юридичного університету імені Я. Мудрого насамкінець зустрічі відповів на запитання, цікаві для учасників зібрання.