Інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ відзначає 95-річчя з дня народження першого ректора Запорізького індустріального інституту Юрія Потебні

Для всіх тих, чия доля пов’язана із Запорізьким вечірнім факультетом Дніпропетровського металургійного інституту-Запорізьким індустріальним інститутом-Запорізькою державною інженерною академією, а нині – з інженерним навчально-науковим інститутом Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), ім’я Юрія Михайловича Потебні є символом любові до рідного закладу освіти, його розквіту та постійного руху вперед.
Сьогодні, 26 серпня, ми вшановуємо пам’ять видатного науковця, талановитого викладача та першого ректора Запорізького індустріального інституту. Усі, кому довелося працювати разом із Юрієм Михайловичем, навчатися в нього, згадують про нього як про людину із золотим серцем, сталевою, непохитною волею, чудового організатора та творця славетної історії інституту.
Отримані Юрієм Потебнею в Дніпропетровському металургійному інституті знання, практичний досвід роботи на виробництві, а також – постійне самовдосконалення, підвищення професійного рівня стали запорукою не лише зародження в Запоріжжі нового сучасного закладу освіти, який відповідав вимогам часу, але і його подальшого розвитку.
За часів ректорства Юрія Михайловича в інституті сформувався колектив справжніх професіоналів, які з ентузіазмом передавали знання майбутньому поколінню металургів, енергетиків, будівельників та іншим. Під його керівництвом крок за кроком студенти, викладачі та співробітники із гаслом «Свій виш – своїми руками!» будували нові корпуси, де народжувалося майбутнє індустрії країни.
Під керівництвом Юрія Потебні інститут став осередком розвитку наукових ідей. На його базі створили сучасні лабораторії та галузеві науково-дослідні центри. У зв’язку з тим, що діяльність вишу була спрямована, передусім, на підготовку фахівців металургійної галузі, наукова робота відбувалась в напряму вирішення проблем підвищення надійності та ефективності металургійного обладнання; охорони навколишнього середовища; екологічно чистої енергетики та ресурсозберігаючих технологій; створення нових речовин і матеріалів тощо.
Хотілося б пригадати слова професора Василя Степановича Гавриша, який був однодумцем, колегою, а також проректором інституту за часів першого ректора: «Юрій Михайлович Потебня був у центрі всього бойового та бурхливого життя інституту. Йому не вистачало шестиденного робочого тижня, а його робочий день тривав 12-13 годин. Він працював заради майбутнього й будував його власноруч».
І сьогодні, коли наш інститут вступив у новий етап розвитку, дуже важливими стають принципи, якими керувався перший ректор. Адже саме вони допомагають активно розвивати наукову і міжнародну діяльність, впроваджувати нові системи освіти тощо. Зусиллями команди директорки інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Наталі Метеленко було налагоджено співробітництво з провідними закладами освіти країн Європи. Набирає обертів проєкт з паралельного навчання студентів інженерних, економічних та управлінських спеціальностей в університетах країн Балтії, Республіки Польща, Чехії. Підписані меморандуми про співпрацю між ЗНУ та відомими університетами Республіки Білорусь і Молдови. Поширюються й програми академічної мобільності та «2 Дипломи».
Розширюються напрями наукової роботи, які охоплюють майже всі сфери сучасного виробництва. Так саме, як і в часи Юрія Михайловича Потебні, дуже високо цінуються випускники інституту, і не лише в Україні. Вдячні своїм викладачам, вони вітають їх з різних куточків земної кулі: Австралії і Нової Зеландії, Ізраїлю, США, Канади, Китаю, країн Євросоюзу та Сходу тощо.
Інститут не стоїть на місці, він постійно розвивається, йдучи в ногу з часом та світом!
Інженерний навчально-науковий інститут