Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / ЗНУ покращив свої показники рейтингу ЗВО «ТОП-200 Україна 2021»

ЗНУ покращив свої показники рейтингу ЗВО «ТОП-200 Україна 2021»

02.06.2021 11:27 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University високі рейтингові показники привабливість університету для абітурієнтів науково-видавнича діяльність міжнародна діяльність

Днями Центр міжнародних проєктів "Євроосвіта" в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, презентував наступний, чотирнадцятий академічний рейтинг закладів вищої освіти України "Топ-200 Україна 2021". У ньому Запорізький національний університет (ZNU, Zaporizhzhia National University) посів 21 позицію.

Що стосується кожного показника вишу, то вони представлені, зокрема такими підрахунками: Рейтинг Scopus (науково-видавнича діяльність) – 49, Індекс для Scopus – 7,11. Крім того, Рейтинг Webometrics (оцінка науково-дослідницьких досягнень університетів через порівняння їх Інтернет-сайтів) – 22, Індекс для Webometrics – 3, 19; рейтинг переможців за сумою Erasmus+ досяг позначки – 19, Індекс для Erasmus+ Європейського Союзу (міжнародна діяльність) становить – 2,76. QS World University Rankings (академічна діяльність) – 8 та її індекс 1,16. Nature Index (цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях) – 11 та її індекс – 1,1. UniRank (якість представлення та популярність ЗВО у Інтернет-просторі на основі незалежних вебометричних показників) – 18 та її індекс -1,8. Результати (за сумою балів) Всеукраїнських студентських олімпіад 2018/2019 і конкурсів наукових робіт 2019/2020 (якість підготовки) – 18 позиція, а разом переможців – 94 (індекс – 0,99). Премії Президента України та Верховної Ради України для молодих вчених (навчально-наукова робота) – загальна кількість – 3, рейтинг – 5, індекс – 0,28. Кількість отриманих патентів вченими університету в 2020 році – 16, рейтинг – 43, індекс – 2,37. Середнє зважене значення для рейтингів ЗВО за кількістю поданих заяв абітурієнтами та середнім конкурсним балом в 2020 році (привабливість університету для абітурієнтів) – 57,5, рейтинг заяв – 19 тощо.

Відзначимо, що при складанні цьогорічного рейтингу експерти враховували сучасні тенденції розвитку вищої освіти в Україні і світі, яка зазнає глибинних змін, у тому числі в результаті впливу пандемії COVID-2019. До уваги бралися напрацювання міжнародної Конференцієї IREG 2020 (Beijing Conference: "University rankings in the time of uncertainty", 20-21 жовтня 2020 року), та Берлінські принципи, затверджені учасниками другої наради IREG (Берлін, Німеччина, 18-20 травня 2006 року).

1. Базові принципи визначення рейтингів університетів України:

a) Забезпечення відкритості, прозорості, об’єктивності і незалежності ранжування університетів. Для цього використовувалися лише відкриті дані прямих вимірів, викладені на веб-ресурсах незалежних національних та міжнародних організацій і установ. Методика розрахунків університетських рейтингів є доступною для громадськості з метою перевірки отриманих результатів.

b) Врахування всебічності і багатогранності діяльності університетів. З цією метою їх робота сукупно оцінювалася на більш широкій базі показників у порівнянні з відомими рейтинговими системами.

c) Пріоритетність євроінтеграційних процесів. Виходячи з важливості євроінтеграційних процесів вищої освіти України, вагові коефіцієнти міжнародних показників діяльності університетів (результати в світових рейтингах, участь університетів в програмах Erasmus+ Європейського Союзу та інше) встановлені вищими за вагові коефіцієнти національних показників.

2. Методика рейтингування університетів України

Цьогорічне рейтингування університетів України здійснено за сукупністю показників їх діяльності (Табл. 1) відповідно до наступної методики:

a) Зовнішніми незалежними організаціями визначалися рейтинги N університетів за показником (номінацією) К (K=1,…,10). Якщо за якоюсь з номінацій той чи інший університет не було рейтинговано, його умовне місце в рейтинговій таблиці за цією номінацією приймалося N+1.

b) З застосуванням методу Дельфі, експертами проєкту "Топ-200 Україна" визначалися вагові коефіцієнти окремих номінацій (W1,W2,…W10). Сума цих вагових коефіцієнтів дорівнює 1.

c) Для кожного університету розраховувалося середнє зважене значення Індексу університету за групою номінацій.

d) Результуючий рейтинг університету по групі номінацій визначався як зворотна величина до Індексу університету.

Центр міжнародних проєктів "Євроосвіта"

Міжнародна група експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence