Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Професорка Наталія Торкут провела тренінг «Художній текст як ціннісний кейс» на матеріалі творів Шекспіра

Професорка Наталія Торкут провела тренінг «Художній текст як ціннісний кейс» на матеріалі творів Шекспіра

Професорка Наталія Торкут провела тренінг «Художній текст як ціннісний кейс» на матеріалі творів Шекспіра
07.06.2021 14:10 Все Головні новини Факультети Іноземної філології ZNU Zaporizhzhia National University наукова діяльність проєктна діяльність тренінг

Днями в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбувся тренінг «Художній текст як ціннісний кейс». Тренером другого такого заходу виступила керівниця Українського міжуніверситетського шекспірівського центру, професорка Наталія Торкут.

Під час заходу його учасники розглянули проблеми й виклики, які стоять сьогодні перед викладачем зарубіжної літератури. При цьому Наталія Торкут зупинилася на таких основних моментах, як творчій та ціннісний аспекти літературного тексту на матеріалі шекспірівської творчості.

Сьогодення ставить перед викладачем літератури низку актуальних викликів, які певною мірою пов’язані із діджиталізацією суспільства. Серед них такі: зниження інтересу до процесу читання, підміна художнього тексту його симулякром (інтернет-переказом), поверховість інтерпретації художнього тексту та несформованість аналітичного мислення в студентів/учнів, низький рівень і несформованість художнього смаку тощо. Зважаючи на такі виклики, викладач літератури повинен віднайти інструменти, аби перетворити їх на поклики. Отже, тренерка представила присутнім методи, що сприяють підвищенню загального інтересу молоді до читання як такого, й зокрема до творів всесвітньо відомого драматурга Шекспіра, які породили в художньому просторі чимало різних інтерпретацій і продовжують привертати до себе увагу творців, дослідників й поціновувачів шекспірівської творчості.

На матеріалі Шекспіріани авторка курсу докладно пояснила, чому Великий Бард виступає «центром Західного канону» і чому варто читати його твори, а також як стимулювати інтерес реципієнтів до прочитання, зокрема й такого «сфінкса», як «Гамлет». Серед методів, що підвищують інтерес молоді до літератури, можуть бути залучені їхні власні інтереси, як-от цікавість до теми кохання, використання сталих виразів – шекспіризмів, яких нараховують близько сотні та які лишаються популярними й актуальними по сьогодні («To be, or not to be», наприклад) тощо. Ефективним виявляється і залучення методу компаративістики задля аналізу творчих паралелей між доробком Шекспіра та інших авторів: «Гамлет» – «Гамлет Щигровського повіту» (І. Тургєнєв) – «Гертруда та Клавдій» (Дж. Апдайк) – «Мене звати Офелія» (Л. Кляйн); «Ромео і Джульєтта» – «Сільські Ромео і Джульєтта» (Г. Келлер) – «Тіні забутих предків» (М. Коцюбинський) – «Вам і не снилося…» (Г. Щербаков), «Макбет» – «Леді Макбет Мценського повіту» (М. Лєсков) – «Макбетт» (Е.Іонеско).

Наразі в західному світі широко триває популяризація Шекспіріани – у найрізноманітніших галузях, зокрема, у рекламістиці. Цей процес також відбиває невмирущі західні й загальнолюдські цінності, сформовані, зокрема під впливом художньої літератури. Таким чином стимулюється й інтерес рецепієнтів до прочитання творів класика. Численні інтерпретації ми бачимо і в художньому мистецтві, політичній карикатурі, кіно, рекламі тощо.

Йшлося під час заходу й про «білі плями» в розумінні постаті самого В.Шекспіра та його творів, що породжує інтерес дослідників до вивчення автобіографічних матеріалів, документів та думок сучасників, творів самого автора та іншого матеріалу. Неодмінну увагу суспільства завжди привертають конкурси та фестивалі, присвячені його творчості.

Друга частину тренінгу була присвячена обговоренню різних форм роботи, які практики можуть вдало використовувати у своїй викладацькій діяльності. До них, зокрема, відноситься аудіокнига у смартфоні, використання міжгалузевих зв’язків (психатрія, арт-терапія тощо), компаративний аналіз цікавих сучасних творів і шекспірівських – перекладених або оригінальних літературних українських й англомовних творів, театралізованих вистав, кіно. Учасники зібрання також приділили увагу огляду ціннісного кейсу шекспірівських текстів, зокрема твору «Гамлет», де відбиваються моральні, ідеологічні, антропоцентричні та інші християнські й загальнолюдські цінності.

Насамкінець професорка Наталі Торкут відповіла на запитання присутніх, а також запропонувала продовжити спілкування у соцмережі Telegram. Відеоматеріали конференції незабаром будуть доступні для перегляду на сайті EUVOLIA: https://euvolia.znu.edu.ua/uk/category/news-and-events/

Нагадаємо: днями Запорізький національний університет вчергове виступив осередком наукової події міжнародного рівня: конференція «Європейські цінності в українській освіті: виклики та перспективи», організована в рамках міжнародного проєкту «Erasmus+ Jean Monnet Module “European Values in Literary Arts”» (599918-ЕРР-1-2018-1-UA-EPPJMO-MODULE EUVOLIA), об’єднала в стінах ЗНУ 265 науковців, викладачів, студентів, публічних інтелектуалів і менеджерів освіти з усіх регіонів України та чотирьох європейських країн: Нідерландів, Швеції, Великої Британії й Німеччини. Тож вказаний захід відбувся саме в рамках цього масштабного проєкту.

 

Олена Хлистун

 

Схожі новини