У ЗНУ організували онлайн-конференцію з директорами шкіл щодо впровадження змішаних форм навчання в освітній процес
Першого жовтня у Запорізькому національному університеті в рамках засідання РОНІК (Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу) під головуванням проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури відбувся онлайн-семінар на платформі ZOOM з директорами шкіл та освітянами запорізького регіону, присвячений темі «Особливості організації освітнього процесу під час пандемії: проблеми, виклики та перспективи».
Також до конференції долучились керівник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Галина Микитів, координатор Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу Вікторія Ковпак, технік-програміст, студент 4 курсу математичного факультету Денис Дребезов.
Під час конференції усі охочі освітяни мали змогу дізнатись багато цікавої і корисної інформації про впровадження в освітній процес дистанційних і змішаних форм навчання, організацію освітнього процесу в умовах пандемії, про проблеми і виклики, з якими стикаються педагоги. Виступаючи перед учасниками наради, Олександр Іванович Гура відзначив, що представники ЗНУ завжди є відкриті до спілкування з іншими освітянами, обміну досвідом та інноваціями в галузі освіти. Крім того, він наголосив на важливості подібних онлайн-засідань, які вже стали традиційними в умовах пандемії COVID-19. Також у своїй доповіді він звернув увагу на можливості дистанційного та змішаного формату навчання, особливості використання платформи Moodle для дистанційного навчання у ЗНУ, на проблеми використання технічних засобів для живого спілкування, методів організаційної і методичної роботи в умовах дистанційного і змішаного навчання.
Про досвід запорізьких закладів середньої освіти з організації навчання в умовах пандемії, організацію змішаного і дистанційного навчання у гімназії № 31 розповіла директор цього навчального закладу Тетяна Трапезіна. Зокрема, вона розповіла про впровадження і використання хмарних технологій у педагогічній роботі, використання платформи «Нові знання», електронного журналу, про систему оцінювання учнів, проведення навчальних вебінарів для вчителів, використання у дистанційному навчанні онлайн-уроків, тестів, презентацій, відео, проведення організаційної і методичної роботи, батьківських зборів, педрад, випускних онлайн на платформі ZOOM. За її словами, така система адміністрування дозволила контролювати діяльність вчителя, процес і зміст навчання, графік уроків, оцінювання дітей. Серед основних проблем такої форми роботи були визначені такі: відсутність чітких рекомендацій МОН, відсутність особистого спілкування вчителів і дітей, технічні проблеми у вчителів і дітей вдома, низька мотивація учнів до навчання, зміна методів і форм оцінювання дітей. У підсумку такої роботи були розроблені алгоритми дій для вчителів, дітей, батьків, розроблені пам’ятки і стратегія змішаного навчання. Директор 31 гімназії відзначила, що зараз продовжується робота із створення бази навчально-методичних матеріалів для учнів. Також вчителів продовжують знайомити з новими методами дистанційного навчання, контролюється стан реалізації освітньої програми та надання якісних освітніх послуг. Крім того, учасники семінару обговорили питання важливості створення необхідних умов для успішної роботи педагогічного колективу.
Під час семінару свою доповідь презентувала завідуюча науково-методичним центром інформатики та інформаційних технологій в освіті ЗОІППО, керівник проєкту «Школа сучасних знань» у частині методичного забезпечення та контенту Людмила Чернікова. Зокрема, вона розповіла про особливості дистанційних курсів підвищення кваліфікації для педагогічних працівників (їх складові, особливості спілкування в дистанційному форматі, обсяги навчального матеріалу, канали зв’язку, швидкість роботи) та проаналізувала рівень ефективності навчання в такому форматі. Також Людмила Антонівна звернула увагу на переваги і можливості освітнього ресурсу «Школа сучасних знань», де зібрані найкращі методичні напрацювання вчителів з допрофільної і профільної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів на засадах інформаційно-комунікаційних технологій. Вона закликала педпрацівників активно долучатись і користуватись цим освітнім ресурсом та дистанційними навчальними тренінгами.
Своєю чергою, директор наукової бібліотеки ЗНУ Ніна Чала розповіла про імплементацію потужних електронних ресурсів наукової бібліотеки ЗНУ в освітній процес під час пандемії, про перспективи співпраці ЗСО та ЗВО, про можливості і переваги дистанційної форми роботи для користувачів бібліотеки, серед яких: послуга онлайн-реєстрації, онлайн-замовлення літератури, використання електронного каталогу, електронних підручників, книг, журналів та інших сервісів за допомогою сайту бібліотеки.
Ця освітянська дискусія ще раз підтвердила, що РОНІК є ефективною платформою для діалогу представництва освітнього менеджменту цього регіону. Відзначимо, що по завершенню заходу всі учасники онлайн-зустрічі отримали відповідні сертифікати про підвищення кваліфікації за результатами цього науково-методичного семінару.