Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ в рамках «Днів Еразмус» провели засідання круглого столу «Ціннісні трансформації в українському суспільстві за часів гібридної війни»

У ЗНУ в рамках «Днів Еразмус» провели засідання круглого столу «Ціннісні трансформації в українському суспільстві за часів гібридної війни»

У ЗНУ в рамках «Днів Еразмус» провели засідання круглого столу «Ціннісні трансформації в українському суспільстві за часів гібридної війни»
20.10.2020 10:38 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University Дні Erasmus наукова діяльність круглий стіл

Шістнадцятого жовтня в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) в дистанційному форматі на платформі Zoom у рамках «Днів Еразмус» відбулось засідання круглого столу «Ціннісні трансформації в українському суспільстві за часів гібридної війни». До цього заходу долучились науково-педагогічні працівники, молоді й досвідчені науковці різних гуманітарних галузей знань (історії, філології, журналістики) і громадські діячі.

Модераторами цього заходу стали проректор з науково-педагогічної роботи, доктор історичних наук, автор книги «Конструювання “радянської людини” (1953-1991): українська версія», співкоординатор JMM TEMPUS Юрій Каганов та співкоординаторка JMM EUVOLIA Олена Тупахіна.

На початку заходу свою доповідь презентував присутнім доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри новітньої історії України, автор книги «Проєкт Новоросія і новітня російсько-українська війна» Федір Турченко. Він розповів про історичні витоки українського суспільства, особливості тоталітарно-комуністичної епохи, виправдання і засудження вчинків представників тоталітарного режиму, посттоталітарні травми внаслідок голодомору й репресій, про явище «негативної селекції», структуру суспільства та трактування історії до 90-х років та після. Проаналізували учасники круглого столу події періоду «Перебудови» і незалежності України, зміну політичного та економічного ладу, зміну ідеології та цінностей, події майданів в Україні.

На думку науковця, рух України до європейських цінностей і трансформації, подолання посттоталітарного і посткомуністичного минулого почався після 1991 року на різних етапах, а воєнні події 2014 року диференціювали людей та їх позиції. Також доповідач звернув увагу на важливість таких цінностей як: право, демократія та людська гідність. Загалом учасники заходу розглянули та обговорили проблеми ціннісних орієнтирів українського суспільства у минулому та сьогоденні, різні моделі побудови «політики пам’яті». А також – проблеми регенерації старих цінностей і повторення подій минулого, а також питання формування нових цінностей і свідомості молодого покоління, зокрема через освіту.

Перед учасниками заходу виступила керівниця Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, координаторка громадської ініціативи «Харківська топонімічна група» Марія Тахтаулова. Зокрема, вона пояснила, наскільки публічні простори наших міст використовуються в гібридній війні, як трансформується символічний, урбаністичний і топонімічний простір міст на прикладі Лівобережжя та Півдня України. Серед іншого, спікерка розповіла про особливості перейменування вулиць і міст, релігійний та історичний складник у цих процесах, про регіональні наративи, які культивуються в містах, а також про поняття «локального патріотизму», «війни пам’яті», про системні тоталітарні практики та як їх позбутися.

В рамках заходу авторка й координаторка ініціативи «Уроки Європи для шкіл України» Світлана Бацюкова поділилась з учасниками досвідом впровадження таких уроків в українських школах із 2016 року. Зокрема, вона детально пояснила, як впроваджуються такі європейські практики, із чого складаються «Уроки Європи» та інтегровані заняття для початкової та середньої школи, в якій формі їх можна організовувати, в які уроки інтегрувати, що вивчають діти (європейські символи і цінності, цікаві факти, європейські інституції, відмінності й подібності в культурі). Спікерка звернула увагу учасників на важливість розробки методології таких уроків, роботи з дітьми, формування у них правильних ідей, цінностей і свідомості для формування майбутнього.

Долучилась до роботи засідання круглого столу й голова Громадської ради при виконавчому комітеті Запорізької міської ради Катерина Акула, яка розповіла про особливості волонтерської діяльності, роботу громадських організацій, їхні типи, мету та завдання. Також вона зупинилась на питанні розбудови й трансформації громадянського суспільства, інструментах розбудови демократичних процесів (Громадська рада, електронні петиції, консультації з громадськістю, громадський бюджет, шкільний громадський бюджет тощо).

Підбиваючи підсумки цього засідання, модератори подякували учасникам за активність і висловили переконання, що поступово європейські цінності почнуть домінувати і в нашому суспільстві.

ФОТОГАЛЕРЕЯ:
https://www.facebook.com/yuriy.kaganov/posts/3343431389037968

 

Схожі новини