Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти співпрацюють за Програмою ООН з відновлення та розбудови миру та Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні

Представники кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти співпрацюють за Програмою ООН з відновлення та розбудови миру та Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні

Представники кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти співпрацюють за Програмою ООН з відновлення та розбудови миру та Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні
28.12.2021 13:03 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології ZNU Zaporizhzhia National University факультет соціальної педагогіки та психології проєкт соціальна діяльність тренінг співпраця зі школами

Співробітники кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) беруть участь у соціально важливому заході, обумовленому необхідністю надання соціальної підтримки значній кількості дітей та молоді – програмі «Формування життєвих навичок і компетенцій ХХІ століття серед вразливих підлітків Запорізької та Луганської областей» Програми ООН з відновлення та розбудови миру та, зокрема, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).

На сьогодні в Україні найбільш вразливими є такі категорії населення: сім’ї з дітьми, особливо багатодітні; неповні сім’ї; сім’ї трудових мігрантів; неповнолітні батьки; біженці, або внутрішньо переміщені особи/сім’ї; сім’ї, що постраждали від природних, техногенних катастроф; сім’ї, в яких є недієздатні особи; особи з інвалідністю; діти з особливими освітніми потребами; особи з числа дітей-сиріт, та інші. Проєкт передбачає роботу з підлітками із зазначених сімей Запорізької та Луганської областей, що потребують підтримки у створенні сприятливих умов для соціалізації. Ця програма реалізується під керівництвом Старшої регіональної координаторки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Оксани Андрушків та експертки проєкту Наталії Лещук. Однією з розробників програми є доцентка кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти Олена Лещенко, яка стала науковою консультанткою та тренеркою програми. 

Програма «Формування життєвих навичок і компетенцій ХХІ століття серед вразливих підлітків Запорізької та Луганської областей» передбачала дослідження потреб у життєвих навичках вразливих категорій підлітків Запорізької та Луганської областей, розробку й впровадження тренінгової програми з розвитку ключових компетентностей, необхідних для успішного початку професійної діяльності підлітками та їхнього функціонування в суспільстві. Важливими напрямками розвитку вразливих підлітків є формування в них соціальних компетентностей, підвищення самоцінності, усвідомлення власних сильних сторін та оцінка внеску у ситуації колективного успіху, орієнтування у різних аспектах життя, адекватних віку і життєвій ситуації тощо. За результатами дослідження у межах програми – оцінки потреб у життєвих навичках вразливих підлітків  розробили тренінгову програму «Життєві навички: траєкторія вибору», що є сучасною технологією розвитку соціальних і особистісних компетентностей вразливих підлітків і молоді 14-19 років. Особливо цінним є те, що ця програма передбачає розвиток життєвих навичок у підлітків з особливими освітніми потребами. Це обумовлено процесом реформування освіти шляхом активного впровадження інклюзії не лише в закладах загальної середньої освіти, але й у професійно-технічній та вищій освіті.

Метою програми є формування доброзичливої атмосфери, що сприятиме розвитку навичок відкритої комунікації, самопізнання й прийняття підлітками себе та інших, сприятиме формуванню та розумінню системи цінностей, професійному самовизначенню, розвитку здатності до самоосвіти і самовдосконалення, адаптації, співпраці, комунікації та взаємодії. Протягом 19-22 листопада в межах співпраці та за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру, Фонду ООН у галузі народонаселення, Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України пройшов перший пілотний тренінг із підлітками Луганської області. Також провели методичний семінар для психологів і соціальних педагогів закладів освіти Луганщини.

У межах методичного семінару з 23.11.-28.11.2021 р. у м. Сєвєродонецьк провели підготовку фахівців закладів освіти Луганської області до роботи із вразливими підлітками з формування у них життєвих навичок. Це –Сєвєродонецька обласна санаторна школа, Щастинська обласна санаторна школа,  Рубіжанська обласна санаторна школа, Рубіжанська обласна спеціальна школа «Кришталик», Гірська обласна спеціальна школа, Рубіжанська ЗОШ І–ІІІ ст. №3 Рубіжанської міської ради, Лисичанська ЗОШ І–ІІІ ст. №4 Лисичанської міської ради тощо. Учасники – соціальні педагоги та психологи закладів освіти – активно брали участь у семінарі, зазначивши, що отримали ефективні інструменти для роботи з підлітками, краще зрозуміли особливості роботи з цінностями, та вибору професії, дізналися про ненасильницьке спілкування, попрактикувалися у постановці цілей та визначені стратегій щодо їхніх досягненню. Із 20 по 25 грудня відбувся методичний семінар для соціальних педагогів та психологів закладів загальної середньої, спеціальної та професійної/професійно-технічної освіти Запоріжжя та Запорізької області, які працюють із підлітками вразливих категорій, враховуючи підлітків з особливими освітніми потребами. У заході брали участь фахівці з різних закладів освіти, що працюють із вразливими підлітками: Санаторна школа комунального закладу вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, Бердянська школа-інтернат, Комунальний заклад «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Орієнтир» Запорізької обласної ради, а також такі державні навчальні заклади, як «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти», «Запорізький професійний ліцей сервісу», «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти», «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти», «Василівський професійний ліцей», «Осипенківський професійний аграрний ліцей» тощо. Семінар був спрямований на теоретичну і практичну апробаційну підготовку педагогічних працівників закладів професійної освіти, спеціальних шкіл Запорізької області за пілотною програмою «Формування життєвих навичок вразливих підлітків».

Учасники проєкту активно брали участь у заходах та під час зворотного зв’язку наголосили на актуальності програми щодо реалізації її в роботі з вразливими підлітками, зазначивши, що кожна вправа сприяла глибокому зануренню в проблематику профорієнтації, розумінню власних якостей і потреб, визначенню цінностей і цілей власного життя. За результатами семінарів учасники підтвердили, що розроблена тренінгова програма «Життєві навички: траєкторія вибору» – актуальна для роботи соціальних педагогів та психологів закладів освіти (включаючи спеціальні школи), де відбувається інтеграція вразливих підлітків у соціум.

Інформація про проведення тренінгу з підлітками – за лінком: https://ukraine.unfpa.org/uk/node4863853

 

Олена Лещенко,

доцентка кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

ФОТОГАЛЕРЕЯ:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=pressluzhbaZNU&set=a.640547987386543

Схожі новини