Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Професору ЗНУ, науковцю зі світовим ім'ям Віктору Грищаку виповнилося 80 років

Професору ЗНУ, науковцю зі світовим ім'ям Віктору Грищаку виповнилося 80 років

Професору ЗНУ, науковцю зі світовим ім'ям Віктору Грищаку виповнилося 80 років
26.02.2020 10:47 Все Головні новини Факультети Математичний ZNU Zaporizhzhia National University математичний факультет ювілей привітання

Двадцять шостого лютого відзначає свій почесний ювілей шанована і знана у науковому товаристві людина – доктор технічних наук, академік Академії наук Вищої школи України, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедрою прикладної математики і механіки математичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), професор Віктор Грищак.

Віктор Захарович народився в м. Житомир у 1940 році. У 1964 році він закінчив із відзнакою фізико-технічний факультет Дніпропетровського національного університету й одразу був запрошений у науково-дослідну групу при кафедрі прикладної теорії пружності цього університету. Молодому науковцю тоді неабияк пощастило, адже він отримав шанс працювати й переймати досвід безпосередньо від керівника кафедри і ректора ДНУ, відомого вченого – академіка НАН України Володимира Моссаковського.

У 1969 році Віктор Захарович достроково закінчує аспірантуру та захищає кандидатську дисертацію. Упродовж 1964-1975 років він працює спочатку асистентом, старшим викладачем, потім доцентом кафедри прикладної теорії пружності. У 1975 році вже відомого на той час молодого науковця запрошують працювати дослідником при Делфтському технологічному університеті (Нідерланди) у всесвітньо відому наукову школу в галузі стійкості оболонкових конструкцій аерокосмічної техніки професора Варнера Койтера.

Уже за рік по тому і майже десять років поспіль шановний науковець на посаді наукового керівника очолює науково-дослідну лабораторію механіки неоднорідного та анізотропного середовища проблемної науково-дослідної лабораторії міцності та надійності конструкцій, виступає деканом механіко-математичного факультету. А в 1985-1986 роках його знов запрошують взяти участь у міжнародній програмі IREX – до університету Північного Техасу (м. Дентон, США) у наукову школу видатного професора з прикладної математики Джона Ньюбергера. Через рік Віктор Грищак повертається знов на батьківщину, де на базі ДНУ організовує факультет прикладної математики, роботу якого очолює на посаді декана до 1992 року.

У 1988 році він захищає докторську дисертацію на тему «Стійкість та коливання конструкцій змінної жорсткості», у 1990 році Віктор Захарович стає професором кафедри прикладної теорії пружності. У 1991-1992 роках, за програмою фонду ім. Фулбрайта, вчений читає лекції та проводить наукову роботу в Стенфордському університеті (США) – у рамках діяльності наукової школи професора Чарльза Стіла, головного редактора міжнародного журналу «Solids and Structures».

Варто відзначити, що Віктор Захарович уже близько 60 років свого життя і праці присвятив науково-освітній роботі в закладах вищої освіти, із них – майже 30 років у ЗНУ. Крім того, він провадить активну адміністративну й міжнародну діяльність: починаючи з 1993 і до 2014 рік включно він обіймав посаду проректора з міжнародного співробітництва та наукової роботи. А вже у 1994 році – організував і очолив кафедру математичного моделювання та інформаційних технологій, а вже з 2001 року керує роботою кафедри прикладної математики і механіки.

Паралельно з цим він продовжує розвивати міжнародне партнерство, і в 1995 році його як фахівця та експерта високого рівня запрошують консультантом міжнародної Асоціації з аналізу аварій та катастроф для роботи в Менло Парк (Каліфорнія, США). У період із 1995 по 2000 роки він – запрошений професор Інституту технологічних проблем Польської академії наук (Варшава, 1996), Стенфордського університету (США, 1998, 1999, 2000 рр.), асоційований редактор міжнародного журналу «Applied Mechanics Reviews», член дослідницької Ради консультантів Американського біографічного інституту. Його ім’я увійшло до збірника «Хто є хто у світі» (13-е видання, видавництво Marcus США, 1996).

Серед масштабного наукового доробку його понад 200 наукових і науково-методичних праць, зокрема монографії «Стійкість та коливання конічних оболонок», «Гібридні асимптотичні методи та техніка їх застосування» (перша премія АН ВШ України, 2010), навчальний посібник «Елементи тензорного аналізу в механіці деформованого твердого тіла». Він також – активний учасник низки міжнародних програм і проєктів, міжнародних конгресів, конференцій і симпозіумів із теоретичної та прикладної механіки. Виступає керівником «Центру співробітництва Запоріжжя-Магдебург» (Німеччина), науковим керівником держбюджетних тем МОН України, членом спеціалізованих вчених рад ЗНУ і ЗНТУ із захисту кандидатських та докторських дисертацій, членом Експертної ради ВАК України з механіки, бюро Президії Українського товариства інженерів-механіків, Академічного союзу з науки і освіти у Східній Європі, академіком Міжнародної академії наук вищої школи Санкт-Петербурзького відділення.

Плідна наукова діяльність Віктора Грищака відзначена численними почесними званнями та заслуги: він – член експертної ради Вищої атестаційної комісії України з механіки деформованого твердого тіла (фізико-математичні науки), академік Академії наук вищої освіти України по відділенню «Механіка та машинобудування», Заслужений діяч науки і техніки України. Нагороджений Дипломом лауреата нагороди Ярослава Мудрого, дипломом лауреата регіональної програми «Зоряний шлях» Запорізької області у номінації «Діяч освіти і науки року» (2001), почесними грамотами Міністерства освіти і науки України і медалями. За значні здобутки у галузі науки і техніки Указом Президента України від 2 жовтня 2004 р. Віктору Захаровичу присвоєно звання «заслужений діяч науки і техніки України», він також – стипендіат державної стипендії для видатних діячів науки (2016), відзначений Почесною грамотою Верховної Ради України «за заслуги перед українським народом» (2017).

Під його керівництвом науковий колектив математичного факультету ЗНУ створив програмні комплекси для розрахунку конструкцій із композиційних та неоднорідних матеріалів, які наразі використані КБ «Південне» для проєктування конструкцій для аерокосмічної техніки. Ці досягнення були відзначені ювілейною медаллю імені видатного конструктора ракет і ракето-космічної техніки Станіслава Миколайовича Конюхова.

Зараз Віктор Захарович продовжує очолювати проєкт із виконання «Договору про науково-технічне співробітництво між ВНЗ Запоріжжя і Державним підприємством «Конструкторське бюро “Південне”» (м. Дніпропетровськ) до 2020 року. Висока оцінка керівництвом КБ «Південне» попередньої діяльності вчених математичного факультету стала надійним підґрунтям для підписання цього господарського договору на розробку програмно-методологічного забезпечення для визначення руйнівних навантажень складних конструкцій аерокосмічної техніки.

Увесь університетський колектив щиросердно вітає шановного ювіляра, невтомна діяльність якого вже багато років спрямована на розвиток ЗНУ, української і світової науки. Щиросердно бажають йому добра, миру, міцного здоров’я й наснаги на многії літа!

 

 

 

Схожі новини