
Дев’ятого-десятого грудня науковці юридичного факультету та здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, що навчаються за спеціальністю 081 «Право» в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) , взяли участь у IX міжнародному онлайн-форумі з практики Європейського суду з прав людини, який традиційно проводиться з нагоди Дня прав людини. До участі у заході долучилося понад 350 фахівців. «Базовим» натхненником заходу цього разу виступив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка.
Із вітальними словами до учасників Форуму звернулися: Координатор проєктів ОБСЄ в Україні, Посол Хенрік Вілладсен, керівник відділу юстиції та правового співробітництва DG I Ради Європи Ханне Юнчер, Голова Верховного Суду Валентина Данишевська, ректор Національної школи суддів Микола Онищук.
Робота форуму проходила у форматі онлай-сесійних засідань. Модераторкою сесії 1 «Реалізація європейських стандартів з його учасниками. Кожна доповідь завершувалася спілкуванням у форматі «запитання-відповіді». А отже, й представники ЗНУ могли не лише отримати відповіді на свої запитання, але й презентувати спільноті результати своїх наукових напрацювань, долучитися до фахового наукового спілкування та визначитися із пріоритетами своїх подальших досліджень.
Сесія 2 «Встановлення ефективного співробітництва із ЄСПЛ», була присвячена проблематиці реалізації права на отримання консультативного висновку стосовно Протоколу 16 Європейської конвенції у контексті права на справедливий суд (доповідь доцента Львівського університету економіки та торгівлі Андрія Медведя). А також – реалізації Протоколу № 16 в аспекті істотних прогалин та необхідних поправок (доповідь – національної експертки проєкту Ради Європи Ніни Кучерук). Модераторка – старша фахівчиня проєкту Ради Європи «Підтримка виконання Україною судових рішень стосовно статті 6 Європейської конвенції з прав людини» Марта Басистюк.
Сесія 3 «Питання гендерної рівності та доступу до правосуддя у світлі прецедентної практики ЄСПЛ», модератором якої виступила адвокатка Лариса Денисенко, згуртувала учасників навколо актуальних тенденцій сучасної гендерної політики (доповідь Уповноваженої Уряду з гендерної політики Катерина Левченко). А також – навколо посилення позицій «нульової терпимості» стосовно домашнього насильства й ролі у цьому постанов ЄСПЛ (виступ начальника відділу департаменту виконання рішень ЄСПЛ Павло Пушкар). Йшлося про гендерну рівність і доступ до правосуддя (керівниця відділу наукових досліджено Національної школи суддів України, експертка Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Тетяна Фулей). Учасники розглянули проблеми та перепони для жінок на шляху до правосуддя під час пандемії COVID-19 (радник з гендерних питань Ради Європи Мерві Патосалмі). Вони обговорили людство як об’єкт правового захисту з нагоди 50-ї річниці Конвенції (професор кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету імені Івана Франка Петро Рабінович). А також прослухали цікаві авторські тематичні доповіді членів Вищої ради правосуддя Лариси Швецової та Оксани Блажівської). Сесія 4 «Реалізація Європейської конвенції з прав людини та постанови ЄСПЛ: сприяння інтеграції між державами», модераторкою якої виступила суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська, була присвячена обов’язковості розслідування справ про торгів
лю людьми у відповідності до статті 4 Конвенції (суддя ЄСПЛ Арнфінн Бардсен, Норвегія). Під час неї йшлося про співвідношенню Європейської конвенції та Хартії Європейського Союзу (суддя ЄСПЛ Юлія Моток, Румунія).
Під час сесії 5 «Виконання рішень ЄСПЛ: проблеми та перспективи» проаналізували практика виконання рішень ЄСПЛ стосовно України. Це питання висвітлили начальник відділу департаменту виконання рішень ЄСПЛ Павло Пушкар, національний експерт проекту Ради Європи Роман Куйбіда й експерт Координатора проектів ОБСЄ в Україні Назар Кульчицький. Учасники розглянули стійкість та узгодженість практики національних судів в аспекті європейських стандартів та українського досвіду (доцент кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету імені Івана Франка Назарій Стецик). А також – конкуренція національних та міжнародних судів стосовно реалізації права на судовий захисту (експерт Координатора проектів ОБСЄ в Україні Михайло Савчин)
Можливість долучитися до фахового наукового спілкування, поглибити своє тематичні знання та вдосконалити компетентності – ось далеко невичерпний перелік тих переваг, які отримали науковці і безперечно аспіранти під час участі у дводенному тематичному форумі.