Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / До Дня журналіста відбулося засідання круглого столу «Європейські цінності в журналістиці під час війни»

До Дня журналіста відбулося засідання круглого столу «Європейські цінності в журналістиці під час війни»

До Дня журналіста відбулося засідання круглого столу «Європейські цінності в журналістиці під час війни»
07.06.2022 16:00 Все Головні новини Факультети Журналістики EU-indy ZNU Zaporizhzhia National University факультет журналістики міжнародна співпраця проєктна діяльність наукова діяльність засідання круглого столу проєкт KA2 DESTIN

Шостого червня факультет журналістики Запорізького національного університету організував засідання круглого столу «Європейські цінності в журналістиці під час війни». Онлайн-зустріч відбулась у межах проєкту EU-Indy «Європейські медійні стандарти й цінності незалежної журналістики в еру постправди» за підтримки програми Європейського союзу Еразмус+ за напрямом Модулі Жана Моне.

Спікерами заходу стали журналісти й журналістки провідних ЗМІ регіону та країни, громадські активісти й активістки, викладачі й викладачки закладів вищої освіти. Із привітальним словом до учасників звернулись декан факультету журналістики ЗНУ Віктор Костюк і представник факультету політології та журналістики університету ім. Адама Міцкевича в м. Познані (Польща) Бартош Гордецький. «Європейські цінності – це не те, що нам дається, це те, що ми маємо розвивати. Саме в Україні ми виразно бачимо, як відбувається розвиток цих цінностей. Ми горді, що маємо можливість допомагати розвивати їх в такі складні для України часи. Щиро вірю, що Україна переможе і нестиме ці цінності й надалі», – зауважив у своєму виступі Бартош Гордецький. До речі, Університет ім. Адама Міцкевича в м. Познані – давній партнер факультету журналістики, співпраця з яким триває в межах проєкту Erasmus+ KA2 DESTIN, котрий увійшов у фінальну фазу та має бути завершений 2023 року. Викладачі факультету ще у 2019 році відвідали цей польський виш та стуктури інших партнерів DESTIN. Тож натхненні досвідом європейських колег, підготували й виграли проєкт EU-Indy. Під час дискусії учасники говорили про цінності й завдання засобів масової інформації в період повномасштабного військового вторгнення в Україну, аналізували роботу українських й іноземних журналістів у цей час і спробували виявити шляхи зміцнення та посилення інформаційного фронту.
Також журналісти й журналістки поділилися своїм досвідом роботи в період війни. Зокрема, запорізька журналістка та голова ГО «Віжн-радіо «На дотик» Ольга Вакало розповіла про те, як гостра фаза російсько-української війни вплинула на форму та зміст проєкту віжн-радіо: «Спочатку були думки про те, як вижити фізично. Потім прийшло розуміння: якщо немає цінностей, то навіщо виживати». Ця думка стала чи не основною під час обговорення змісту сучасної журналістики у воєнний час.
Засновниця медіацентру «Схід» із Харкова Ольга Гужва поділилася власними спостереженнями стосовно переваг і недоліків закордонної воєнної журналістики та розповіла про власний досвід роботи з іноземними медійниками. Також спікерка зосередила увагу на важливості проведення тренінгів із підготовки журналістів до роботи в зонах бойових дій. На її думку, представникам ЗМІ необхідно думати про безпеку, етичні аспекти роботи та власну фізичну підготовку.
Артем Лагутенко, воєнний кореспондент телеканалу «Еспресо», говорив про дотримання під час війни визначених міжнародних стандартів журналістики, а також дав кілька порад: «У воєнний час журналісти мають збирати інформацію, думати про те, як вижити, не шкодити суспільству, вимикати емоції». Журналістка, регіональна представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області Наталія Виговська торкнулася в своєму виступі ще однієї гострої проблеми – це злочини проти журналістів, які скоює окупаційна влада на тимчасово-окупованих територіях Запорізької області. Серед них – захоплення редакцій, телевеж, що призвело до припинення українського мовлення, затримання журналістів, кібератаки, відсутність зв’язку й інтернету, що блокує український інформаційний простір на окупованих територіях. Саме про інформаційну блокаду говорила журналістка з Маріуполя Олена Мельникова-Курганова, яка розповіла про свій досвід комунікації в блокадному місті: «З одного боку, відсутність медіа та соціальних мереж у місті унеможливлювало поширення фейків і пропаганди, але ворог знаходить інші варіанти. Це – передача інформації через листівки й оголошення, розповсюдження пропагандистських наративів через смс-повідомлення під час увімкнення телефону, міжособистісна комунікація, виступи перед групами містян, написи на стінах».
Журналіст і телеведучий телеканалу UA:Перший Денис Зепсен поділився особливостями співпраці журналістів із різних телеканалів у рамках телевізійного марафону «Єдині новини» і розповів про роботу суспільного мовника в регіонах України, який прагне в такий непростий час не загубити ті професійні стандарти, які так довго здобували. Війна в Україні оголила чимало проблем у суспільстві, тому в цей час усі вразливі групи населення потребують ще більшої уваги й допомоги. Про свій досвід роботи в правозахисній журналістиці, етику спілкування з травмованими людьми розповіли засновниця медійного проєкту «Неначасі» Катерина Майборода й журналістка Ромського жіночого фонду «Чіріклі» Яна Радченко. «Актуальність теми, фаховість спікерів, їхній досвід викликали чималий інтерес серед професійної спільноти, адже засідання круглого столу зібрало більш ніж 60 учасників із різних куточків України. А це означає, що є запит на такі зустрічі й потреба в професійній дискусії. Тому подібні ініціативи факультет журналістики ЗНУ практикуватиме й надалі», – підбили підсумки модератори заходу – доценти кафедри журналістики Павло Мірошниченко й Катерина Сіріньок-Долгарьова.
Засідання круглого столу завершило низку подій, які цього навчального року відбувались на факультеті журналістики ЗНУ в межах проєкту EU-Indy «Європейські медійні стандарти і цінності незалежної журналістики в еру постправди» за підтримки програми Європейського союзу Еразмус+ за напрямом Модулі Жана Моне. Нагадаємо, він передбачає розробку та впровадження відповідного навчального курсу, професійні дискусії, створення журналістського контенту, наукові дослідження тощо.

Дізнатися більше про засідання круглого столу в рамках проєкту Erasmus+ EU-Indy «Європейські цінності в журналістиці під час війни» 6.06.2022 на каналі YOUTube за лінком:
https://www.youtube.com/watch?v=EemePUWNJ4Y

Дарина Рибка,
факультет журналістики


Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU

Схожі новини