Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Декан історичного факультету Володимир Мільчев прочитав усім охочим лекцію «Запорожці без Січі: козацькі ‘’енеїди’’ 1775-1791 рр.»

11.02.2020 11:57 Все Головні новини Факультети Історичний ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет лекція наукова діяльність

Викладачі історичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) часто виступають із науково-просвітницькими лекціями на різних публічних заходах в м. Запоріжжі. Зокрема, часто разом із співробітниками книгарні «Є» науковці нашого вишу влаштовують цікаві й інформаційні лекції, присвячені ключовим моментам історії нашої країни. Днями декан історичного факультету, професор Володимир Мільчев прочитав лекцію «Запорожці без Січі: козацькі ‘’енеїди’’ 1775-1791 рр.».

Варто відзначити, що минулого року в книгарні «Є» Володимир Мільчев розповів усім охочим про таку трагічну сторінку історії України, як зруйнування Запорізької Січі. Оскільки ця тема викликала неабияке зацікавлення у всіх, хто завітав на подію, в організаторів виникла ідея ще раз запросити відомого історика, аби той розповів по подальшу долю українських козаків.

На початку виступу Володимир Мільчев нагадав присутнім, що на створення безсмертного творіння, яке мало визначний вплив на розвиток української культури й мови, – «Енеїди» – Івана Котляревського свого часу надихнула подібність долі козаків ліквідованої Запорозької Січі до легендарних троянців, які помандрували світом після зруйнування греками їхнього рідного міста. Сучасник, хоча й не свідок тих подій, Іван Петрович був добре обізнаний з усіма перипетіями їхньої сумної мандрівки. Однак його твір є лише літературною алюзією на ті події. Якими ж були справжні обставини козацьких блукань теренами тогочасної Європи?

Під час захопливої лекції, яка супроводжувалася демонстраціє відеослайдів зі старовинними мапами, Володимир Іванович надав аудиторії на такі. запитання, як:

що спонукало козаків до вимушених «енеїдних» мандрів після їх уходу з Січі-матері?

чому служба турецьким султанам здалася їм цікавішою, аніж підданство російській імператриці Катерині ІІ?

наскільки довгим був їх шлях до нової Січі на Дунаї?

чим займались козаки на службі у молдавського господаря й австрійського цісаря?

чи правда, що запорожці бували на Мальті і хто такі «мальтизи»?

як завдяки колишнім січовикам Кубань стала Чорноморією?

За відповіддю на кожне з цих питань стояла історія мужніх воїнів, які поневірялися на чужині. І при цьому докладали всіх зусиль, аби зберегти козацтво як військову організацію, продовжувати усвідомлювати себе козацьким товариством.

Оскільки тема лекції викликала жвавий відгук серед слухачів, наприкінці заходу лектор пообіцяв підготувати наступний виступ, присвячений історії т.з. «чорноморців» – кубанських козаків. Усі присутні щиро подякували доповідачу за захопливу розповідь про маловідомі сторінки історії України.