На кафедрі прикладної екології та охорони праці відбулась конференція, приурочена до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи

В інженерному навчально-науковому інституті Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) в рамках засідання університетської науково-практичної конференції студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених «Молода наука-2021», відбулось засідання секції «Екологічна безпека зон техногенних катастроф». Керівником секції був завідувач кафедри Геннадій Кожемякін, секретарем – доцент Євгенія Манідіна.
Варто відзначити, що наприкінці квітня в усьому світі відбуваються заходи, приурочені до роковин катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції: це – наукові конференції, мітинги, громадські обговорення тощо. Ця трагедія та її наслідки не втратили своєї актуальності досі, вони – тема для дискусій щодо прав людини, збереження природи та людства, техногенної безпеки. На виконання Указу Президента України від 9 грудня 2020 року №556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи» на кафедрі прикладної екології та охорони праці й підготували відповідні заходи.
На конференції представили наукові роботи студентів освітніх рівнів «бакалавр» та «магістр», які навчаються за освітньо-професійними програмами «Технології захисту навколишнього середовища» та «Охорона праці». Свої наукові дослідження презентували: І. Бугаєць «Аналіз впливу найпотужніших галузей енергетики на навколишнє середовище»; К. Бут «Аналіз забруднення радіонуклідами водних екосистем»; К. Добришина «Аналіз профзахворюваності робітників атомних електростанцій»; В. Єрьоменко «Біохімічні методи очистки стічних вод коксохімічного виробництва». Із доповідями також виступили Т. Лихошва та А. Сливний «Новий Чорнобильський саркофаг»; В. Коваль «Запобігання професійним захворюванням робітників АЕС»; Д. Морозова «Роль органічних речовин в розподілі радіонуклідів у водних екосистемах». Дві доповіді: «Технологія знешкодження сірководню, який міститься у відхідних газах промислових підприємств, за допомогою стримерного розряду» та «Аналіз сучасної ситуації з руйнуванням озонового шару» представила на розсуд учасників засідання І. Огурцова.
В. Петренко виступив із доповіддю «Особливості гасіння пожеж у забруднених радіонуклідами лісах території зони відчуження Чорнобильської АЕС», а К. Поляков – на тему: «Утилізація солянокислих відпрацьованих травильних розчинів». Також увазі учасників представили свої дослідження А. Тететрін «Проєкт системи очистки газів руднотермічних печей виплавки феротитану»; М. Товмасян «Розробка заходів щодо поліпшення умов та безпеки праці у реакторно-турбінному відділенні атомних електростанцій»; А. Ференчук «Проєкт станції нейтралізації промивних стічних вод прокатного виробництва»; Н. Фоміна «Використання іонізуючого випромінювання для контролю стану кладки доменної печі» та Я. Шуст «Аналіз аварій на атомних електростанціях».
У своїх роботах студенти торкнулися найгостріших питань сьогодення з техногенної та екологічної безпеки. Вони визначили руйнівні наслідки Чорнобильської катастрофи, які відчуваються впродовж 35 років. А також – надали орієнтовні прогнози подальшого впливу чорнобильського лиха на екосистему планети та запропонували заходи щодо поліпшення екологічного стану територій України.
За результатами роботи секції учасники конференції дійшли висновку, що лише за рахунок грамотного поєднання наукових досягнень із практичним світовим досвідом і через підготовку кваліфікованих фахівців у відповідних галузях промисловості можна в майбутньому запобігти виникненню подібної до Чорнобильської катастрофи.
Викладачі кафедри прикладної екології та охорони праці щиро дякують студентам за сумлінну працю, результати якої неодмінно допоможуть змінити наш світ на краще, а також бажають творчої наснаги та успіхів у реалізації найсміливіших планів.
Інженерний навчально-науковий інститут