Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ЗНУ й учасники археологічної експедиції на Мамай-Горі віднайшли рідкісну знахідку, датовану XV століттям

27.07.2021 10:00 Все Головні новини Факультети Історичний ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет археологічна експедиція на Мамай-Горі

Зараз триває цьогорічна, 34-та, археологічна експедиція представників історичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) і волонтерів до с. Велика Знам’янка на курган Мамай-Гора, що вже понад 30 років щоліта зустрічає молодих археологів та їх керівників. Вона вже здивувала учасників розкопок багатьма цікавими знахідками.

Відзначимо, що дослідження проводила археологічна лабораторія Запорізького національного університету під керівництвом Андрія Тощева та при науковому супроводі Геннадія Тощева і Світлани Андрух, за участю випускників минулих років та волонтерів. Роботи тривали з 4 по 25 липня. Саме цього року роботи  відбувались без бульдозера, щоб сконцентруватись на дослідженні важкодоступних ділянок та лінії урвища.

Експедиція знову була доступна не лише для істориків, але й людей будь-яких професій. Волонтерам і учасникам експедиції запропонували отримати польовий досвід пліч-о-пліч із кваліфікованою командою, яка навчила всіх археологічних тонкощів, а також організувала повноцінний історичний екскурс досліджуваними об'єктами й епохами. Під час експедиції учасники мали змогу: зрозуміти як відбуваються археологічні дослідження; отримати навички роботи на розкопі; дізнатись, ким були кочовики України та що вони робили на цій території протягом 8 тисяч років; відчути український степ з його історією, свободою та простором; отримати можливість насправді зрозуміти, яка вона Мамай-Гора.

Самі ж студенти історичного факультету ЗНУ цього року проходили археологічну практику на базі археологічної лабораторії історичного факультету ЗНУ.

Учасники археологічної експедиції ЗНУ, що працюють на легендарній Мамай-Горі, що знаходиться в Кам'янсько-Дніпровському районі – на кордоні Запорізької і Херсонської областей, зробили багато цікавих знахідок. Про цьогорічні відкриття учасники експедиції інформують на сторінці експедиції на Мамай-Горі в Фейсбуці. Зокрема, представники археологічної експедиції зазначають: «У цьому сезоні ми досліджуємо вже п’яте поховання. Усі вони належать до представників пізнього середньовіччя. Це – народ, який прийшов в ці краї в першій половині 15 століття і вдихнув в нього нове життя. Це – кочівники, які прийшли зі Сходу або Криму. Вони контролювали одну з двох найбільших переправ в Нижньому Подніпровї, а отже, мали величезний політичний та економічний вплив на цю територію аж до кінця 15 століття. Ці люди належали до племен мусульманської віри, й тому ховали своїх небіжчиків головою на захід і з поворотом тіла на південь. Статистика поховань свідчить, що середня тривалість життя цих людей була 30-40 років,  а також про те, що вони часто помирали в досить молодому віці. У більшості випадків їх поховання не мають жодного інвентарю, але іноді зустрічаються монети та прикраси, що мають безцінне значення для археологів, адже дозволяють дізнатись про економічні, політичні та культурні зв’язки цього народу із сусідами. На Мамай-Горі таких поховань досліджено вже більше 150, а з монетами та прикрасами - 24. Цього року в одному з поховань ми знайшли небіжчика з копитцем коня, що є дуже рідкісним явищем серед захоронень цього типу. Раніше в похованнях цього народу ми вже зустрічали рештки кісток вівець, коней і  корів, що свідчить про тип ведення господарства та підтверджує перехід від кочового до напівкочового способу життя».

Для довідки: Мамай-Гора – це височина на лівому березі Каховського водосховища біля села Велика Знам'янка, що входить до складу ландшафтного заказника Урочище Мамай-Гора. Вона відома як найбільший мультикомплексний могильник Північного Причорномор'я. На її території розташовані похоронні комплекси, що приховують історію 8 тисячоліть – від неоліту до пізнього середньовіччя. На 28% дослідженої території виявлено вже 689 стародавніх поховань різних культур. Висота Мамай-Гори становить 80 метрів. Вона руйнується Каховським водосховищем - вже втрачено близько 400 м берегової лінії. Рятівна археологічна експедиція працює на Мамай-Горі з 1988 року.

Тож на нас чекає ще багато цікавих відкриттів. А попереду в археологів – завершення розкопок, збір табору й системна робота з опрацювання матеріалу.

Детальну інформацію про знахідки та про можливість підтримати роботу археологічної експедиції можна знайти за покликаннями: https://www.facebook.com/mamaigora