
Нещодавно в Запорізькому національному університеті відбулося засідання Науково-технічної ради під головуванням проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука. На заході йшлося про досвід роботи й перспективи розвитку наукових підрозділів закладу вищої освіти, а також про здобутки наукових шкіл за останні три роки й плани їхньої подальшої роботи. Крім того, учасники засідання розглянули низку поточних питань, пов’язаних із діяльністю аспірантури й докторантури, виданню наукових вісників університету тощо.
Першою перед учасниками наради із доповіддю на тему: «Досвід та перспективи роботи спеціалізованої науково-виробничої лабораторії матеріалознавства високотемпературних композиційних матеріалів» виступила доцент кафедри металургії факультету металургії інженерного інституту Ольга Бережна. Зокрема, вона зазначила, що в 2019 році співробітники лабораторії опублікували 3 статті в міжнародних і 4 – у фахових виданнях. Вони отримали 1 патент, взяли участь у 5 наукових конференціях і 2 виставках тощо. Присутніх на заході також зацікавила інформація про роботу з розробки щільникових панелей для авіаційної й космічної техніки. У проєкті рішення з цієї доповіді окремим пунктом відзначили необхідність продовження роботи в цьому напрямку. Також проректор Геннадій Васильчук пообіцяв особисто сприяти створенню учбово-виробничого полігону із виплавки спеціальних сплавів і їх розливанню у форми на основі холоднотвердіючих сумішей.
Надалі присутні заслухали виступ керівник наукової школи «Генетика та селекція рослин», професора Віктора Ляха. Він прозвітував про те, що в 2017-2-19 рр. науково-дослідна робота в лабораторії проводилась згідно з темою «Збільшення генетичної мінливості сільськогосподарських і декоративних рослин з використанням сучасних методичних засобів та пошук нових генетичних джерел продуктивності та якості продукції» (№ 0110U004790), а також згідно з додатковою угодою до договору з Інститутом олійних культур за темою «Встановлення генетичного контролю якісних та кількісних ознак олійних культур». Серед іншого, він зазначив, що за звітний період представники кафедри видали 7 статей, що входять до наукометричних баз Scopus та Web of Science, 7 статей у закордонних виданнях та 15 статей у фахових виданнях України. Крім того, спираючись на результати роботи наукової школи у 2018-2019 н.р. відкрито нову освітню програму “генетика” спеціальності 091 біологія освітнього рівня бакалавр та у 2019 році здійснено перший набір студентів у кількості 10 осіб на денну форму навчання.
Про «Стан та перспективи розвитку Центру промислової екології» доповів керівник центру Геннадій Кожемякін. Він розповів про основні напрямки діяльності підрозділу, серед яких – розробка та впровадження маловідходних та безвідходних технологій та заходів для найбільш повного використання вторинних сировинних ресурсів та відходів виробництва; розробка сучасних технологій та засобів очищення промислових викидів в атмосферу; Екологічний моніторинг територій та об’єктів; розробка екологічної документації для промислових підприємств і науково-технічні послуги для служб промислових підприємств з питань охорони навколишнього середовища, радіаційної та промислової безпеки. Також він зазначив, що за 10 місяців 2019 р. лабораторія вже надала обсяг послуг на 540,7 тис. грн. (із них – за держбюджетною темою 280 тис. і за госпдоговорами 260, 7 тис. грн).
До проєкту рішення, яке одностайно ухвалили за результатами рішення всі учасники заходу, увійшли такі завдання, як продовження пошук додаткового фінансування за рахунок коштів замовників і розгляд питання участі Центру у конкурсі по відбору проектів, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та міжнародних грантів.
Досвід та перспективи роботи Центру підтримки Академії Cisco інженерного інституту стали темою виступу керівниці центру Наталії Полякової. Зокрема, вона зазначила Компанія Cisco – світовий ІТ лідер в сфері комп’ютерних систем та мереж. Програма академій Cisco – програма корпоративної соціальної відповідальності. Мета програми – підготувати молодь до кар’єри в галузі ІТ. Участь у програмі для слухачів та навчальних закладів безкоштовна. Академія Cisco акредитована для викладання курсів професійного рівня з комп’ютерних мереж CCNA та кібербезпеки CCNA Security та CCNA CyberOps, ІоТ та безпеки ІоТ. Працює на базі кафедри програмного забезпечення автоматизованих систем. Курси інтегровані до навчального плану спеціальності 121 Інженерія програмного забезпечення, освітня програма «Програмне забезпечення систем».
Доповідач розповіла про те, як за допомогою можливостей Академії Cisco відбувається формування професійних компетенцій студентів інженерного інституту, про взаємодію зі школами й профорієнтаційну діяльність як складник реалізації програм Cisco, про волонтерську складову, що полягає в організації курсів підвищення кваліфікації для військовослужбовців-зв’язківців, тощо.
Наприкінці засідання доцент Сергій Ільїн прозвітував про «Очікування та реалії в діяльності Центра колективного користування науковим обладнанням ‘’Структура’’». Він, зокрема зазначив, що діяльність центра спрямована на використання сучасних інноваційних систем та засобів їх діагностики, дослідження ефективності роботи існуючих систем, енергетичних аудитів об’єктів різного призначення, А також – на підвищення якості навчання студентів за рахунок інтеграції наукової, науково-технічної, інноваційної та освітянської діяльності шляхом співробітництва із ЗВО МОН України, науковими установами НАН України, галузевими науковими установами, підприємствами різної форми власності, органами місцевого самоврядування, громадськими установами, зарубіжними науковими установами та комерційними структурами; поєднання потенціалу університетів м. Запоріжжя і регіону. Присутні обговорили перспективи подальшої діяльності цього підрозділу, зокрема приділили увагу необхідності придбання унікального обладнання, яким міг би стати учбово-виробничий полігон із виплавці спеціальних сплавів і їх розливанню у форми на основі холоднотвердіючих сумішей.
Під час розгляду пункту порядку денного «Різне» йшлося про рекомендацію Вченій раді щодо внесення до реєстру наукової школи ЗНУ математичного факультету «Формування структури поверхневих шарів металевих сплавів під впливом лазерного випромінювання» (керівник – професор В. Гіржон). А також – про рекомендацію до друку монографій і збірників наукових робіт і про затвердження тем дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії.
Наступне засідання Науково-технічної ради ЗНУ відбудеться 2 грудня.
Таміла Тарасенко