Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Правники ЗНУ долучилися до онлайн-презентації тематичного посібника

Правники ЗНУ долучилися до онлайн-презентації тематичного посібника

Правники ЗНУ долучилися до онлайн-презентації тематичного посібника
27.11.2020 14:00 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University юридичний факультет Наукова діяльність презентація посібника

Двадцять сьомого листопада 2020 року науковці юридичного факультету Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) та здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти долучилися до унікального фахового заходу – презентації посібника «Мірило верховенства права (правовладдя національного рівня: практика України». Захід проходив за участю науковців, юристів-практиків, представників експертних фахових установ, професійних громадських правничих організацій.

Учасникам заходу було презентовано результати кропіткої наполегливої кількарічної роботи Центру дослідження верховенства права «Києво-Могилянська академія» за підтримки Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія Ради Європи) та Офісу Ради Європи в Україні. Експертами було проведено прикладне дослідження щодо інструментів практичної реалізації верховенства права та його складових в українських політико-правових реаліях.

За результатами проведеного дослідження було підготовлено друкований спеціальний посібник «Мірило верховенства права (правовладдя) національного рівня: практика України» (Rule of law checklist at national level: case of Ukraine). Основна мета цього видання – структурування складових верховенства права та їх практична орієнтація з огляду на особливості українського національного законодавства та практики нормозастосування. Посібник презентували члени авторського колективу: Микола Козюбра, Олексій Целєв, Володимир Венгер, Анатолій Заєць, Євген Зверєв і Юлія Матвєєва.

Зокрема, увагу присутніх зосередили на структурі посібника, яка складається із шести блоків, котрі, у свою чергу, розподілені на кілька підблоків, зокрема: 1) законність (із розподілом на 7 підблоків питань), 2) юридична визначеність (із розподілом на 6 підблоків питань), 3) рівність перед законом і дискримінація (із розподілом на 5 підблоків), 4) домірність або ж пропорційність (із розподілом на 5 підблоків питань), 5) запобігання зловживанню повноваженнями (із розподілом на 4 підблоки питань), 6) доступ до правосуддя (із внутрішнім розподілом на 5 підблоків питань).

Саме унікальна структурованість посібника є одним із результатів експертного колективу, саме з доповненням традиційного розуміння змісту верховенства права ще один додатковим елементом, яким є домірність. Експерти зосередилися під час презентації посібника увагу присутніх на змісті кожного блоку та підблоків із аналізом положень вітчизняного законодавства, практики його застосування. Це дозволило продемонструвати конкретні приклади колізійності змісту положень вітчизняного законодавства та встановити рівень відповідності законодавства України змісту принципу верховенства права.

Так, Олексій Целєв детально зупинився на тих «додаткових» підблоках, які експерти запропонували у посібнику як новаційні, й саме це слугувало підставою для тривалого фахового безпосереднього обговорення учасників заходу. Результати відповідного дослідження вже пройшли належне опробуванн в Україні - у тренінгах для секретаріатів комітетів Верховної Ради України у 2018 році, для Апарату Верховної Ради України у 2019 році, для Верховного Суду – у 2020 році, а також було висвітлено унікальний освітній компонент для здобувачів Національного університету «Києво-Могилянська академія», а саме «Верховенство права: практикум». В обговоренні змісту посібника під час презентації взяли участь представники органів державної влади, судових установ, правоохоронних органів, професійних правничих організацій, експертних інституцій, правничих фахових видань.

Зокрема, Ігор Коліушко, голова Центру політико-правових реформ, Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів, Семен Стеценко, суддя Верховного Суду виокремили кількавимірність значення підготовки цього посібника як для пересічених осіб, так і для української держави в цілому. До фахового спілкування змогли долучитися й представники ЗНУ, порівнявши тематичні напрацювання інших авторських колективів, презентувавши результати роботи своєї наукової школи й забезпечити отримання для бібліотеки ЗВО друкованого примірника посібника.

 

 

 

Схожі новини