Викладачі та здобувачі вищої освіт філологічного факультету ЗНУ приєдналися до відкритої лекції директора наукового інституту в Любліні Григорія Купріяновича (Польща)

Днями в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) у рамках заходів, приурочених до Дня української мови та писемності, відбулася на платформі Zoom відкрита лекція українського історика, громадського діяча та публіциста в Польщі, директора Підляського наукового інституту, голови Українського товариства в Любліні Григорія Купріяновича на тему «Автохтонне українське населення в Республіці Польща: історія, сучасність, етнокультурна спадщина».
Нагадаємо, що 2 листопада на філологічному факультеті розпочалася декада, присвячена Дню української мови та писемності. Програма заходів, планованих на найближчі десять днів, масштабна й різнобічна, а скоригована пандемійними обмеженнями реальність дала поштовх для розширення й підкорення віртуального простору.
Вперше за історію нашого факультету студенти першого курсу освітніх програм «Середня освіта» й «Філологія», а також магістранти першого року спеціальності «Переклад (польський)», викладачі (професор Ірина Павленко, доценти Людмила Дука й Оксана Темна) та всі охочі мали змогу приєднатися до відкритої лекції українського історика, громадського діяча й публіциста в Польщі, директора Підляського наукового інституту, голови Українського товариства в Любліні Григорія Купріяновича, котрий, на запрошення викладача кафедри слов’янської філології Іллі Бея, погодився розповісти про автохтонне українське населення в Республіці Польщі, історію появи українців на Підляшші та їх традиції, що їх вони намагаються зберегти й сьогодні. Модератором зустрічі виступила заступник декана філологічного факультету Оксана Меркулова.
За усталеною академічною традицією, зустріч мала дві частини: власне доповідь пана Купріяновича й блок запитань від слухачів. І саме друга частина zoom-конференції стала цікавою й насиченою живою дискусією, до якої долучилися магістрант другого року Павло Халаші, аспірант другого року навчання й викладач Ілля Бей та старший викладач Оксана Меркулова. Учасників дискусії цікавили передусім питання взаємин українських автохтонів на території як усієї Республіки Польщі, так і Підляшшя зокрема, з українцями, котрі переїхали до Польщі в останні роки, особливості співпраці автохтонних українців із владами Польщі та України, а також перспективи збереження української культури на польських землях.
Відповіді пана Григорія Купріяновича змусили присутніх замислитися над сучасними геополітичними процесами в Східній Європі, а викладачів філологічного факультету – почати більш докладно розмірковувати над форматами майбутньої співпраці з Підляським науковим інститутом та Українським товариством у Любліні. Наприкінці зустрічі обидві її сторони домовилися про те, що виголошена паном Григорієм лекція покладе початок серії zoom-включень, а згодом – і цілком реальних, «живих» заходів із представниками української діаспори Польщі, яких запорізька філологічна спільнота чекає в стінах нашого університету.
Із відеозаписом зустрічі філологів університету із Григорієм Купріяновичем можна ознайомитися за покликанням: https://youtu.be/j5lgQcih9_I
Оксана Меркулова,
заступниця декана філологічного факультету