Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Інженерному інституту ЗНУ – 60 років!

Інженерному інституту ЗНУ – 60 років!

Інженерному інституту ЗНУ  –  60 років!
06.12.2019 08:52 Все Головні новини Інженерний інститут ЗНУ Інженерний інститут освітній процес практика ювілей

6 грудня інженерний інститут ЗНУ (раніше ЗДІА) святкує свій 60-річний ювілей. А починалося все зі створення у Запоріжжі вечірнього факультету Дніпропетровського металургійного інституту.

Наприкінці 50-х років XX століття в промисловості нашого міста виникла гостра потреба у створенні закладу вищої освіти з підготовки фахівців для комплексу металургійних заводів міста. Тому 10 листопада 1959 р. Міністерством вищої і середньої фахової освіти УРСР був виданий наказ № 156 про організацію з 1 грудня 1959 р. вечірнього факультету ДМетІ, деканом якого був призначений М.С. Силенко. Вже в грудні цього року в приміщенні Запорізького металургійного технікуму розпочали заняття перші 16 студентів-вечірників.

Новий навчальний рік відзначився першим набором на такі спеціальності, як металургія чорних і кольорових металів, автоматизація металургійних процесів, газопічна теплотехніка, механічне обладнання металургійних заводів, обробка металів тиском, технологія кераміки і вогнетривів. У цей же час факультет очолив новий декан Ю.М. Потебня. Неординарна особистість з надзвичайними організаторськими здібностями, величезною життєвою енергією, рідкісним чуттям на обдарованих, працездатних і відповідальних людей – Юрій Михайлович став тим, хто перетворив вечірній факультет на повноцінний навчальний заклад, а потім на один з найвідоміших і перспективніших навчальних закладів України.

Під керівництвом Юрія Потебні в 1965 р. вечірній факультет був реорганізований у філію ДМетІ, і в цьому ж році розпочався прийом студентів на денну форму навчання. А вже в 1976 р. на базі філії було створено славнозвісний Запорізький індустріальний інститут.

Водночас відбувалося й будівництво. Завдяки наполегливій праці студентів і співробітників, на острові Хортиця були збудовані спортивні майданчики, корпуси, їдальня й профілакторій. В той же час відбувалося і активне будівництво гуртожитків і навчальних корпусів.

У 1983 році ректором ЗІІ було призначено М.П. Ревуна, який продовжував будувати нові корпуси рідного навчального закладу. Навіть в складних умовах 90-х років відкривалися нові актуальні спеціальності й продовжувалися наукові дослідження. У 1994 р. міжрегіональна атестаційна комісія акредитувала за вищим рівням всі випускові кафедри ЗІІ, що дало підставу для реорганізації навчального закладу в Запорізьку державну інженерну академію.

Минали роки, і важливим етапом розвитку вищої школи став Закон України «Про вищу освіту» від 2002 р., який, зокрема, визначав принципи управління закладами вищої освіти. Тож наступного ректора вже не призначали, а обирали, і першим обраним ректором ЗДІА став В.І. Пожуєв. У 2013 р. виконуючим обов’язки ректора було призначено Є.Я. Швеця, а у 2015 р. ректором академії було обрано В.А. Банаха.

У цей час продовжували розвиватися активні зв’язки з промисловими підприємствами міста, підготовка кадрів для яких була завжди першочерговим завданням навчального закладу технічного напрямку; виховувалися нові науково-педагогічні кадри, продовжували діяти старі і виникали нові наукові школи.

Початок ХХІ ст. вніс свої корективи в життя і діяльність багатьох навчальних закладів освіти по всьому світу. Це знайшло своє відображення в об’єднанні декількох окремих закладів вищої освіти в один потужний, великий і значний навчальний заклад. Торкнувся цей процес і закладів вищої освіти України, зокрема, Запорізького краю. У 2019 р. колективи двох важливих для регіону вишів висловилися за приєднання Запорізької державної інженерної академії до Запорізького національного університету. Тож, наказами Міністерства освіти і науки України від 29.10.2018 р. № 1162 «Про реорганізацію Запорізької державної інженерної академії» й наказом ректора ЗНУ Миколи Фролова від 13.11.2018 р. № 426 було створено інженерний інститут Запорізького національного університету.

Сьогодні інженерний інститут, який є правонаступником Запорізької державної інженерної академії, активно розвивається. На чотирьох факультетах інституту готують фахівців з металургії, галузевого машинобудування, будівництва, цивільної безпеки, технологій захисту навколишнього середовища, енергетики, електроніки, мікро- та наносистемної техніки, програмування, комп’ютерно-інтегрованих технологій, а також спеціалістів з інформаційної економіки, менеджерів, економістів для різноманітних галузей виробництва тощо. Відкриваються нові спеціальності, зокрема, з 2020 року розпочнеться набір студентів для навчання за новою освітньою програмою архітектура та містобудування.

На підприємствах «Метінвест Холдингу», «Запорізькому заводі феросплавів» студенти проходять практики. Будівельники працюють на реальних об’єктах, де вивчають робочі креслення, знайомляться з існуючим житловим фондом тощо, а студенти-програмісти мають можливість отримати додаткову освіту в Cisco Networking Academy Ukrain. Більшість дипломних проєктів, які виконують випускники інженерного інституту, мають практичне застосування, а їх знання знаходять застосування на всіх континентах світу.

Майбутніх фахівців у різних галузях готують висококваліфіковані кадри: доктори наук, доценти, які втілюють в життя практичні напрацювання. Сьогодні вони не лише відкривають шлях до успішного майбутнього молодим кадрам, а й допомагають розширити знання професіоналам, надаючи можливість пройти атестацію в комісії з питань сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем; допомагають адаптуватися до цивільного життя військовослужбовцям (проєкт Україна-Норвегія) тощо. Продовжують діяти наукові школи; створюються унікальні наукові розробки.

Позаду 60 бурхливих, сповнених яскравими подіями років, а попереду – нові звершення, нові наукові відкриття, нові можливості для талановитої молоді з усієї України і світу!

Ми запрошуємо всіх, хто живе «з інженеркою в серці», прийти на наше свято 6 грудня об 11.00 до актової зали інженерного інституту ЗНУ (вхід з вулиці Незалежної України), щоб знову зустріти своїх одногрупників, улюблених викладачів і привітати близьких з цією визначною подією!

 

Інженерний інститут

 

 

 

Схожі новини