Представники керівництва ЗНУ обговорили напрямки співпраці із Далянським університетом іноземних мов (КНР)
Другого грудня відбулася онлайн-зустріч і церемонія підписання угоди про співпрацю в рамках міжнародного співробітництва між представниками ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) та Далянського університету іноземних мов (місто Далянь, провінція Ляонін, КНР) – єдиним державним університетом іноземних мов на Північному Сході Китаю. Обговорення стосувалося галузі підготовки фахівців із філологічних напрямів.
Участь у заході взяли: ректор ЗНУ Микола Фролов, перший проректор Олександр Бондар, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, директор Школи Конфуція від ЗНУ, професор кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики Володимир Волков і начальниця відділу міжнародних зв'язків Аліна Осаул. Далянський університет іноземних мов (ДУІМ) представляли: ректорка цього вишу Лю Хун, перший проректор Цзян Фэнчунь, директор відділу міжнародних зв’язків і співробітництва Лі Фан, директорка інституту російської мови Лян Сяонань, заступник директора відділу міжнародних зв’язків і співробітництва Цзян Біньбінь і старша викладачка української мови Чжоу Пєнся.
На початку зустрічі учасники озвучили її мету: вони прагнуть розвивати співробітництво в галузі підготовки молодих фахівців із філологічних напрямів. Ректор ЗНУ відзначив плідну співпрацю запорізького вишу з Аньхойським педагогічним університетом і висловив зацікавлення у співробітництві з ДУІМ за спільними філологічними напрямами підготовки студентів, зокрема з української та китайської мови. Микола Фролов коротко презентував можливості ЗНУ, він згадав про 16,5 тис студентів вишу, його 12 факультетів, інженерний навчально-науковий інститут ім. Ю. Потебні, 4 коледжі, підготовка бакалаврів і магістрів за 199 освітніми програмами й напрямки діяльності філологічного факультету та факультету іноземної філології, особливості нашого двомовного регіону і міста, де є можливість опанувати дві мови (українську та російську). Вони відзначили, що підготовка студентів за освітньою програмою «Східні мови та літератури (переклад включно), перша – китайська мова і література» здійснюється в ЗНУ на високому рівні в співпраці з викладачами – носіями мови.
Також учасники зустрічі обговорили можливість академічного обміну студентами та викладачами, напрямки наукової співпраці й підготовки наукових досліджень і дисертацій, навчання в аспірантурі та докторантурі за філологічним напрямом (українська та російська мова), навчання українських студентів китайській мові на базі ДУІМ і виділення їм стипендій, проходження в Україні мовної практики китайськими представниками й одночасне викладання китайської мови в ЗНУ тощо.
У рамках зустрічі представники китайської сторони розповіли про історію свого вишу, про високі результати в галузі наукових досліджень, про реформи університетської освіти й викладання, про особливості підготовки іноземних філологів за різними спеціальностями. За час заходу зауважили, що на території ДУІМ створили Науковий центр з дослідження України. Крім того, там здійснюється підготовка студентів (група 10 чоловік) з української мови. Учасники зустрічі відзначили, що цей освітній заклад заснований у 1964 році. На сьогодні виш є багатопрофільним університетом іноземних мов із виразною специфікою міжнародної освіти й філологічним, економічним, управлінським, політехнічним, юридичним і художнім напрямками професійної підготовки. Зокрема, напрямок підготовки «Іноземні мови та література» отримав статус провідного напрямку професійної підготовки провінції Ляонін і посів 10 місце в рейтингу кращих напрямків університетської підготовки КНР 2020 року за версією Шанхайської освітньо-консультативної компанії «Жуанькє». У цьому університеті діє 20 освітніх підрозділів, 41 спеціальність бакалаврату з охопленням 15 іноземних мов. Сьогодні на денному відділенні вишу навчається близько 15 тис студентів, працює більше 1000 викладачів і співробітників, запрошені близько 100 іноземних викладачів. Загалом цей виш співпрацює з 235 університетами й організаціями з 37 країн і регіонів світу.
Представники обох університетів на зустрічі оговорили подробиці й організаційні моменти співпраці, а також зобов’язалися підготувати необхідні документами для здійснення міжнародної академічної мобільності викладачів і студентів. Так, Володимир Волков відзначив паритетні можливості роботи за різними гуманітарними й філологічними напрямами, зокрема співпраці з кафедрою української мови. У рамках здійснення академічної мобільності й обміну досвідом викладачів – представників ЗНУ –запросили завітати до ДУІМ після послаблення карантинних обмежень і відкриття кордонів. Представники вишу радо відгукнулися на пропозицію про співпрацю.
Обидві сторони запевнили, що зацікавлені у двосторонніх обмінах і працюватимуть над розширенням напрямків співпраці, зокрема, йшлося й про обмін делегаціями тощо. Наприкінці зустрічі представники ЗНУ наголосили, що ЗНУ та ДУІМ мають багато спільного: у них багато суміжних напрямків діяльності й перспектив розвитку. Усе це дає підстави сподіватися, що спільна діяльність у багатьох галузях відкриває неабиякі перспективи для розвитку самих університетів та їхньої співпраці як у галузі підготовки молодих фахівців, так і в науковій.
Олена Переверзєва