Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека присвятила Шевченківським дням книжкову експозицію

Наукова бібліотека присвятила Шевченківським дням книжкову експозицію

Наукова бібліотека присвятила Шевченківським дням  книжкову експозицію
11.03.2021 15:23 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University наукова бібліотека експозиція Шевченківські дні

До Шевченківських днів наукова бібліотека Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) пропонує університетській спільноті експозицію «І лине над землею Шевченкове слово» (читальна зала, кімн. № 139). Представлені книги допоможуть заглибитись у духовну спадщину письменника, відчути його невмирущі слова та актуальність творчості. Дев’ятого березня 2021 року минула 207 річниця від дня народження Тараса Шевченка (1814-1861), а 10 березня – 160 річниця з дня його спочину. Класик української поезії, символ українського національного духу. Спадщина Шевченка – це незбагненна велич його творчості й життя. Постать Шевченка у кожного покоління українців викликає нові думки і переживання, кожного чекає чимало відкриттів у Шевченкових текстах.

Невід’ємною складовою цього літературного зібрання є частина шевченкознавства, яка створювалася в українській діаспорі. Завдячуючи представникам української діаспори США та Канади наприкінці 90-х років минулого століття вони були передані бібліотеці ЗНУ. Запрошуємо студентів відкрити оригінали перших видань відомих праць шевченкознавців української діаспори ХХ століття.

Кожна книжка має свою історію, свої особливості видання. Найдавніше видання – невеличка, на 64 сторінки, збірка «Шевченко і його Україна» 1916 року з зазначенням на титулі «З Друкарні "Свободи" Jersey City, N. J.». У виданій Українським Народним Союзом збірці вміщено поетичні твори Тараса Шевченка і відкриває їх «Заповіт». Твори інших відомих і невідомих письменників у збірці – це статті, поезії, сценки, присвячені Кобзарю. Закриває збірку теж «Заповіт» у перекладах англійською та німецькою. На обкладинці незвична ілюстрація Поліція на могилі Т. Шевченка в 1914 році – таким було 100-річчя від дня народження Кобзаря.

Професор Павло Зайцев своїми розвідками здобув ім’я видатного шевченкознавця ще перед Першою світовою війною, йому належить авторство фундаментальної біографії «Життя Тараса Шевченка». Вона побачила світ у Львові 1939 року, саме в той час, коли туди ввійшли радянські війська. Незброшуровані аркуші були конфісковані. Видали книгу набагато пізніше, у 1955-му – завдяки зусиллям Наукового Товариства ім. Т. Шевченка у США і Європі (Нью-Йорк, Париж, Мюнхен).

усім шевченкознавцям світу відомий словник митрополита Іларіона «Граматично-стилістичний словник Шевченкової мови». Цей словник митрополит Іларіон (Іван Огієнко, митрополит УАПЦ (від 1944), історик Церкви, педагог, перекладач) видав за допомогою Інституту Дослідів Волині у канадському місті Вінніпег 1961 року і приурочив вшануванню столітньої (1861-1961) пам'яті з дня смерті Тараса Григоровича Шевченка. Словник було створено на основі «Кобзаря» Т. Шевченка, виданого Василем Доманицьким у Санкт-Петербурзі у 1910 році. Це видання митрополит Іларіон вважав найвірнішим на той час, тому що В. Доманицький користувався Шевченковими оригіналами. У своєму Словнику автор приділив особливу увагу наголосу, значенню слова, подав сторінки, на яких зустрічається те чи інше слово.

Книгу Ярослава Рудницького «Шевченкіяна на Заході: перше видання Шевченка на Заході. З нагоди сторіччя: 1859-1959» (Вінніпег, 1959) присвячено дослідженню історії першого зарубіжного шевченківського видання, що побачило світ за життя Т.Г.Шевченка з ініціативи П. Куліша. Починається дослідження рядками: «У 1859 році в місті Ляйпцігу в Німеччині появилася маленька чепурна книжечка під наголовком "Новые стихотворенія Пушкина и Шевченки" ... й містила в собі сім коротких поезій Пушкіна й шість довших поем Шевченка "Кавказ", "Холодний Яр", "Думка" (так названо там "Як умру, то поховайте"), "Розрита могила", "Думка" ("За думкою дума роєм виринає") та врешті "Посланіє" (І мертвим і живим...)». Унікальні видання Шевченкіани першої половини ХХ століття з фонду рідкісної книги та української діаспори подає також віртуальна виставка за покликанням: https://www.facebook.com/libraryZNU

Інформацію про всі видання творів Тараса Шевченка та досліджень його творчості й біографії з фонду наукової бібліотеки надає електронний каталог в режимі online: link Електронний каталог у стрічці меню web-сайту: http://library.znu.edu.ua/.

Наукова бібліотека