Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники юридичного факультету ЗНУ обговорили питання використання штучного інтелекту

Представники юридичного факультету ЗНУ обговорили питання використання штучного інтелекту

Представники юридичного факультету ЗНУ обговорили питання використання штучного інтелекту
03.09.2021 14:36 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University юридичний факультет спорт штучний інтелект спортивне право

На юридичному факультеті порушили питання штучного інтелекту в спорті. Аспірант юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), неодноразовий чемпіон Кубка Світу, Європи та України з плавання Сергій Фролов та молода науковця факультету, голова наукового сектору ЗНУ, студентка Поліна Пряникова зауважили, що сучасний спорт – бізнес у галузі розваг. А технологія штучного інтелекту посідає в ньому все важливіше місце.

У спілкуванні вчені зазначили, що великі спортивні ліги США використовують такі можливості для оптимізації свого бізнесу. До речі, спортивний річний прибуток цієї країни вже перевищує 70 млрд доларів. Штучний інтелект у спорті – це, перш за все, автономна зйомка матчів; відбір гравців в команди; просування матчів і маркетинг; персоналізовані тренування; підбір стратегій для матчу; прогнозування тривалості відновлення спортсмена після травм; прогнозування перемог і поразок.

Саме про це йшлося в розмові Поліни Прянікової та Сергія Фролова.

 

- Сергію, результати Ваших виступів поліпшуються. За останні два роки на дистанції 800 метрів Ви стали на 2 секунди швидше, а на 1500 метрів – на 4 секунди. На Олімпіаді в Лондоні-2012 Ви були 10 місці, а нещодавно під час Олімпіади в Токіо-2020 – вже вийшли в фінал і посіли 6 місце. Тож Ви – один із шести кращих плавців світу. Ми пишаємося Вами.

 

- Спасибі! Не планую зупинятися на досягнутому.

 

- На початку серпня букмекери на Олімпіаді в Токіо прогнозували Вам 19 або 20 місце в загальному заліку. Подібні прогнози впливають на Вас якимось чином? Чи не з'являється в спортсмена зневіра й не опускаються руки?

 

- Не припускаю зневіри в житті. Я вийшов у фінал і прийшов 6 із 8 фіналістів. Як із подібними емоціями живуть інші спортсмени – це особиста справа кожного, знайти свій шлях потрібно самостійно. Важлива воля до перемоги. Важливим є те, як ти тренуєшся, чи віриш у себе. Не можна дозволити собі негативу і дисбалансу у внутрішньому емоційному настрої. Намагаюся не реагувати на зовнішні фактори. Всі сили направляю на перемогу!

 

- Я не випадково поставила це запитання. Значення прогнозів штучного інтелекту стрімко зростає. Особливо після того, як він успішно передбачив результати Чемпіонату Світу з футболу в 2018 році. Можливо, в недалекій перспективі, штучний інтелект замінить букмекерів і розширить межі прогнозів на всі види спорту. Сергію, а як би Ви виступали, знаючи, що не люди, а всесильна машина передбачила Вам негативний результат? Якби штучний інтелект стверджував, що Ви опинитеся на нижчих щаблях турнірної таблиці?

 

- Думаю, для кожного спортсмена це стало б непростим емоційним бар'єром. Що ж до мене, то немає виступу, де я б не виклався, як кажуть, «на повну». І в контексті нашої розмови, я все ж вірю в «темну конячку». Ніхто не може знати, як тренується спортсмен, як намагається досягти поставленої мети. А тому будь-які прогнози мають великий відсоток ймовірності. І якби так сталося, що штучний інтелект прогнозував мені поразку, я б внутрішньо зібрався і виступав традиційно, як я це роблю завжди, віддаючись спорту на всі сто! І, цілком ймовірно, машина б помилилася ...

 

- А якби штучний інтелект передбачив Вам перемогу? Перше місце! Що тоді?

 

- Нічого собі! Питання не таке просте, як здається... Нічого б, мабуть, не змінилося! Я вкладаю в перемогу всі свої сили й майстерність! Але, погоджуся, подібні прогнози не можуть не впливати на емоції спортсмена. Це ще одна боротьба, в якій потрібно оволодіти собою! Думаю, з часом, ми звикнемо й до таких нових життєвих обставин, як прогнози штучного інтелекту. Однак, спочатку, багатьом доведеться долати чимало перешкод, як це завжди буває в часи змін ...

 

- Як Ви гадаєте, Сергію, коли саме штучний інтелект візьме під контроль спортивний сегмент, і як це вплине на спорт загалом?

 

- А Ви як гадаєте, Поліно? Адже з цим пов'язана Ваша правозахисна діяльність.

 

- Сподіваюся, що ніколи. У такому вигляді, як це відбувається зараз, повсюди, коли розмиті межі дозволеного, нічого гарного поширення впливу штучного інтелекту для спорту не дасть. Безумовно, єдиним бар'єром між нинішнім станом і тим майбутнім, про яке я Вас запитала, може стати сильне спортивне право. Закон! Тільки законодавець вправі (і зобов'язаний) визначити червоні лінії, за які штучний інтелект не зможе зайти. Ось тоді, будь ласка, і тільки так! Нехай це відбувається цивілізовано.

 

- Цивілізовано. Я згоден з Вами, Поліно. А відповідаючи на другу частину Вашого питання, зауважу, що чим більше людського залишиться в спорті, тим буде краще для всіх нас! Ви ж говорите як професійний юрист. Дійсно, правові механізми в галузі спорту повинні розвиватися не менш стрімко, ніж сам спортивний світ! Інакше – біда!

 

Варто відзначити, що також учасники розмови проаналізували  інформацію світових ЗМІ про те, як тренери використовують штучний інтелект для перемоги в спортивних змаганнях. Справа в тому, що штучний інтелект дозволяє враховувати фізичні параметри конкретних спортсменів і підбирати оптимальний склад команди для матчів із відомим супротивником. Він використовує теорію ймовірності і оцінює результат гри з точністю до 60%. Правильність прогнозів і ефективність запропонованих рішень підвищуються у разі завантаження в його систему даних про серії ігор між принциповими суперниками. Тестування системи в реальних умовах відбувалося під час хокейної першості на Олімпійських іграх у Ріо, ще п'ять років тому. Вихідні дані завантажувалися в програму з використанням технології комп'ютерного зору. Все, що потрібно для отримання інформації, – відеокамери, спрямовані на спортивний майданчик із різних ракурсів, і спеціальне програмне забезпечення.

За один матч у розпорядження штучного інтелекту надходить понад мільйон нових параметрів. Для аналізу такої кількості даних людиною треба було б кілька тисяч годин, а машина робить це практично миттєво. Інформація про кожен новий матч дозволяє ще швидше проводити розрахунки, оскільки використовується технологія глибокого машинного навчання. Результати аналізу спортивних протистоянь візуалізуються комп'ютерною програмою для зручності використання інформації тренерським штабом. Фахівці отримують інтуїтивно зрозумілі дані для прийняття рішень, які здатні привести команду до перемоги.

Вперше штучний інтелект почав використовуватися для формування складу гравців до конкретних матчів менеджерами американської бейсбольної команди Oakland Ace. За короткий термін цей спосіб дозволив колективу пробитися в плей-офф Вищої ліги і перемогти у головному бейсбольному турнірі. Ефективність спортивної аналітики змусила тренерів команд з різних видів спорту взяти цю технологію на озброєння. Зараз експерти відзначають вибухове зростання ринку спортивної аналітики і прогнозують, що в 2021 році його обсяг впритул наблизиться до 5 млрд доларів.

Також співрозмовники розглянули інші правові аспекти запропонованої теми, зокрема торкнулися теми піратства в спорті та відповідної ролі штучного інтелекту. Піратство спортивних трансляцій забирає великі гроші в організаторів заходів, це величезний бізнес. Компанія Irdeto постійно працює над поліпшенням систем відстеження піратських трансляцій. Одна з новітніх розробок пов'язана з використанням штучного інтелекту, який аналізує складники частини картинок: логотипи спонсорів тієї чи тієї події, особи, текст на графіку.

Пірати, своєю чергою, вчаться боротися зі своїми перешкодами, закриваючи або розмиваючи логотипи і вставляючи плашки рахунку, стилізовані під інші телеканали. Однак в цій гонці лідером залишається штучний інтелект, він виявляє неочевидні на перший погляд атрибути трансляції в комплексі.

Також співрозмовники обговорили стрімкий розвиток кіберспорту, який набуває все більшої популярності, та інші аспекти застосування віртуальної реальності в сучасному світі, зокрема в спортивній галузі. Наприкінці розмови Поліна Пряникова подякувала співрозмовнику, що той, попри свій напружений графік, знайшов час для спілкування на актуальну тему. Своєю чергою, Сергій Фролов висловив подяку за запрошення до розмови та передав вітання й побажання всього найкращого декану юридичного факультету Тетяні Коломоєць та його науково-педагогічним працівникам, які завжди його підтримують. Дізнатися більше про це обговореня можна за лінком:

https://prianykovabusiness.wixsite.com/defender/general-8?lang=uk&fbclid=IwAR05CUZrQSQwoZXRcEGiDuN5PDXZHjaaHNew13G43SIrAdOkHpHa_juBSgE

 

Схожі новини