У рамках діяльності «Школи професійної майстерності майбутнього вчителя-словесника» ЗНУ відбулася зустріч із вчителькою-методисткою Ольгою Ходацькою
Нещодавно в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) організували традиційне заняття в онлайн-форматі для молодих фахівців – студентів і викладачів-словесників. Захід проходив у рамках діяльності «Школи професійної майстерності майбутнього вчителя-словесника», що функціонує на філологічному факультеті. У зустрічі на тему «Неформальна освіта вчителя-словесника як крок до розвитку професіоналізму», яку проводила вчителька української мови і літератури гімназії-інтернату № 13 м. Києва, методистка-кореспондентка ІППО КУ ім. Б. Грінченка Ольга Ходацька, взяли участь понад 30 молодих фахівців. Традиційно модераторкою заходу стала координаторка Школи, доцентка кафедри української літератури Ірина Бакаленко.
Від імені керівництва університету учасників зустрічі привітала в.о. декана філологічного факультету Ірина Бондаренко. Ірина Станіславівна зазначила: «Напередодні зустрічі прочитала інтерв’ю Ольги Миколаївни, у якому вона розповідає про своє професійне становлення, про шлях до своєї методики викладання. Захоплююсь педагогами, які люблять свою справу та закохані у мистецтво слова, роблять нашу освіту цікавою та модерною, знаходять індивідуальний підхід до кожного учня. Переконана, що з такими учителями ми подолаємо будь-які проблеми та труднощі. Студентам нашим дуже пощастило, адже сьогодні вони зможуть черпати життєдайне натхнення від професійного спілкування з Ольгою Миколаївною».
Ольга Ходацька представила учасникам тематичну презентацію та поділилася своїм баченням складників педагогічної майстерності. Передусім вона звернула увагу студентів на той факт, що майбутні педагоги, які потрапляють до школи на практику, ніколи не залишаться без уваги старших наставників: ті одразу беруть над ними шефство, знайомлять із практичними навичками діяльності вчителя, демонструють методи ефективної роботи з учнівською аудиторією, показують і пояснюють, як заповнювати журнали, складати навчальні плани. Цікавий демонстраційний матеріал, який був підібраний для презентації, вдало ілюстрував ці приклади. Так, застосування таких форм, як робота в групах, робота в парах, залучення елементів проєктної діяльності, завжди викликають жвавий інтерес серед учнів, дозволяють показати їм свій потенціал, заспокоїтись емоційно та зосередитись під час уроку, навіть у цей складний воєнний час. Те, як стати для учнів і для суспільства цікавим педагогом, та як готувати школярів до участі в МАН, учасники заходу обговорили на прикладах з досвіду роботи спікерки в гімназії № 13 м. Києва. Вона також продемонструвала використання на уроках літератури різноманітних прийомів, власних авторських розробок, які урізноманітнюють заняття, роблять захопливим освітній процес. Серед таких розробок – інсценівки, програма факультативного курсу. На заході розповіли, що Ольга Ходацька є однією з авторок інтерактивної книги «Магічний Кобзар». Це – портативна книжка-гра з механічними й електронними компонентами й онлайн-квестом. З одного боку, він в ігровій формі допомагає учням поглибити та систематизувати свої знання, краще підготуватися до ЗНО з української літератури. З іншого боку, інтерактивна книга дозволяє вчителю змінити традиційний підхід до викладання літератури, відійти від багаторічних штампів і стереотипів, стимулювати зацікавленість учнів у здобутті знань. В ігровій формі, зокрема, можна перевірити рівень підготовки до ЗНО. Проєкт складається з трьох частин: онлайн-квест, офлайн-книга «Магічний Кобзар», а також аудіовізуальний контент. Тут присутні три основні герої – «тревел-блогерка» Леся Українка, «блогер» Тарас Шевченко, «журналіст» Іван Франко, які звичайною «некнижною» мовою розповідають учасникам гри про власне життя та творчість. Кожен із них оберігає свій власний острів, і саме через їхні постаті розглядаються усі цікаві й важкі питання ЗНО. Виробництво квест-боксів і розробку сценарію виконала Ірина Джигурда-Міронова («Квест-кімнати KADRooM»), розробником онлайн-частини виступила креативна агенція «DudkaAgency». Усі запитання та загадки підготувала експертка з питань української мови та літератури Ольга Ходацька. Онлайн-квест розміщений на платформі проєкту «Освіторія»: https://osvitoria.media/news/na-platformi-ilearn-mozhna-pidgotuvatys-do-zno-z-ukrayinskoyi-literatury-cherez-gru/
Для участі в ньому потрібно зареєструватися та отримати власний кабінет. Квест можна пройти повністю онлайн або ж з офлайн-частиною, тобто з «Магічним Кобзарем». Більше дізнатися про нього можна за лінком:
https://ukrainian-quest.ilearn.org.ua/plug
Доповідачка також представила чимало інших творчих ідей для ефективного навчання учнів, які допоможуть молодому вчителю здійснювати підготовку до уроків літератури в умовах дистанційного навчання. Під час другої частини зустрічі йшлося про структуру Національного мультипредметного тесту з української мови, принципи оцінювання тощо. А також від імені досвідченої педагогині надали молодим фахівцям поради щодо підготовки учнів до тестування, лайфхаки з фонетики, інші матеріали, котрі допоможуть майбутнім вступникам до закладів вищої освіти вдало пройти НМТ. Після завершення заходу Ольга Миколаївна розповіла присутнім про ті нелегкі дні, коли Київська область потерпала від бомбардувань, і про те, чим вона жила в цей період. Попри все, вчителька продовжувала приділяти увагу творчості, працювала, писала вірші. Вона представила як свої вірші («Про вишиванку»), так і пісню у виконанні місцевого барда під гітару «Тарасова дума». Твори написані в середині квітня, саме під час окупації міст і сіл Київської області. Звертаючись до молодих фахівців-словесників, вона також зауважила: «Сьогодні НУШ суттєво змінює увесь освітній формат. Система навчання в Україні оновлюється, а вчитель наразі має бути не лише освітянином: він має навчатися сам, розвиватися, бути філософом, громадським діячем, патріотом і локомотивом, який веде за собою суспільство! Це наразі закладено в системі підготовки викладачів-філологів у межах НУШ».
Ольга Ходацька відповіла на запитання студентів і молодих викладачів щодо методів подоланням труднощів, із якими ті зіштовхуються під час викладацької діяльності. Зокрема, вона порадила, як зацікавити дітей, як перевірити прочитання учнями художніх текстів в умовах дистанційного навчання, які заохочувальні методи, пов’язані із нюансами підготовки до тестування, найкраще використовувати в цих умовах. Своїми враженнями про зустріч поділились студенти філологічного факультету та вчителі запорізьких шкіл.
Козак Марія, студентка 2 курсу філологічного факультету: «Дуже рада, що змогла приєднатись до такої цікавої та неймовірно мотивуючої зустрічі, яка була корисною не лише в плані професійної майстерності, різноманітних методів і прийомів навчання. Тут пролунало чимало порад щодо саморозвитку, творчості й наполегливості в професії вчителя. Ця зустріч, завдяки Ользі Миколаївні, не лише дала змогу відволіктись від усіх подій, які, на жаль, оточують нас сьогодні. Вона втілює віру в те, що перемога вже ось-ось! Певно, якщо в когось і був трохи кепський настрій, то після зустрічі, після моря того позитиву, розповіді спікерки й усмішок усіх присутніх гостей, настрій точно змінився на краще. Дякую за таку можливість, обов'язково буду приєднуватись до занять Школи й надалі».
Дімітрова Єлизавета, студентка 1 курсу: «Дякую за велику кількість цікавої та неймовірно корисної інформації. Я обов'язково користуватимуся порадами та методами Ольги Миколаївни в майбутньому. Дякую за тепло, щирість і позитивні емоції, які кожен отримав сьогодні! Сподіваюсь ще потрапити на такі зустрічі!».
Біжко Софія, студентка 2 курсу: «Дякую за можливість познайомитися з творчою та чудовою людиною. Такі зустрічі дійсно відволікають від всього жаху навколо та надихають на подальшу працю. Ірино Миколаївно, дякую за можливість доєднатися та познайомитись з такою світлою ЛЮДИНОЮ! Усмішка не сходила з мого обличчя усю зустріч, щоки проймає приємний біль. Заряджена позитивом і натхненням».
Фурсова Марія, студентка 2 курсу: «Чудова зустріч! Стільки емоцій і море позитиву змогла отримати. Впевнена, що не одна я. Дякую за можливість поспілкуватися, за той час, який нам змогли приділити. Зараз, дійсно, дуже потрібно відволікатися. А такими зустрічами ми не тільки відволікаємося, але й пізнаємо багато нового та корисного для майбутньої професійної діяльності».
Лисенко Ольга, студентка 2 курсу: «Неймовірна жінка та вчителька. Я насолоджувалася приємним голосом, українською вимовою та захопленням в її розповіді. Я надихнулася Ольгою Миколаївною, вона надала мені енергії, я відкрила багато нового для себе. Тому мені дуже хочеться взяти її за взірець і йти до своєї мети, обираючи нелегкий шлях, щоб досягнути педагогічної майстерності».
Кікош Тетяна, вчитель зарубіжної літератури Запорізької ЗОШ № 15: «Отримала багато корисної інформації та море позитиву. Зустрічі з талановитими людьми надихають на нові звершення, на подальший саморозвиток. Гарно поспілкувались, надихнулись прикладами Ольги Миколаївни з неформальної освіти. Завдяки таким зустрічам, з'являється шалена мотивація, хочеться спробувати втілити в своїй роботі описані методи та прийоми. Дякую Ірині Миколаївні за знайомство з пані Ольгою! У захваті від пісні та вірша про вишиванку!».
Кокіна Ірина, викладачка української мови та літератури Запорiзького центру професійно-технічної освіти водного транспорту: «Я педагог... Уже 25 років я вчу та вчуся. Вчуся у своїх учнів, вчуся у своїх колег... Це так важливо й цінно – організовувати подібні зустрічі, влаштовувати онлайн-обмін інформацією й досвідом педагогічної майстерності. Педагог ніколи не повинен залишатися наодинці, бо втрачається сенс його прогресу. Поділитися досвідом своєї педагогічної майстерності здатний не кожен. І я пишаюся такими людьми, які залюбки діляться своїми напрацюваннями! Адже ділитися досвідом із колегами і студентами - значить допомагати собі та іншим підвищувати професійний рівень! Дякую за зустріч! Дякую за досвід! І все буде Україна!».
Підбиваючи підсумки заходу, Ольга Ходацька також подякувала за багаторічну плідну співпрацю з філологічним факультетом ЗНУ, зокрема з доценткою Іриною Бакаленко, своїй науковій керівниці Мирославі Вовк, яка була присутня на зустрічі. Натомість колеги й студенти висловили вдячність за участь у такому цікавому і змістовному заході, а також – сподівання щодо нових зустрічей, які мають відбутися вже після Перемоги безпосередньо в аудиторіях філологічного факультету ЗНУ та на славетному о. Хортиця. Також фахівці побажали мирного неба один одному й Перемоги Україні, адже лише у вільній країні можливо повноцінно жити та творити.
Олена Хлистун
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU