Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Директорка наукової бібліотеки ЗНУ Ніна Чала прозвітувала про можливості, забезпечені науковцям вишу

Директорка наукової бібліотеки ЗНУ Ніна Чала прозвітувала про можливості, забезпечені науковцям вишу

Директорка наукової бібліотеки ЗНУ Ніна Чала прозвітувала про можливості, забезпечені науковцям вишу
23.03.2021 14:22 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University наукова бібліотека наукова діяльність міжнародна діяльність вебінари наукометричні бази даних

Під час чергового засідання Науково-технічної ради ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) директорка університетської наукової бібліотеки  Ніна Чала презентувала нові можливості оперувати інформаційними ресурсами світового рівня. Спікерка, зокрема, наголосила, що наразі наукова бібліотека відповідає вимогам світового рівня. Серед іншого, у 2021 році вона має доступ до 4 міжнародних баз даних наукової інформації.

Так, до 31 травня 2021 року за Договором із Компанією «Clarivate» Міністерство освіти і науки України передплатило доступ до ресурсів та аналітичних інструментів бази Web of Science. При цьому ЗНУ, за статистичними показниками Clarivate, – один із найактивніших користувачів реферативних баз платформи Web of Science. Науковці університету за рік здійснили 2 389 користувацьких сесій та 12 402 пошукових запитів до Web of Science Core Collection та інших колекцій, створювали та корегували Publons/ResearcherID, користувались сервісами та аналітичними інструментами платформи.

Компанія Clarivate продовжує активне навчання й у 2021 році щомісяця запрошує науково-педагогічних працівників, студентів, аспірантів ЗНУ на низку вебінарів із підвищення ефективності використання Web of Science, що проводяться за програмами навчання компанії Clarivate та Міністерства освіти і науки України (анонсуються на сайті МОН). Наразі здійснюється повна зміна інтерфейсу сайту інформаційної платформи Web of Science, про що йдеться під час вебінарів, а також – інформують про нові можливості для користувачів платформи. Окрім того, протягом року, починаючи з березня, кожного другого четверга місяця о 16 год. 15 хв. будуть проходити спеціальні вебінари серії «Clarivate – науковцям, або Місце зустрічі змінити не можна» (українською мовою). Реєстрацію на такі вебінари вже розпочато, а теми будуть оголошуватися за місяць. Для українських вчених також функціонує youtube channel та facebook page Наукова кухня за покликанням: https://www.facebook.com/Ukr.Sci.Kit

Міністерство освіти і науки України (наказ від 17.11.2020 р. № 721) також передплатило доступ до електронних ресурсів компанії Elsevier: міжнародної наукометричної бази даних Scopus (до 31 травня 2021 р.) та до повнотекстової бази даних ScienceDirect (до 31 грудня 2021 року). Для шести наукових установ України, визначених наказом МОН, надали доступ до аналітичної платформи SciVal, але з лютого цього року також й окремі науковці (як фізичні особи) можуть скористатися доступом через Державну науково-технічну бібліотеку України (інформація на сайті МОН і ДНТБ).

Для активації віддаленого доступу до SciVal необхідно: мати читацький квиток ДНТБ (можна отримати  онлайн); заповнити форму для активації віддаленого доступу;  виконати інструкції з активації віддаленого доступу, що надійдуть (протягом доби після заповнення форми) на поштову скриньку. Оформивши доступ до SciVal, можна працювати дистанційно  з іншими ресурсами компанії Elsevier.

Доступ до платформи ScienceDirect з університетської мережі здійснюється автоматично за обліковим записом до бази Scopus. Але зареєстровані раніше користувачі повинні поновити пароль доступу до Scopus, а нові користувачі створити обліковий запис в локальній мережі ЗНУ з будь-якого комп'ютера. За логіном і паролем буде доступний віддалений доступ до Scopus та повнотекстових ресурсів бази даних ScienceDirect. Також на сайті Scopus обов'язково необхідно перевірити, який заклад надає доступ, особливо тим користувачам, які реєструвалися в бібліотеці ЗНТУ.

Якщо йдеться про сайт Scopus у локальній мережі ЗНУ: правий верхній кут, помаранчевий прямокутник «Учреждения» – повинно зазначатись: «Доступ предоставлен Zaporizhzhia National University Research library, Науковці ЗНУ». Якщо інше, виконайте дію: «Сменить организацию».

Протягом 2021 року команда співробітників Elsevier буде проводити віртуальні тренінги – в режимі реального часу з доступом до записів – щоб допомогти навчитися інтегрувати ScienceDirect. Дізнатись більше про заходи, розроблені спеціально для України, включно з тренінгами, семінарами та конференціями, можна з розділу порталу Online Training Hub for Central and Eastern Europe. Приєднатися до інтернет-спільноти Elsevier Ukraine можна у Facebook за покликанням: https://www.facebook.com/ElsevierUkraine/

За передплатою МОН України, 3 січня 2020 р. розпочався доступ до електронних книг видавництва Springer Nature – це колекції Springer 2017 р. та SpringerLink's eBook collection – Education (9 662 назви книг): SpringerLink.

Співробітниками наукової бібліотеки розпочата робота зі створення окремої бази даних у складі електронного каталогу «Публікації науково-педагогічних працівників ЗНУ у Web of Science та Scopus». Станом на березень 2021 р. база включає та надає доступ до повних текстів 382 публікацій за 2016-2021 рр., вона постійно актуалізується.

Скористатися доступом до баз цитування та до повнотекстових публікацій платформ можна з будь-якого комп’ютера у локальній мережі Запорізького національного університету (в т.ч. Інженерного інституту), перейшовши на сайті наукової бібліотеки за лінком http://library.znu.edu.ua/ на платформи цих ресурсів: банери Web of Science, Scopus, ScienceDirect, SpringerLink. Автоматично активувати віддалений доступ до Scopus, Web of Science, SpringerLink, та переглядати повні тексти з будь-якого комп’ютера можна, якщо зареєструвати обліковий запис на платформах у локальній мережі ЗНУ, зокрема інженерного навчально-наукового  інституту.

Упродовж року наукова бібліотека підключалася до всіх вебінарів від компанії Clarivate та Elsevier, присвячених роботі з ресурсами та сервісами платформ Web of Science та Scopus для наукової діяльності, загальна кількість яких склала 111 вебінарів. Проводяться тренінги з використання інформаційних платформ та аналітичних сервісів для науково-педагогічних працівників, аспірантів, магістрантів. Постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані розділ на сайті наукової бібліотеки за покликанням: http://library.znu.edu.ua «Інформація для науковців» з матеріалами та посиланнями на повнотекстові документи з питань наукометрії.

Ніна Миколаївна також відповіла на запитання учасників Науково-технічної щодо участі у вебінарах і тренінгах та щодо отримання відповідних сертифікатів. Із питань доступу та вебінарів пропонуємо звертатись до наукової бібліотеки на email: lib@znu.edu.ua або до зали електронних ресурсів (навч. корпус № 2, к. 126).

 

Схожі новини