Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладачі та студенти ЗНУ вітають із ювілеєм видатного науковця, професора Олександра Рильського

Викладачі та студенти ЗНУ вітають із ювілеєм видатного науковця, професора Олександра Рильського

Викладачі та студенти ЗНУ вітають із ювілеєм видатного науковця, професора Олександра Рильського
02.04.2022 09:15 Все Головні новини Факультети Біологічний ZNU Zaporizhzhia National University біологічний факультет ювілей поздоровлення

Другого квітня святкує ювілей відомий учений, завідувач кафедри загальної та прикладної екології і зоології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), професор Олександр Рильський. Уже багато років його наукова й освітянська діяльність нерозривно пов’язана з розвитком і процвітанням біологічного факультету.

Чимало поколінь фахівців біологічної галузі підготував цей талановитий педагог і науковець, який передає молоді свої знання, викладаючи їм цілу низку фундаментальних дисциплін – таких як «Екологія людини», «Фізика біологічних систем», «Біосферологія», «Екологічна біотехнологія», «Загальна мікробіологія», «Мікробіологія та вірусологія». За своєю першою спеціальністю Олександр Федорович – технік-механік з обслуговування двигунів і літаків, цей фах він опанував у Запорізькому авіаційному технікуму. Проте своє справжнє покликання він реалізував у галузі біології та біофізики, здобувши диплом Харківського державного університету за фахом «Біофізик, викладач» (1979). Після закінчення вишу деякий час працював молодшим науковим співробітником у Спеціальному Конструкторському бюро з підводних досліджень у м. Клайпеда (Литва), потім – на кафедрі охорони навколишнього середовища Запорізького індустріального інституту (1979-1983), і ще майже рік – мікробіологом у лабораторії запорізького заводу.
У 1984-1986 роках шановний ювіляр навчався в аспірантурі Інституту Колоїдної хімії та хімії води Академії наук України в м. Києві, де перебував під науковим керівництвом відомого мікробіолога, професора Петра Гвоздяка. Одразу після захисту кандидатської дисертації за спеціальністю «Мікробіологія» Олександр Рильський розпочинає науково-педагогічну діяльність на той час в Запорізькому державному університеті, де він очолив наукову лабораторію «Екологія». Із 1988 року викладає на кафедрі біохімії та фізіології. На початку 2000-х років фахівець перебував на стажуванні в Німеччині, працював у сучасних фізико-хімічних, мікробіологічних лабораторіях, вивчав питання, пов'язані з розробкою енергоощадних технологій, методів захисту навколишнього середовища від антропогенного впливу, зокрема приділяв увагу біотехнологічним аспектам.
Повернувшись до ЗНУ, у 2001-2002 роках – обіймав посаду заступника завідувача кафедри мікробіології та імунології та брав активну участь у заснуванні кафедри загальної та прикладної екології, а з 2004 року керував її роботою. Із 2006 року він також – член науково-методичної комісії з екології при МОН України. У 2007 році Олександр Федорович став науковим керівником регіональної програми з написання підручників для 1-11 класів середньої школи – «Екологія рідного краю». Із 2008 року Олександр Рильський обіймає посаду доцента кафедри загальної та прикладної екології і зоології. У 2009-2011 рр. він – докторант Інституту Аграрної екології НААН України. Захистив докторську дисертацію на тему «Наукове обґрунтування прокаріотичної біоіндикації забруднення важкими металами природного середовища» за спеціальністю 03.00.16 – «Екологія».
Із вересня 2012 року Олександр Федорович повернувся до виконання обов’язків завідувача кафедри загальної та прикладної екології і зоології. У 2014 році, після присвоєння йому вченого звання професора, науковець увійшов до складу всеукраїнського та обласного журі з проведення олімпіад з екології серед учнів шкіл і всеукраїнського журі з конкурсу студентських наукових робіт. Окрім іншого, увесь цей час він провадив активну громадську та науково-дослідну практичну діяльність, став членом Басейнової ради нижнього Дніпра, брав участь у телепередачах (ТРК «Запоріжжя», ТВ-5 й телеканалі «МТМ») як експерт, який висвітлює екологічну ситуацію в м. Запоріжжі та країні загалом.
Олександр Рильський – автор і співавтор близько 200 наукових публікацій, серед яких – монографії, підручники та посібники, близько десятка патентів на винахід. Його наукові інтереси, передусім, спрямовані на пошук ефективних методів очищення водойм, мікробіологічної біоіндикації забруднення довкілля важкими металами в умовах антропогенного впливу. За результатами виконання госпдоговорів, наукових проєктів та НДР, що мають номер державного реєстру в УкрІНТЕІ, його науково-технічна розробка «Вія» сьогодні вже працює на підприємствах області, а також її впроваджують для очистки забруднених водойм Запоріжжя.
Олександра Рильського відзначили дипломом переможця Всеукраїнського конкурсу «Винахід року-2015» у номінації «Кращий винахід року у Запорізькій області» від Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності». Неодноразово його нагороджували за сумлінну працю та плідну науково-педагогічну діяльність – почесними грамотами ЗНУ, Запорізької міської ради, Запорізької облдержадміністрації, грамотами Державної обласної інспекції з екології в Запорізькій області, Міністерства екології та природних ресурсів України, також відзначили як «Кращий науковець року – 2014», подяками Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (2015), Інституту зоології Університету м. Грац, Австрія (2016), Голови галузевої конкурсної комісії конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Технології захисту навколишнього середовища» (2021), нагрудним знаком «Відмінник освіти» (2017) та багатьма іншими відзнаками.
Викладачі та студенти біологічного факультету вітають із нагоди ювілею шановного Олександра Федоровича, висловлюють йому слова щирої вдячності та від усього серця бажають імениннику всього найкращого. Вони бажають шановному імениннику щастя, здоров’я, мирного неба, а ще – нових плідних досягнень у галузі захисту й відновлення навколишнього середовища Запорізького краю та України! Із науковим доробком ученого можна ознайомитися за лінком: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=55443&lang=ukr&news_code=naukovtsi-znu-vprovadili-suchasnij-ta-ekologichno-bezpechnij-metod-ochischennya-zabrudnenoyi-vodi

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU

Схожі новини