
Дев’ятого вересня здобувачі другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти разом із науковцями юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) долучилися до унікального онлайн-заходу, організатором якого виступила Державна служба статистики України. Інтернет-обговорення на тему «Цілі сталого розвитку: що вимірюємо, куди рухаємося?» був присвячений фаховому обговоренню реалізації цілей сталого розвитку в Україні та світі.
Захід організували й провели в рамках реалізації проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Модератором заходу виступила Тетяна Тищук, лідерка проєкту «Індекс реформ у VoxUkraine».
Цілі сталого розвитку (ЦСР) – це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету та забезпечити мир та процвітання для всіх людей у світі. ЦСР працюють у дусі партнерства та прагматизму, зорієнтовані на усвідомлений вибір із метою стабільного підвищення якості життя для майбутніх поколінь.
Вони містять чіткі орієнтири та цільові показники, які всі країни мають запровадити відповідно до власних пріоритетів та екологічних проблем світу загалом. Цілі сталого розвитку були встановлені Генеральною асамблеєю ООН у 2015 році. Кожна із них має свої підцілі (загалом 169), що вимірюються одним, двома або ж навіть трьома показниками. Наразі існує 232 індикатори для вимірювання прогресу в досягненні ЦСР.
В Україні моніторинг проводиться за 183 індикаторами, за збір й оприлюднення яких відповідає Державна служба статистики України. Під час заходу було проаналізовано методи моніторингу виконання Цілей сталого розвитку та поговоримо про виклики, які впливають на досягнення ЦСР.
Перед учасниками виступили основні спікери заходу. Оснат Лубрані, координаторка системи ООН в Україні, координаторка з гуманітарних питань, зупинилася на основних викликах сучасного розвитку світу, головних цінностях, показниках розвитку суспільства та досягненнях в окремих галузях суспільного життя в різних країнах світу. Дмитро Шевчук, Генеральний директор Директорату координації державних політик та стратегічного планування СКМУ, розглянув конкретні приклади врахування в діяльності органів державної влади України, зокрема Кабінету міністрів України, критеріїв визначення цілей сталого розвитку, їхньому впровадженні в процесі бюджетування в Україні. Олена Дубровіна, заступник начальника управління економічної стратегії Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, яка звітувала про хід проведення моніторингових досліджень в Україні та роль партнерів проекту у виконанні конкретних завдань, про ранжування цілей сталого розвитку та їхню реалізацію в Україні. Джемма Ван Хальдерен і Дайян Шаяні, представники Статистичного відділу ЕСКАТО ООН, зосередили увагу на методологічних засадах реалізації Проєкту та на результатах їхньої реалізації в Україні. Ігор Вернер, Голова Державної служби статистики, виступив із безпосереднім висвітленням оцінки прогресу в досягненні цілей сталого розвитку України. Ярослав Шургот, Аналітик VoxUkraine, зупинився на інструментах здійснення моніторингу індикаторів реалізації цілей сталого розвитку України.
Здобувачі та науковці юридичного факультету змогли не лише взяти участь у достатньо тривалому в часі фаховому обговоренні проблемних питань реалізації цілей сталого розвитку України та світу. Також вони запропонували результати авторських наукових тематичних досліджень апробації в практичній діяльності органів публічної влади. Крім того, визначили можливі алгоритми подальшої співпраці з експертами галузі, зокрема проведення спільних наукових, науково-практичних досліджень задля посилення інтеграції у фахову спільному.