
«Мінімізація цифрового сліду юзера» – зустріч на таку тему відбулася в Економіко-правничому фаховому коледжі ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) в рамках Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності. Директорка Центру медіааналітики «Cyber Media Track», кандидатка наук із соціальних комунікацій, членкиня Національної спілки журналістів України Анастасія Кондрико. Участь у заході взяли студенти другого курсу спеціальності «Журналістика», освітньо-професійної програми «Видавнича справа та редагування». Приєдналися до них і представники філологічного факультету ЗНУ.
Гостя розповіла про пасивні та активні методи пошуку інформації у всесвітній мережі, про джерела OSINT-розвідки, як-от: аккаунти в соцмережах (дата народження, місце проживання, місце роботи, захоплення тощо), відкриті реєстри (списки юридичних та фізичних осіб, підприємців тощо), пошукові системи й спеціальні програми, що шукають дані (наприклад, за фотографією та відеоролику), боти для моніторингу конкретних об’єктів, ідентифікації та відстеження їхньої вебактивності.
«Контент може бути видалений, але він ще довго буде відображатися в пошукових результатах. Браузери, соцмережі, месенджери використовують будь-яку інформацію про нас. Потрібно слідкувати за тим, що ми поширюємо й завжди бути обережними», – повідомила пані Анастасія.
Зупинилася спікерка й на понятті цифрового сліду та способах його зменшення. Основна рекомендація полягала у свідомому дотриманні балансу між зручністю та приватністю. Так, Анастасія Кондрико порекомендувала зберігати конфіденційність у соцмережах, регулярно перевіряючи налаштування переглядів публікацій та особистих даних, членів списку «друзів»; мати уявлення про сайти, де зареєстровані; скасовувати підписки на розсилки електронною поштою та створити окрему поштову адресу для реєстрації на шопінг-сервісах; використовувати віртуальну приватну мережу VPN для шифрування трафіку та бути уважним до налаштувань конфіденційності браузера.
Наприкінці зустрічі спікерка провела цікавий інтерактив на платформі «Kahoot», де студенти перевірили засвоєні на лекції знання.
«У часи дистанційного навчання й об’єктивних реалій, пов’язаних із перебуванням в онлайн-середовищі, розуміння основ медіа- та кіберграмотності є необхідністю у контексті захисту і персональних відомостей, і особистої інформації, і фінансових даних. Однією з соціальних ініціатив Центру медіааналітики є проведення відповідної освітньої діяльності на громадських засадах для молоді України», – зазначила Анастасія Кондрико.