Стара версія
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / На факультеті журналістики ЗНУ провели розслідувальний воркшоп

На факультеті журналістики ЗНУ провели розслідувальний воркшоп

11.11.2019 14:23 Все Головні новини Факультети Журналістики Факультет журналістики тренінг з розслідувальної журналістики

8 листопада на факультеті журналістики ЗНУ був проведений воркшоп «Викривай і змінюй», участь у якому взяли студенти, журналісти, блогери та всі охочі, хто готовий вчитися сучасній розслідувальній роботі. Організаторами зустрічі виступили представники Інституту розвитку регіональної преси та компанії YouControl, а також викладацького складу кафедри журналістики.

Відзначимо, що ІРРП та YouControl реалізовують спільний проєкт «Викривай і змінюй», який передбачає проведення серії одноденних воркшопів у закладах вищої освіти України, під час яких експерти та журналісти навчають робити власні журналістські розслідування. Проєкт реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative, EUACI). EUACI фінансується Європейським Союзом та співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії (DANIDA).

Спікери цього воркшопу - CEO та засновник YouControl Сергій Мільман, журналістка-розслідувачка «Слідство.Інфо» й переможниця міжнародного конкурсу «Young Journalist Award» Мар'яна Мотрунич та координатор проєктів з розвитку розслідувальної журналістики, юрист Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП) Олександр Волошин - розповіли про принципи й правила роботи розслідувачів, познайомили із методиками та інструментами, які вони можуть використовувати під час підготовки матеріалів, як використовувати сторітелінг, яка має бути структура тексту, як працювати з реєстрами відкритих даних, документами та використовувати систему YouControl для журналістських розслідувань.

Так, наприклад, Олександр Волошин розповів про критерії, особливості і методи написання журналістських розслідувальних матеріалів, на які питання вони повинні відповідати, як здійснювати попередній пошук інформації, перевіряти її, як працювати з правовими ризиками. В таких матеріалах, на думку спікера, повинно бути менше суб’єктивізму, але більше об’єктивізму. При цьому, розслідувальний матеріал готують, коли порушуються правила чи закони, або вони є недосконалі, а важливим критерієм є суспільна важливість цього розслідування.

Під час воркшопу учасники працювали над власними розслідувальними матеріалами у командах під керівництвом спікерів за такими напрямками: екологія, тендери і закупівлі, судова система (конфлікт інтересів, родинні зв’язки). Вони шукали теми,  визначали гіпотезу розслідування, попередню назву, об’єкт дослідження, ризик-індикатори, аналізували факти, працювали з документами і офіційними державними реєстрами даних (Єдиний державний реєстр судових рішень, ЄДР та інші), ставили запитання, доводили та спростовували гіпотезу, працювали із джерелами інформації, визначали фігурантів, формували план подальшої роботи.

Крім того, учасники тренінгу дізнались, чим відрізняється пошук інформації в державних реєстрах і спеціалізованих системах, детально ознайомились і попрактикувались у роботі в системі YouControl, де консолідовано збирається, аналізується, акумулюється інформація з багатьох реєстрів. А також проаналізували функції системи (аналіз інформації про фізичних осіб, моніторинг компаній, пошук зв’язків, реєстри світу, експрес-аналіз даних, ринковий скоринг та інші). Виконуючи практичні кейси, учасники заходу пробували досліджувати економічні ризики певних підприємств і організацій, вірогідність банкротства, судові рішення, зв’язок з іншими компаніями тощо.