Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: випускник математичного факультету, завідувач кафедри загальної математики, доцент Ігор Зіновєєв

У Запорізькому національному університеті триває втілення в життя проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Черговий матеріал цієї рубрики присвячений розповіді про досвід професійного становлення та успіху випускника математичного факультету, видатного науковця і педагога, завідувача кафедри загальної математики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), доцента Ігоря Зіновєєва. Він розповідає про свої студентські роки, зростання в професійному плані та шляхи досягнення успіху.
- Ігорю Валерійовичу, пригадайте, будь ласка, скільки минуло вже часу, відколи Ви отримали диплом математичного факультету ЗНУ?
- Диплом я отримав у 1991 році. Вступав у 1984 році на той час до ЗДПІ (Запорізький державний педагогічний інститут, який рік по тому був реорганізований у ЗДУ, а на сьогодні це – ЗНУ) на 1 курс фізико-математичного факультету на спеціальність «Математика». Після завершення 2 курсу, з 1986 по 1988 роки, проходив службу у лавах армії. Після звільнення повернувся на 3 курс університету. Закінчивши навчання на математичному факультеті, отримав кваліфікацію «Математик. Викладач».
- Які спогади залишилися у Вас із часів студентства?
- Звичайно, лише приємні. Доброзичливі, дружні взаємини, підтримка між студентами групи, факультету, між студентами та викладачами – це було самим головним, що тоді підтримувало наше прагнення до навчання і розвитку!
- Ваші перші враження від студентського життя, може. пам’ятаєте якісь визначні або цікаві моменти?
- І сьогодні в моїй пам’яті зберігається чимало незабутніх вражень та важливий перший фаховий досвід, що був здобутий під час роботи у складі педагогічного загону фізико-математичного факультету: тоді на літніх канікулах майже три місяці ми пропрацювали в піонерському таборі «Маяк» на Азовському морі. Зокрема, я був вожатим, вихователем.
- Якби сьогодні була можливість повернути час назад, коли треба було йти на пари, до кого з викладачів факультету і на які дисципліни Ви б хотіли знов потрапити і чому?
- Мабуть, радий був би відвідати всіх – як викладачів математичних, так й не математичних дисциплін. Кожен із них був яскравою особистістю, в якої ми повсякчас навчались чомусь особливому. Знань не буває забагато. Отже, у нашому математичному колективі завжди панувала атмосфера прагнення до знань.
- Чому для здобуття вищої освіти Ви свого часу обрали саме математичний факультет ЗНУ?
- Через особисті обставини я тоді обирав заклад вищої освіти, розташований у нашому місті. А от покликання своє, швидше за все, визначив завдяки гідним прикладам, які були поряд: моя мама – вихователь дитячого садочка, також захоплювався своїми шкільними вчителями, й зокрема вчителями математики.
- Коли народилася Ваша мрія стати математиком, і чи була у вас інша альтернатива, інші прагнення?
- Це на той час було не мрією, а цілком усвідомленим наміром – уже після 8 класу (завершення базового шкільного курсу). У 10 класі я відвідував 9- місячні, потім ще й місячні підготовчі курси при ЗДПІ. До речі, я та всі інші випускники цих курсів вступили на математичний факультет із першого разу. Троє представників нашої групи зараз працюють викладачами ЗВО.
- Отримавши диплом математика, які перспективи для себе знайшли у цій галузі?
- Жодного разу не пожалкував щодо вибору математичної спеціальності. Мені подобається те, що я роблю, намагаюсь сумлінно виконувати свої викладацькі та керівні обов’язки.
- Що саме для Вас знаходиться в пріоритеті? Які напрацювання, навички важливі, на Вашу думку, для розвитку професійної кар’єри?
- Для мене завжди в пріоритеті професійність, людяність, порядність.
- Після університету Ви встигли побудувати стрімку кар’єру. Одразу після його закінчення, де Ви працювали? Які почади обіймали надалі? Поділіться секретом такого успіху й деякими моментами свого професійного становлення.
- Не вважаю свою кар’єру якоюсь стрімкою, швидше це – передбачуваний, поступовий шлях професійного розвитку. Ще під час навчання в університеті я пропрацював учителем математики в школі близько двох років. Потім була робота асистентом на кафедрі, аспірантура (захистив кандидатську дисертацію у 2010 році), знову робота асистентом, старшим викладачем, доцентом. Окрім цього, близько 10 років поспіль, починаючи з 2004 року, був заступником декана з навчальної роботи. А вже з 2016 очолив роботу колективу кафедри алгебри та геометрії (зараз – кафедра загальної математики).
- Чи підтримуєте Ви зв’язки з Вашими колишніми одногрупниками та викладачами?
- Із деякими одногрупниками спілкуємося досить тісно. Проте під час проведення занять в інституті вдосконалення учителів (ЗОІППО) постійно зустрічаюсь зі своїми однокурcниками та колишніми нашими студентами – випускниками математичного факультету.
- Над чим сьогодні працюєте?
- Над тим, щоб зберегти й закріпити напрацювання кафедри, факультету, а також не втратити те із досягнень, що є цінним.
- Насамкінець традиційне запитання: що б Ви хотіли побажати вступникам, першокурсникам та іншим нинішнім студентам математичного факультету та ЗНУ? Надайте, будь ласка, поради, використовуючи які вони б змогли стати професіоналами своєї галузі й досягти здійснення своєї мрії?
- Бажаю студентам, передусім, постійно підтримувати власне бажання вчитись. Ще бажаю всім мати можливість здобувати якісну й безкоштовну вищу освіту! Спокою та злагоди у ваших родинах, а також бути усім здоровими. А ще – хай вас повсякчас супроводжують світлі, творчі ідеї та можливості їх реалізувати. Не забувайте також про власну гідність і пам’ятайте не лише про ваші права, а й сумлінно виконуйте обов’язки, керуючись правилом: «Свобода однієї людини закінчується там, де починається свобода іншої».
- Дякуємо Вам, шановний Ігорю Валерійовичу, за цікаву розмову і бажаємо також Вам не зупинятися на досягнутому, завжди бути прикладом для своїх учнів і локомотивом для колективу Вашої кафедри!
Олена Хистун