Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ розглянули нові нормативні підходи до захисту PhD-дисертацій

У ЗНУ розглянули нові нормативні підходи до захисту PhD-дисертацій

У ЗНУ розглянули нові нормативні підходи до захисту PhD-дисертацій
31.05.2022 14:05 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University відділ аспірантури і докторантури наукова діяльність захист PhD-дисертацій

Двадцять сьомого травня науковці Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) під час наради-семінару обговорила нові нормативні підходи до захисту PhD-дисертацій і формування разових рад у виші. Захід відбувся під керівництвом проректора з науково-педагогічної роботи Юрія Каганова. Участь у нараді взяли перший проректор Олександр Бондар, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, координаторка PhD-програм у ЗНУ Вікторія Меняйло, гаранти освітніх програм, декани й представники факультетів й інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.Потебні.

На початку заходу присутніх привітали проректори Олександр Бондар і Геннадій Васильчук. Вони відзначили актуальність і важливість запропонованої для розгляду теми й побажали учасникам зібрання плідної роботи. Професор Юрій Каганов підготував для присутніх на семінарі-нараді презентацію «Про імплементацію Постанови Кабінету Міністрів України № 44 від 12.01.2022 щодо присудження ступеня доктора філософії (PhD)». Перш ніж ознайомити науковців вишу з ключовими положеннями цього документа, Юрій Олегович зазначив, що на сьогодні Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти акредитовані 10 освітньо-наукових програм із підготовки докторів філософії в ЗНУ. Із них дві – «Право» та «Філологія» – на 5 років. Ще вісім ОНП: «Професійна освіта», «Історія», «Філософія», «Економіка», «Фізична культура і спорт», «Політологія», «Прикладна математика» та «Комп’ютерні науки» – отримали акредитацію на один рік. Тож на сьогодні ці десять програм мають юридичні підстави для формування разових рад для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії.

На початку виступу доповідач звернув увагу присутніх на головні особливості нового порядку, зокрема на те, що при захисті PhD-дисертацій разова рада утворюється закладом, у якому здобувач виконав акредитовану освітньо-наукову програму. При цьому здобувач, який виконує неакредитовану освітньо-наукову програму, має право в порядку, встановленому законодавством на переведення до іншого закладу, який має акредитовану освітньо-наукову програму за відповідною спеціальністю (спеціальностями). Обсяг дисертації встановлюється освітньо-науковою програмою. Не вважається самоплагіатом використання здобувачем текстів своїх наукових праць без посилання на ці тексти, якщо вони попередньо опубліковані з метою висвітлення в них основних наукових результатів дисертації та вказані в її анотації.

Також Юрій Олегович у своїй презентації зробив акцент на обмеженні термінів захисту. На сьогодні це – чотири роки в аспірантурі, два додаткові роки резерву за сімейний станом чи за станом здоров’я, плюс додатково термін дії воєнного стану й три місяці після його скасування. Крім того, учасники заходу дізналися про вимоги до персонального складу разової ради, головою якої має бути штатний доктор наук вишу. Двома рецензентами мають бути штатні доктори чи кандидати наук (доктори філософії), а двома опонентами – сторонні кандидати (доктори філософії) чи доктори наук. Однак рада може складатися й із голови, одного рецензента й трьох опонентів. До обмежень входять відсутність володіння мовою, якою написана дисертація, й отримання диплома доктора філософії (кандидата наук) менш ніж за три роки до утворення разової ради. Під час заходу учасникам також ознайомились з вимогами щодо кількості публікацій здобувача та членів разової ради та про нові умови, які необхідно виконати під час захисту дисертації тощо. Йдеться, зокрема, про відкрите голосування, під час якого не менше чотирьох членів ради мають проголосувати «за» присудження наукового ступеня, про суворе покарання за плагіат, про вимоги до релевантності публікацій темі дисертації тощо.

У свою чергу, координаторка PhD-програм в університеті Вікторія Меняйло звернулася до наукових керівників аспірантів з пропозицією проаналізувати реальний стан підготовки аспірантів до захисту та вжити додаткових заходів щодо завершення ними аспірантури за акредитованими освітньо-науковими програмами. Під керівництвом Вікторії Іванівни наразі у виші триває активна робота щодо акредитації тих освітньо-наукових програм, які ще не пройшли відповідну процедуру акредитації. Також доповідачка зазначила, що наразі розробляється Положення про присудження ступеня доктора філософії у Запорізькому національному університеті, проєкт якого буде винесено на громадське обговорення та затвердження Вченої ради ЗНУ.

Учасники заходу мали змогу поставити свої запитання щодо запропованої для розгляду теми та надати свої пропозиції щодо процедури захисту дисертацій у ЗНУ. Цією можливістю скористалися декани й науково-педагогічні працівники різних факультетів й Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю. Потебні. Усі вони отримали вичерпні відповіді від проректора з науково-педагогічної роботи Юрія Каганова та координаторки PhD-програм у ЗНУ Вікторії Меняйло.

 

Презентація «Про імплементацію Постанови Кабінету Міністрів України № 44 від 12.01.2022 щодо присудження ступеня доктора філософії (PhD)»:

Presentation_Kaganov__1_.pdf

 

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини