Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У науковій бібліотеці ЗНУ відкрилася нова експозиція до Шевченківських днів

У науковій бібліотеці ЗНУ відкрилася нова експозиція до Шевченківських днів

У науковій бібліотеці ЗНУ відкрилася нова експозиція до Шевченківських днів
11.03.2020 10:15 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University наукова бібліотека виставка Шевченківські дні

9 березня виповнилося 206 років від дня народження геніального поета, художника і мислителя Тараса Григоровича Шевченка. Наукова бібліотека ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) до цієї дати представляє перлини Шевченкіани бібліотечного фонду університету.

Є книги, над якими час не владний, бо в них пульсує жива історія народу, сила, краса його творчого генія. Такаю книгою в українській літературі є «Кобзар» Тараса Григоровича Шевченка. Його творчість становить цілу епоху не тільки в літературі, але й у всіх сферах життя України. Початок її був покладений невеличкою поетичною збіркою з восьми поезій «Кобзар», що побачила світ 1840 р. 2020 року виповнюється 180 років першому виданню «Кобзаря».

Відкриває Шевченкіану збірка «Кобзар» Т. Шевченка – фототипне перевидання позацензурного примірника видання 1840 року. Перше видання «Кобзаря» видало приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі тиражем 1000 примірників, за сприяння Євгена Гребінки на кошти Петра Мартоса. Цікава історія цього примірника. Даючи дозвіл на друкування поезій Шевченка 12 лютого 1840 р., царський цензор П. Корсаков викреслив багато рядків, що відзначалися національним звучанням. Друзі Шевченка, які брали участь у виданні книги, під час друку в частині накладу таємно відновили викреслені цензором рядки. Так з’явився позацензурний «Кобзар», відтворені сторінки якого можна перегорнути і сьогодні.

Експозиція представляє і останнє прижиттєве видання творів великого поета – факсимільне видання "Кобзар" 1860 року. 23 січня 1860 р. у друкарні П. Куліша вийшло нове видання «Кобзаря» з портретом автора, який намалював художник М.О. Мікешин. Книга була надрукована за кошти Платона Семеренка, відомого мецената, з яким Тарас Григорович познайомився під час своєї останньої подорожі Україною в 1859 році.

Особливою історією виділяється ще одне видання «Кобзаря», представлене на виставці – це «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки» 1844 року – це друга збірка творів поета, до якої увійшли вісім поезій із першого «Кобзаря» (1840) та окреме видання поеми «Гайдамаки» (1841). У відомій петербурзькій книгарні Івана Лисенкова станом на 1843 рік залишалося аж 800 нерозпроданих примірників «Гайдамаків» Т.Г. Шевченка. Аби прискорити продаж, Лисенков вирішив перевидати «Кобзар», зброшурувавши частину його тиражу з нерозпроданими примірниками поеми «Гайдамаки» в одній книжці.

Задля цього Тарас Шевченко здійснив незначне редагування збірки, і після погодження з цензурою в 1844 році з’явилося друге її видання. Воно мало не лише очікуваний успіх, а й справило великий вплив на формування уявлень про Україну в Російській імперії. За задумом самого автора, збірку названо «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки» – тим самим читачеві нагадували про славні діяння гетьмана Богдана Хмельницького, резиденція якого знаходилася в Чигирині.

До цієї збірки Т.Г. Шевченко повертався після заслання, редагуючи власні тексти з метою підготовки видання творів у новій редакції під назвою «Поезія Т. Шевченка. Том 1», яке теж стоїть на виставці.

«Поезія Тараса Шевченка» – факсимільне видання рукописної збірки, перший запис в якій було зроблено 21 лютого 1858 р. у Нижньому Новгороді, останній – за кілька місяців перед смертю – 5 грудня 1860 р. у Петербурзі.

Хвилююче враження на всіх справляє факсимільне видання Щоденника Тараса Шевченка, записи в якому він робив протягом року після одержання звістки про можливе звільнення з заслання і до приїзду в Петербург. На оправі, очевидно уже після смерті Шевченка, золотом витиснено «Дневникъ Шевченка с 12 июня 1857 до 13 июля 1858 года». Ці записи – сокровенні документи генія і разом з тим художні скарби неоціненного значення. Рукописи Щоденника вперше видано 1972 року.

Підготовлена експозиція надає відвідувачам унікальну можливість побачити видання творів в авторській редакції, роздивитися автографи рядків Тараса Шевченка.

 

Наукова бібліотека

 

 

 

Схожі новини