У ЗНУ відбулася презентація українського досвіду участі в європейських медійних і медіадослідницьких проєктах
Нещодавно в ЗНУ провели онлайн-семінар для студентів і аспірантів «Український досвід участі в європейських медійних і медіадослідницьких проєктах на прикладі “European Journalism Observatory”». Спікеркою заходу стала Галина Будівська з Могилянської школи журналістики Національного університету «Києво-Могилянська академія». На заході були присутні як студенти, викладачі з різних ЗВО України, так і представники Запорізької міської ради.
Під час заходу його учасникам нагадали, що «European Journalism Observatory (EJO)» – це мережа з 14 неприбуткових медіадослідницьких організацій в європейських (і не тільки) країнах. EJO була заснована у 2004 році Штефаном Рус-Молем (професор журналістики та медіаменеджменту USI до 2018 року).
Спікерка у своєму виступі наголосила на таких завданнях EJO:
1. Стежити за дослідженнями в галузі медіа та журналістики, трендами в медіаіндустрії та кращими практиками в журналістиці;
2. Сприяти зростанню професіоналізму в журналістиці через зменшення розриву між науковими дослідженнями комунікації та медіапрактики;
3. Створювати «мости» між журналістськими культурами, особливо в Європі, сусідніх країнах та в США.
Діяльність EJO полягає в наступному:
1. Публікація журналістських матеріалів про сучасну журналістику та медіадослідження на власних сайтах;
2. Проведення партнерських порівняльних проєктів з аналізу в медіа;
3. Участь у міжнародних наукових проєктах.
У 2019 році EJO отримала престижну медійну нагороду Гюнтера Вальраффа, яку присуджує німецький медійний вотчдог Initiative Nachrichtenaufklärung (INA). У заяві журі, що супроводжувала цю нагороду, зазначалося: «Особливо зараз, коли єдність Європи послабилась, діяльність EJO є дуже важливою для незалежної якісної журналістики, як (приклад) конструктивної критики журналістики, EJO є чудовим прикладом європейського й трансатлантичного новинного просвітництва».
Галина Будівська також розповіла, що Могилянська школа журналістики – член European Journalism Training Association(EJTA). Серед українських закладів школа – єдиний член цієї асоціації, але EJTA відкрита до співпраці.
Під час заходу учасники мали змогу поставити запитання пані Галині. Одне з таких питань стосувалося вимог долучення до EJO.На що спікерка відповіла: «Приєднується інституція, яка зобов’язується дотримуватися певних вимог. Є певні стандарти щодо контенту, до якості роботи. Ми взяли на себе ці зобов’язання та виконуємо їх».
Не оминули учасники заходу й тему пошуку авторів. Спікерка відповіла: «Пошук авторів в Україні – напевне, найскладніша частина роботи. Коли ти маєш обмежені фінансові ресурси, то досить складно залучити авторів та переконати, чому треба написати саме для нас. Інколи це вдається, і я дуже цьому радію».
Незважаючи на вдалі публікації в престижних журналах, EJO мали і відмови, про які Галина Будівська говорить позитивно. «У нас є колега в університеті Орегона, і він на відмову відповів ‘‘Як казав мій науковий керівник – кожна відмова наближає нас до успіху й до успішної публікації’’».
Наприкінці заходу всі охочі мали змогу поділитися власними думками щодо презентації. Вони подякували Галині Будівській за цікаву й актуальну інформацію.
Нагадаємо: днями Запорізький національний університет вчергове виступив осередком наукової події міжнародного рівня: конференція «Європейські цінності в українській освіті: виклики та перспективи», організована в рамках міжнародного проєкту «Erasmus+ Jean Monnet Module “European Values in Literary Arts”» (599918-ЕРР-1-2018-1-UA-EPPJMO-MODULE EUVOLIA), об’єднала в стінах ЗНУ 265 науковців, викладачів, студентів, публічних інтелектуалів і менеджерів освіти з усіх регіонів України та чотирьох європейських країн: Нідерландів, Швеції, Великої Британії й Німеччини. Тож вказаний захід відбувся саме в рамках цього масштабного проєкту.
Єлизавета Чичика