
Нещодавно до факультету металургії інженерного інституту ЗНУ завітали гості – учні 8-х класів запорізьких загальноосвітніх шкіл №№ 100 і 29. До інженерного інституту старшокласників привело бажання стати учасниками проєкту від Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради «Корисні STREAM-канікули». Разом із хлопцями та дівчатами приїхали й їхні класні керівники Роман Клименко, Інна Польська, Світлана Сідавцова (ЗЗШ № 100) і Оксана Бадя (ЗЗШ № 29).
На гостей зі ЗЗШ №100 чекала дуже різноманітна програма за темою «Металург – головна професія Запорізького краю». Учасники події мали можливість побачити, як створюються вироби з металу, дізнатися, як програмується 3D-принтер тощо.
Майстер-клас для учнів на кафедрі металургійного обладнання провели доценти Андрій Власов і Сергій Востоцький. Вони розповіли школярам, як це – бути механіком, які перспективи відкриває перед випускниками кафедри ця професія. Учні дізналися, що отримані під час навчання знання та навички вони зможуть реалізувати на будь-якому підприємстві металургійного напрямку, і не тільки. А потім Сергій Востоцький продемонстрував гостям можливості 3D-проектування й твердотільного моделювання виробів на 3D-принтері.
На кафедрі обробки металів тиском учнів зустріли її завідувач професор Олександр Явтушенко та доцент Віктор Проценко. Учні поринули в цікавий світ зародження й розвитку металургійної галузі, дізналися, які саме особливості мають метали відносно крихких кристалічних структур. А потім гості на власні очі побачили, як працюють листопрокатні й сортопрокатні стани, познайомилися з можливостями листового та об’ємного штампування на гідравлічному пресі, пресування та волочіння на розривній машині. Учні із захопленням спостерігали за роботою діючого обладнання, розглядали отримані дослідницькі металеві зразки, задавали питання.
Майстер-клас для учнів провів доцент кафедри металургії Роман Воляр. За допомогою презентації, присвяченої основам металургії, гості дізналися, які метали відносяться до чорних і кольорових, чим вони відрізняються і які мають властивості, де виробляються і в яких галузях використовуються. Отримані знання учні змогли випробувати на практиці в лабораторії електросталеплавильних процесів. Вони зацікавлено розглядали зразки різних металів, зокрема, алюмінію, магнію, сталі, чавуну, міді, латуні, феросплавів тощо і активно обговорювали все, що бачили. Але особливо зацікавила гостей електродугова піч Таммана, на якій плавився алюмінієвий сплав, а потім із нього відливався виріб.
Зовсім іншу екскурсію обрали учні ЗЗШ № 29, які приїхали на кафедру автоматизованого управління технологічними процесами ФМ. Гостей зустріли завідувач кафедри АУТП професор Михайло Пазюк, а також доцент Ірина Овчиннікова. Своїм майбутнім студентам Ірина Анатоліївна розповіла про історію кафедри, базові дисципліни, які вивчають студенти, й про наукову роботу, якою вони займаються. Особливо зацікавила гостей розповідь про різноманітне й весела студентське життя. А потім учні відвідали лабораторії кафедри.
У лабораторії технічних засобів та комп’ютерно-інтегрованих систем автоматизації школярі відчули себе справжніми студентами, бо змогли самі попрацювати на існуючому там обладнанні. А це стенди систем автоматизації; безконтактні прилади – оптичний і радіаційний пірометри для вимірювання температури; манометри для вимірювання тиску, витратоміри для газів і рідин, автоматичні потенціометри, манометричні термометри, деформаційні манометри, професійні стенди для визначення придатності приладів до експлуатації.
Не менш цікаво було й в лабораторіях мікропроцесорних та програмних засобів автоматизації та автоматизації технологічних процесів, де доцент Наталія Міняйло продемонструвала регулятори, мікропроцесори різних фірм, розповіла по SMART-технології, робототехнічні системи тощо. Наталія Олександрівна ознайомила гостей зі стендами імітації технологічних процесів, зокрема зі системою ручної й комп’ютерної загрузки доменної печі, а також роботом-сортувальником тощо.
Проведені екскурсії й майстер-класи дуже сподобалися учням. Вони дозволили школярам поринути в цікавий світ технічних спеціальностей.
Інженерний інститут