
Четвертого листопада на історичному факультеті ЗНУ відбулась презентація книги «Трансформація української національної ідеї», над якою працював колектив авторів. Це видання є збіркою статей відомих українських істориків, філософів, політологів, культурологів, які дають власні відповіді на питання про те, як розвивалася "українська ідея", чому і на якому етапі вона загальмувала, і що слід зробити, щоб "українська ідея" знову стала "українською мрією". Упорядником збірки є Олесь Доній.
На презентацію завітали громадські діячі, науковці, студенти, представники місцевих ЗМІ, поціновувачі історії. Вони мали чудову нагоду поспіклуватися з авторами. Організаторами цієї зустрічі виступили викладачі історичного факультету.
За словами упорядника видання, в цій книзі представлені різні підходи, концепції і погляди на національну ідею, зокрема і ліберальні, і консервативні, і націоналістичні, і антинаціоналістичні. Збірка не є науковою монографією, тут зібрані наукові і публіцистичні статті. Основне її завдання – розкрити дискусію щодо цінностей, які змінять країну. Зокрема, у книзі пояснюється поняття національної ідеї, її чинників, різних етапів розвитку держави (романтичний, оборонний, наступальний, конкурентний) і відповідних цінностей.
До презентації долучились також автори книги Леонід Чупрій, Ігор Щупак, Роман Кудлай і Віталій Кулик. Вони висловили своє бачення і розуміння національної ідеї. Так, політолог Віталій Кулик наголосив, що в Україні відбувається криза світської держави. Він звернув увагу на питання формування державної політики історичної пам’яті держави, на проблеми ідентичностей і геополітичного вибору, суспільних цінностей, прав і свобод, релігійних проблем, а також на особливості формування національної ідеї у XXI ст. В свою чергу, Леонід Чупрій відзначив такі ідеологічні складові: історична пам’ять і міф, національні цінності і місія. Також він зупинився на питаннях конфлікту цивілізацій, захисту традиційних цінностей і розвитку держави в різних галузях. На думку Ігоря Щупака, без засадничих принципів історичної пам’яті держава не може існувати. А при формуванні політичної нації важливо збереження загальнолюдських цінностей (свобода слова, право на життя, верховенство права і т.д.) незалежно від етнічного походження та прийняття різних релігій. При цьому, важливим є розуміння базових цивілізаційних цінностей і полікультуралізму. Один з авторів книги – Роман Кудлай відзначив, що одними з критеріїв розвитку країни є тривалість і якість життя, а суттю національної ідеї є розвиток країни. Зокрема, змін у державі потребують такі галузі, як соціокультурна, безпекова, економічна і політична.
Учасники заходу зацікавились дослідженням колективу авторів, особливо зважаючи на те, що книга є дуже актуальною в наш час. Організатори зустрічі висловили сподівання, що ця книга знайде свого читача, адже в ній автори діляться своїми цінностями, поглядами, особливостями глибинного мислення і думками. Наприкінці учасники заходу подякували його організаторам і гостям університету за цікаву творчу зустріч.