У ЗНУ заступник голови Національного агентства Наталія Стукало розповіла про нову процедуру акредитації освітніх програм

У Запорізькому національному університеті для всіх охочих освітян регіону провели засідання круглого столу на тему: «Нова процедура акредитації освітніх програм: як покращуватиметься якість?» (спікер – заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, професор Наталія Стукало, модератор – проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов). Серед учасників заходу були ректор Микола Фролов, перший проректор Олександр Бондар, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, декани й науковці всіх факультетів ЗНУ, а також – представники інших запорізьких закладів вищої освіти.
На початку заходу ректор Микола Фролов привітав почесне зібрання й наголосив на актуальності й важливості теми, обраної для обговорення. Він представив аудиторії почесну гостю – заступника голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, професор Наталію Стукало й надав їй слово.
Спікер нагадала присутнім про історію заснування Національного агентства та його структуру. Вона зазначила, що приводом для створення в 2014 році Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти стало приєднання України до Болонського процесу. Однак з об’єктивних причин лише у 2017 році був оголошений новий конкурс, під час якого 23 експерти агентства (із них 2 студенти і 3 роботодавці) відбиралися іноземними й вітчизняними фахівцями. А з 2019 року вони розпочали свою діяльність «із нуля». І на сьогодні важливою частиною їхньої роботи є інформаційні зустрічі з представниками закладів вищої освіти різних регіонів країни.
Під час засідання круглого столу пані Наталія презентувала присутнім Положення про акредитацію освітніх програм, затверджене МОН України й офіційно оприлюднене 27.08.2019 р. Вона звернула увагу освітян на ті моменти, якими відрізняється нова процедура. Зокрема, вона підкреслила, що акредитація – абсолютно добровільна процедура, ініціатором якої виступає заклад вищої освіти. Крім того, представники Національного агентства повністю відійшли від паперових варіантів документів, потрібних для акредитації, уся необхідна інформація буде подаватися в онлайн-режимі. Усі експерти агентства проходитимуть стадію відбору, тренінгів і тестувань, навчання. До їхніх повноважень входить надавати експертну оцінку акредитованої освітньої програми після спілкування зі студентами, роботодавцями, колегами й адміністрацією ЗВО. Такі експерти мають надавати консультаційну допомогу, наводити приклади вдалих практик інших закладів вищої освіти, які допоможуть виправити недоліки й підвищити якість освітньої програми.
Також вона наголосила, що під час підготовки до акредитації на всіх її етапах необхідно активно залучати студентів. Йшлося також про те, що освітні програми мають бути реальними, відповідати вимогам роботодавців тощо.
Наталія Стукало нагадала присутнім, що крім акредитацій власне освітніх програм, Національне агентство зможе здійснювати акредитацію спеціалізованих вчених рад, інституційну акредитацію й акредитацію незалежних агенцій. Також вона згадала про такий аспект роботи агентства, як впровадження академічної доброчесності в систему освіти й розповіла про важливість започаткування центрів внутрішнього забезпечення якості освітніх послуг в українських ЗВО.
Насамкінець свого виступу вона підкреслила необхідність таких зустрічей. Адже співробітники Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти надають важливого значення спілкуванню з представниками академічної спільноти. Адже тільки спільними зусиллями всіх зацікавлених сторін можна модернізувати вітчизняну систему освіти.
Крім того, пані Наталія дала відповіді на всі запитання, які їй під час зустрічі поставили представники як Запорізького національного університету, так і науковці з інших закладів вищої освіти. Зокрема, освітян цікавили такі питання, як повноваження й відповідальність гаранта освітньої програми, чи включатиме процедура акредитації освітніх програм перевірку рівня знань студентів, чому потрібно приділити особливу увагу під час заповнення звітів самооцінювання, змінність освітніх програм, чи існують єдині вимоги до силабуса й індивідуальної траєкторії навчання студентів тощо?
На всі ці питання спікер надала вичерпні відповіді. Крім того, під час засідання круглого столу вона неодноразово зверталася до інформації, розміщеної на офіційному сайті Національного агентства: https://naqa.gov.ua
Насамкінець ректор ЗНУ Микола Фролов подякував Наталії Стукало від імені всіх присутніх. Він висловив сподівання, що таке спілкування з представницею Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти було цікавим і корисним для всіх присутніх. Своєю чергою, пані Наталія подякувала учасникам засідання за відкритість до спілкування й запевнила, що Національне агентство готове до плідної співпраці з представниками закладів вищої освіти.