Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ долучилися до публічної фахової тематичної дискусії «Реформа вищої юридичної освіти в Україні: проблеми і перспективи»

12.11.2020 15:14 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University юридичний факультет юридична освіта публічна фахова тематична дискусія

Одинадцятого листопада науковці, а також здобувачі другого та третього рівня вищої освіти, які навчаються за спеціальністю 081 «Право» на юридичному факультеті ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), долучилися до публічної фахової тематичної дискусії «Реформа вищої юридичної освіти в Україні: проблеми і перспективи». У заході взяли участь понад 120 осіб, серед яких: народні депутати, керівники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, очільники закладів вищої освіти, наукових установ, здобувачі вищої освіти.

Модератором заходу була Юлія Гришина, народний депутат, Голова підкомітету з питань вищої освіти Верховної Ради України. Основними спікерами стали: Руслан Стефанчук, Перший заступник Голови Верховної ради України, Сергій Бабак, Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Сергій Шкарлет, в.о. Міністра освіти і науки України, Андрій Бойко, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія». А також – Наталія Кузнєцова, керівник Київського регіонального центру Національної академії правових наук України, Юрій Барабаш, проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Петро Пацурківський, декан юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Андрій Бутенко, заступник Голови Національного агентства з питань якості вищої освіти, Олександр Пижов, державний експерт експертної групи з питань нормативно-правового забезпечення директорату вищої освіти та науки дорослих в Міністерстві освіти і науки України та інші експерти з питань реформування вищої юридичної освіти.

Захід присвятили обговоренню проєкту Концепції розвитку юридичної освіти, початкова редакція якої була напрацьована робочою групою МОН України ще у 2019 році й у 2020 році зміст якої було істотно змінено, а остаточний варіант підготовлений групою під керівництвом Юлі Гришиної, Наталії Кузнєцової, Андрія Бойка та ін.

Основними питання заходу, які викликали неабиякий інтерес серед його учасників, були: оптимізація кількості ЗВО, які здійснюють підготовку за спеціальністю 081 «Право», шляхом ліцензування освітньої діяльності «регулюючого типу», підвищення якості освітньої діяльності у спроможних ЗВО. Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності затверджуються КМУ й зараз вже готується їхня нова редакція відповідно до змін до Закону України «Про вищу освіту».

Зацікавленість присутніх викликала узагальнена демонстрація системних аналітичних досліджень щодо стану юридичної освіти в Україні, на яких й базується проєкт Концепції. Експерти галузі обговорили подальшу долю підготовки фахівців за спеціальністю 293 «Міжнародне право» (чи здійснюється підготовка правників, чи все ж таки міжнародників) й реальні перспективи впровадження  освітніх програмі з міжнародного права в рамках спеціальності 081 «Право».

Зосередження особливої уваги на якості вищої освіти актуалізували питання залучення юристів-практиків до освітнього процесу, доцільності підготовки юристів за заочною формою (відповідне корегування форм здобуття вищої освіти пропонується розглядати не як обмеження права особи на вищу освіту, а як гарантію якості такої освіти). Лунали пропозиції залишити заочну форму, проте істотно змінити її зміст й організацію освітнього процесу, а також передбачити особливості здобуття вищої юридичної освіти за дистанційною формою працюючими особами, що зумовить впровадження ЗВО дистанційних технологій й гнучкої організації освітнього процесу.

Аргументованою була запропонована ідея впровадження наскрізної магістратури (5 років), що сприятиме якісному забезпеченню навчального процесу, посиленню практичної складової навчання. Представники Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти зупинилися на особливостях акредитації освітньої програми 081 «Право», зокрема й із можливістю залучення іноземних акредитаційних агентств.

Фахова спільнота обговорила перспективи створення наглядових рад і дорадчих органів при правничих школах, активізацію залучення експертів галузі до обговорення проектів ОПП та реалізації її. Неабиякий резонанс викликали й виступи здобувачів вищої освіти, зокрема Ліги студентів Асоціації правників України, до складу обласного осередку якої входять й здобувачів, що навчаються на юридичному факультеті ЗНУ.

Студенти підтримали проєкт Концепції, потребу прийняття її та реалізації, позитивно оцінили впровадження ЄДКІ, а також «тесту загальних навчальних компетентностей» за моделлю ЗНО, одночасно й зупинилися на нагальній потребі формування якісного кадрового забезпечення освітнього процесу, зокрема й за рахунок незалежного оцінювання та конкурсного відбору викладачів, які будуть залучатися до відповідного освітнього процесу.

Упродовж трьох годин представники ЗНУ змогли не лише послухати доповіді основних спікерів, але й взяли участь в обговоренні положень проєкту Концепції розвитку юридичної освіти, висвітивши позицію освітньої школи й запропонувавши рекомендації щодо її практичної реалізації.