Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учені історичного факультету взяли участь у міжнародній конференції щодо розвитку урбаністичного простору Південної України

28.10.2020 13:03 Все Головні новини Факультети Історичний ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет міжнародна конференція наукова діяльність

Нещодавно в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася Міжнародна науково-практична конференція «AB URBE CONDITA: Урбаністичний простір Південної України в останній третині XVIII – першій половині ХХ ст.». Захід проходив у рамках вже традиційних Днів Гостинності в Запоріжжі та був присвячений 250-ій річниці м. Запоріжжя. Учасники виступали з доповідями «наживо», але слухачі могли доєднатися онлайн завдяки трансляції. Серед його учасників були й представники історичного факультету Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University).

Організаторами заходу стали Запорізька міська рада, Запорізьке наукове товариство ім. Якова Новицького, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Програма дослідження сучасної України Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті, Науково-дослідний інститут історичної урбаністики та науковий проєкт «Cityfare».

Вступним словом міжнародну конференцію відкрили Павло Кравчук і Сергій Білівненко – доцент ЗНУ та голова Наукового товариства ім. Якова Новицького. Вони визначивши основні напрямки роботи науковців. Усього за два дні роботи було проведено 5 панельних дискусій, серед яких:

• «Як народжуються міста? Сучасні методологічні виклики урбаністики» (модераторка – Вікторія Константінова);

• «Тяглість запорозької традиції в історії міст Південної України: політична кон'юнктура чи дослідницька перспектива?» (модератор – Володимир Мільчев);

• «Пам’ять міста: політико-ідеологічний конструкт чи непереборна сила живої уяви?» (модератор – Руслан Шиханов);

• «Архітектура в історії міста – тло або чинник історичних подій?» (модератор – Павло Кравчук);

• «Що стоїть за модернізацією Південної України – практики колоніалізму чи розвиток ринку?» (модератор – Ігор Лиман).

Усього участь у конференції взяли близько 30 істориків, археологів, музейників, краєзнавців, архітекторів і географів із різних куточків України, які на прикладі низки міст (Запоріжжя, Токмак, Бердянськ, Дніпро, Марганець, Кременчук, Одеса, Харків, Львів) розібрали проблеми датування виникнення міста, характер розвитку, розглянули археологічні дослідження історії Олександрівська.

Активну участь у заходї взяти і представники Запорізького національного університету. Так, зі своїми доповідями виступили: декан історичного факультету, професор Володимир Мільчев («Запорізький чинник в історії Олександрівської фортеці (1770/80-ті рр)»), кандидати історичних наук Сергій Білівненко («Фактори міського континуїтету в датуванні історії міста Запоріжжя»), Юлія Головко («Митниця та карантин Олександрівської фортеці»), Руслан Шиханов («Датування заснування та практика святкування дня народження м. Запоріжжя») та Ірина Савченко («"Міське" vs "сільське": повсякдення маленького міста Південної України 20-30-х рр. ХХ ст. (на прикладі м. Токмак Запорізької області)»). Окрім цього, завітати на захід як слухачі могли й студенти історичного факультету ЗНУ.

Наприкінці заходу організатори підбили підсумки, оголосивши, що конференція допомогла знайти нові питання й аспекти для подальших досліджень. Однак усі учасники одностайно погодилися, що версія «тисячоліття» Запоріжжя є не більше, аніж мітом, який науково не обґрунтований.

Анастасія Губіна