Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ в рамках проєкту «Erasmus+ JMM DIRUT» організували семінар-тренінг

У ЗНУ в рамках проєкту «Erasmus+ JMM DIRUT» організували семінар-тренінг

У ЗНУ в рамках проєкту «Erasmus+ JMM DIRUT» організували семінар-тренінг
25.05.2022 12:32 Все Головні новини Факультети Економічний ZNU Zaporizhzhia National University економічний факультет проєктна діяльність міжнародна діяльність Erasmus+ JMM DIRUT семінар віртуальна екскурсія

Дев’ятнадцятого-двадцятого травня в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулися в режимі онлайн кілька заходів. Йдеться про семінар-тренінг «Європейські практики диверсифікації сільського туризму на засадах збалансованості та креативності» та навчальну екскурсію «Креативні ідеї диверсифікації сільського туризму: досвід малого та середнього бізнесу України». Заходи організувала міжфакультетська команда ЗНУ проєкту «Diversification of rural tourism through sustainability and creativity: disseminating European experience in Ukraine» («Диверсифікація сільського туризму через збалансованість і креативність: поширення європейського досвіду в Україні») під егідою програми ЄС «Еразмус+», напрям ім. Жана Моне.

До складу команди входять: декан економічного факультету Алла Череп, координаторка проєкту – доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму Наталя Венгерська, начальниця відділу міжнародних зв'язків ЗНУ Аліна Осаул, професор кафедри маркетингу та управління персоналу Олександр Череп, професорка кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Лариса Безкоровайна, професорка кафедри менеджменту організацій та управління проєктами інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Валентина Воронкова, доцентка кафедри садово-паркового господарства та генетики Олена Бойка й доцент кафедри конституційного та трудового права Сергій Омельянчик.
Партнерами заходів стали представники Запорізької обласної ради, Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізькій області, Запорізької обласної туристичної асоціації, Запорізької торгово-промислової палати, бізнес-інкубатора економічного факультету ЗНУ, Запорізької обласної громадської організації «Дивосвіт», садиби сільського туризму «AQUAZOO». Міжнародними партнерами були Університет Ромериса (Литва), Маріямпольський університет прикладних наук (Литва), Університет Пітешті (Румунія) та Казахський національний педагогічний університет ім. Абая (Казахстан).
До участі в семінарі й екскурсії долучилося близько 180 учасників. Це – представники державних установ і територіальних громад, громадські діячі, власники сільських садиб і туристичного бізнесу, студенти й науковці з Дніпропетровської, Волинської, Житомирської, Львівської, Запорізької, Закарпатської, Київської, Чернівецької, Черкаської, Рівненської, Харківської, Одеської, Донецької та Хмельницької областей. Закордонні учасники були представлені такими країнами, як Литва, Франція, Польща та інші. Треба відзначити, що до заходів долучилися не лише слухачі поточного курсу «DIRUT-2022», а й випускники попередніх наборів «DIRUT-2021». Семінар-тренінг «Європейські практики диверсифікації сільського туризму на засадах збалансованості та креативності» спрямований на ознайомлення його учасників з успішними практиками в галузі сільського туризму. А також – на надання рекомендацій щодо створення кластерів і креативних мереж сільського туризму на основі співпраці бізнесу, територіальних громад, наукових установ, бізнес-інкубаторів і представників державної влади.
Напрямки роботи учасників семінару:
1. Диверсифікація діяльності як запорука сталого розвитку європейського регіону;
2. Сталий і креативний туризм європейського зразка як перспективний напрямок розвитку бізнес;
3. Кластерні та мережеві підходи до розвитку сільського туризму: інструмент добробуту в сільській місцевості в країнах ЄС.
Із привітальними словами до учасників семінару-тренінгу звернулись: Людмила Любім – перша заступниця голови Запорізької обласної ради, Геннадій Васильчук – проректор з наукової роботи ЗНУ, Андрій Куц – віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати, Регіна Андрюкайтене – докторка PhD соціальних наук (менеджмент), доцентка, завідувачка кафедри бізнесу та економіки Маріямпольського університету прикладних наук (Литва), Лідія Степаненко – координаторка міжнародних грантових проєктів державної організації «Регіональний фонд підтримки підприємництва в Запорізькій області», Інеса Носенко – директорка Запорізької обласної громадської організації «Дивосвіт». Під час урочистого відкриття заходу декан економічного факультету Запорізького національного університету, д.е.н., професорка Алла Череп відзначила, що семінар об’єднує представників державної влади, туристичного бізнесу, освіти, науки та громадськості, що надзвичайно важливо в умовах сьогодення.
Модераторкою заходу виступила Наталя Венгерська – доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму Запорізького національного університету, кандидатка економічних наук, координаторка проєкту «JMM DIRUT». Вона презентувала особливості тренінгової програми, яка передбачала вісім заходів. Спікерка охарактеризувала основні акценти європейських практик диверсифікації сільського туризму на засадах збалансованості та креативності. Задля знайомства та визначення «спільного» в галузі сільського туризму всіх учасників пленарного засідання тренінгу об’єднали в десять Zoom-залів. Такий формат надав можливість поділитися досвідом і контактами, знайти нові знайомства серед учасників.
Після пленарного засідання всі охочі змогли продовжити роботу на онлайн семінарах-тренінгах від команди проєкту «JMM DIRUT». Так, Олена Бойка – кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри генетики та рослинних ресурсів ЗНУ – провела семінар-тренінг «Природоохоронна & туристична діяльність: можливі шляхи взаємодії». На цьому тренінгу як запрошений гість виступив доцент, кандидат наук з Університету м. Пітешті (Румунія) Кріштіан Попеску. Пан Попеску виголосив цікаву доповідь про функціонування природоохоронної мережі «Nature 2000» у Румунії та про те, яким чином відбувається поєднання різних галузей агропромислового комплексу, включаючи агротуризм, із природоохоронною діяльністю в ЄС загалом і в Румунії зокрема. Після англомовної доповіді, яку перекладали українською, пан Кріштіан відповів на кілька запитань. Загалом усі учасники цього тренінгу високо оцінили захід. Вони залишили позитивні відгуки про тренінг на дошці Padlet.
Членкиня проєктної групи, д.п.н., професорка кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Лариса Безкоровайна провела тренінг «Особливості регулювання сільського туризму в європейських країнах на засадах креативності та диверсифікації послуг». На заході йшлося про державну підтримку та регулювання розвитку сільського туризму в ЄС для сприяння регіональному розвиткові в Європі. А також – про засади спільної європейської аграрної політики та сільських програм й про особливості диверсифікації послуг у сільському європейському туризмі на основі креативності. Під час обговорення теми учасники розглянули особливості діяльності Європейської федерації сільського туризму (RuralTour/EuroGites). Це – професійна організація, що представляє 36 асоціацій із 29 країн Європи та Ізраїлю й має понад 100 000 закладів. Федерація бере активну участь у всіх дискусіях у Європі, що стосуються туризму, та відповідає за Європейський конгрес із питань сільського туризму. Як запевнила тренерка, важливою в питанні розвитку сільського туризму є політика Європейської Комісії, зосереджена на десяти конкретних цілях, пов’язаних із загальними цілями ЄС щодо соціальної, екологічної та економічної стійкості в сільському господарстві та сільській місцевості. Пропозиції комісії спрямовані на сприяння стійкому та конкурентноспроможному сільськогосподарському сектору. Це можливо за умови забезпечення чесної угоди та стабільного економічного майбутнього для фермерів, встановлення високих амбіцій щодо природоохоронних і кліматичних дій, захисту стану сільського господарства в центрі європейського суспільства. Законодавчі пропозиції щодо спільної аграрної політики (САП) на період 2021-2027 р.р. представлені Європейською Комісією у 2018 р.
Під час тренінгу присутні охарактеризували та розкрили загальні принципи європейських сільських програм. Так, програма «LEADER», що охоплює більш ніж половину європейських сільських територій, спрямована на інновації, партнерство та багатогалузеву інтеграцію. Програма «PRODER» має на меті сприяння стійкому розвитку відсталих сільських районів через диверсифікацію їхньої економіки, стримування виселення із села, спрямованість на посилення сільської та місцевої спадщини завдяки благоустрою, облаштуванню малих міських центрів і промислових садиб. Під час тренінгу охарактеризували подієвий або івент-туризм у європейських країнах. Це – складник таких напрямків туризму, як пригодницький, екологічний, гастрономічний і релігійний. Особливо цікавим було обговорення таких тематичних напрямів подієвого туризму, як національні та гастрономічні фестивалі, свята, театралізовані шоу, фестивалі музики, кіно, театру, квітів, а також – спортивні змагання в Італії, Франції, Великобританії, Німеччині, Чорногорії, Швеції, Бельгії та Нідерландах. Викладачка підкреслила, що Європейський Союз убачає в сільському туризмі основний важіль економічного підйому своїх сільських територій. Вона наголосила, що Європейська сільська політика спрямована на продуктивну диверсифікацію, валоризацію територіальних цінностей і розвиток сільського туризму. Координаторка проєкту «JMM DIRUT» Наталя Венгерська провела семінар-тренінг «Європейські практики диверсифікації сільського туризму». Під час заходу вона охарактеризувала особливості формування бізнес-моделей європейського сільського туризму на засадах креативності та збалансованості. Тренерка відзначила, що в сільській місцевості країн Європи креативні індустрії разом із туризмом можуть стати секторами відновлення економіки, стимулювати та розвивати згуртованість громад. «Сільська ідилія» приваблює туристів до сільських територій та їхнього біорізноманіття Тут вони можуть відчути «цінність віддаленості» від території, що дедалі частіше асоціюються як із «втечею», так і з «оновленням». На тренінгу акцентували увагу на рекомендації ЄС щодо розвитку сільського креативного туризму, глемпінгів і кемпінгів. Учасники обговорили необхідність переходу до «інклюзивного та відновлювального (регенеративного) туризму», розробки нових моделей і підходів. Зокрема, регенеративний туризм виходить за межі сталого туризму, щоб зосередитись на «віддачі» та сприянні активній регенерації громад, культур, спадщини, місць, ландшафтів тощо. Також учасники тренінгу працювали над кейсом «Створення власної садиби» шляхом рольової гри в Zoom-залах, ознайомилися з «портретом креативного туриста» на основі досліджень португальського проєкту «CREATOUR» та з практичними рекомендаціями щодо імплементації креативу та сталості в ціннісну пропозицію бізнес-моделі сільської садиби на основі європейських практик, які були представлені як ідеї щодо декорування садиб, фотолокацій, крафтової продукції та інших.
На другий день заходу в.о. завідувача кафедри конституційного та трудового права Сергій Омельянчик провів тренінг «Аналіз теоретичної та нормативно-правової бази сільського туризму в Україні та країнах ЄС». Під час заходу розглянули головні законодавчі акти, на підставі яких здійснюється правове регулювання сільського туризму в Україні: Закони «Про туризм», «Про особисте селянське господарство», окремі положення Цивільного, Земельного, Господарського та Податкових кодексів України, підзаконні нормативно-правові акти. Достатню увагу приділено таким формам здійснення туристичної діяльності на селі, як «особисте селянське господарство» та «фізична особа-підприємець». Присутні проаналізували досвід країн ЄС щодо розвитку сільського туризму. Йшлося про можливість запозичення окремих положень європейського законодавства для вдосконалення правового регулювання сільського туризму в Україні.
Докторка філософських наук, в. о. завідувачки кафедри менеджменту організацій та управління проєктами інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ Валентина Воронкова провела тренінг «Сталий і креативний туризм європейського зразка як основа розвитку бізнесу» у вигляді наукової дискусії, презентації наукових здобутків проєкту та «неформального спілкування» між учасниками з м. Маріямполе (Литва) та м. Запоріжжя, м. Дніпра, м. Мелітополя (Україна) та інших. Зокрема, під час обговорення Регіна Андрюкайтене – докторка PhD соціальних наук (менеджмент), доцентка, завідувачка кафедри бізнесу та економіки Маріямпольського університету прикладних наук (Маріямполе, Литва) та лекторка Литовського університету спорту (Каунас, Литва) розповіла про нові туристичні кластери Маріямполя, їхній вплив на бізнес. Вона поділилася згадками про свій візит у 2020 році до м. Запоріжжя, про національний український колорит, креативний потенціал і біорізноманіття острова Хортиця. Доповідачка висловила захоплення українським народом, який під час війни проводить такі заходи, та розповіла про допомогу українським переселенцям у Маріямполе. Другою родзинкою тренінгу був виступ Романа Южаки – аспіранта права Дніпропетровського університету внутрішніх справ, поета року-2022 у Дніпрі. Він прочитав свої вірші, позначені глибоким філософським і зворушливим змістом, «Країна рідна, я завжди з тобою», «Правда і брехня», «Кожен із нас українець». Під час заходу визначили перспективи спільної наукової діяльності в галузі сталого та креативного туризму європейського зразка між науковцями Запоріжжя, Маріямполя й Каунаса на 2022 рік.
Начальниця відділу міжнародних зв'язків ЗНУ Аліна Осаул під час проведення онлайн-тренінгу «Мережевий дух сільського туризму в ЄС: досвід Португалії та Італії» ознайомила авдиторію із середовищем сільського туризму в країнах ЄС, вузькими місцями та перевагами цього типу бізнесу. На початку заняття використовувалися методи дискусії задля знайомства з думкою авдиторії щодо типів ресурсів сільського туризму та кооперативної поведінки заради формування мереж сільського туризму на території країни. Учасники записували власні ідеї в чат, жваво обговорювали ситуацію на ринку. Під час заходу модераторка запропонувала об’єднатися в групи по 5-6 осіб, для чого використали сесійні зали Zoom, та ухвалили рішення щодо партнерства з Маремма – територією, яка поєднує туризм із сільським і рибним господарством, та запропонувати креативний туристичний продукт. Мозковий штурм дозволив вирішити питання про особливості пропозиції туристичних продуктів у галузі сільського туризму в регіоні Тоскана (Італія), розширити світогляд учасників щодо політики висвітлення італійськими агентами ринку своєї діяльності. Групова робота надала можливість доторкнутися до специфіки винної архітектури в Італії, поділитися ідеями створення та реорганізації винних домів, дізнатися про успішні приклади стратегій модернізації винних замків, сформулювати найбільш важливі конкурентні переваги ринкових суб’єктів. Важливо відзначити, що на тренінгах також були присутні представники кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму – доцентка Наталія Дугієнко зі студентами освітньої програми «Міжнародна економіка» та завідувачка кафедри готельно-ресторанної справи Наталія Маковецька зі студентами ОП «Туризм». Це надало їм можливість поспілкуватися з практиками та обмінятися досвідом.
Наступним заходом стало проведення директоркою Запорізької обласної громадської організації «Дивосвіт» Інесою Носенко навчальної онлайн-екскурсії «Креативні ідеї диверсифікації сільського туризму: досвід малого та середнього бізнесу України». Під час неї відбулося віртуальне ознайомлення з діяльністю садиби сільського туризму Етносела «Дивосвіт» (с. Геленджик, Запорізька область). Учасники онлайн-екскурсії змогли підвищити свою обізнаність щодо практики диверсифікації сільського туризму, перспективи розвитку малого та середнього бізнесу, про шляхи та бар’єри для відкриття бізнесу в галузі сільського туризму й про створенні кластерних і мережевих ініціатив. Інеса Носенко розповіла про історію організації зелених садиб Етносела «Дивосвіт», організаційно-інституційні передумови розвитку бізнесу в галузі сільського туризму. Вона продемонструвала потенціал зеленої садиби та визначила її конкурентні переваги. Доповідачка звернула увагу на проблеми формування регіональної інфраструктури сільського туризму.
Підбиваючи підсумки заходу, виступили декан економічного факультету Алла Череп і професор кафедри маркетингу та управління персоналу Олександр Череп із тренінгом «Напрямки впливу бізнес-інкубаторів на формування кластерів та економіку країни (регіону)». Алла Череп представила напрацювання бізнес-інкубатору економічного факультету ЗНУ, який надає можливості студентам для реалізації власних бізнес-ідей. Значну увагу тренерка приділила компаративному аналізу європейських практик формування кластерів, порівняла їх із досвідом США, Казахстану, України та інших. Вона виокремила досвід їхнього формування в Запорізькій області та розповіла про практику створення туристичних кластерів. На завершення заходу обговорили результати низки тренінгів і надали рекомендації щодо створення кластерів і креативних мереж сільського туризму на основі співпраці державної влади, бізнесу, територіальних громад, наукових установ, бізнес-інкубаторів. Зокрема, йшлося про співробітництво Запорізької обласної ради, Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізькій області, Запорізької обласної туристичної асоціації, Запорізької торгово-промислової палати, бізнес-інкубатору економічного факультету ЗНУ та Запорізької обласної громадської організації «Дивосвіт».
Команда проєкту «Erasmus+ JMM DIRUT» подякувала всім присутнім на заходах за активне обговорення, участь у тренінговій програмі та навчальній екскурсії. Усі зареєстровані учасники отримали електроні сертифікати.
 Із відео- та фотоматеріалами відкриття онлайн-семінару-тренінгу можна ознайомитися на Youtube каналі проєкту:
https://www.youtube.com/watch?v=MKj-w1KHZ9s
та в соціальній мережі Фейсбук:
https://www.facebook.com/groups/dirut/posts/725698528472493/

Хештеги:#DIRUT_ZNU, #Erasmus_DIRUT_ZNU


Команда проєкту Erasmus+ JMM DIRUT


Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU

Схожі новини