Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковиця кафедри хімії перебуває на стажуванні в Дюссельдорфському університеті ім. Генріха Гейне

Доцентка кафедри хімії, кандидатка біологічних наук, завідувачка лабораторії біотехнології фізіологічно активних речовин, гарантка бакалаврської освітньої програми «Хімія» біологічного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Марина Корнет проходить шестимісячне стажування в Дюссельдорфському університеті ім. Генріха Гейне (м. Дюссельдорф, Німеччина). Стажування реалізується завдяки фінансовій підтримці від Німецької служби академічних обмінів (DAAD), яку представниця ЗНУ отримала на конкурсній основі.

Дослідницький проєкт доцентки Марини Корнет «Synthesis of S,N-modified aminothiols as potential anti-radiation agent» із галузі органічного синтезу. Він направлений на отримання нових біологічно активних речовин, потенційних протирадіаційних агентів. Цей проєкт реалізується за підтримки та керівництва Prof. Dr. Thomas J. J. Müller, керівника інституту органічної хімії, команда якого становить понад 40 осіб. Зі слів Марини Корнет, отримання європейського досвіду роботи за спеціальністю було мрією, яка згодом перетворилася на мету, досягнення якої складалося з досягання проміжних мікроцілей. У багатьох випадках написати проєкт, оговорити його цілі та, врешті-решт, отримати фінансування для тривалої індивідуальної мобільності легше, якщо ви знаєте особисто керівника, під керівництвом якого плануєте своє стажування. Прекрасною можливістю для пошуку керівництва є участь у різних міжнародних заходах, конференціях. У цьому випадку початком шляху до реалізації проєкту була міжнародна конференція «Хімія азотистих гетероциклів» у місті Харкові. Тут невимушена розмова про погоду, історію та політику стала стартом до реалізації мрії. Загалом, не в останню чергу через пандемію, процес тривав близько трьох років. Він включав розробку проєкту, отримання сертифіката з англійської (рівень B2), пошук відповідної програми фінансування, оформлення та переклад пакету документів, потрібного за умовами органу, що фінансує стажування, й очікування дедлайнів. Наприклад, у цьому випадку документи подавалися на програму «Research Stays for University Academics and Scientists, 2021», на яку направити заявки можна двічі на рік, відповідь надходить в середньому за шість місяців.
Стажування Марини Миколаївни почалося з дуже теплої зустрічі в аеропорту Дюссельдорфу, короткої екскурсії містом і допомоги з поселенням у мальовничому кампусі біля ботанічного саду. Наступний день приніс детальне знайомство з науковою групою, буквально з кожним її членом, і з 20 лабораторіями, та знайомства з особливостями роботи в колективі. Досить тривалий час зайняв бюрократичний процес реєстрації та оформлення документів, доступу до лабораторій і корпоративного доступу до інтернет-мережі університету та його ресурсів, а також роботи з банком. Знайомство з останнім не раз викликали теплі спогади про набагато швидшу та простішу роботу з українською банківською системою. Перші дні, враховуючі також інше мовне середовище, виявилися дуже емоційно насиченими й навіть викликали деякі сумніви, чи можливо зі всім впоратися, але крок за кроком усе вдалося подолати та з усім розібратися.
Крім роботи над реалізацією безпосередньо індивідуального проєкту в університеті Генріха Гейне, для Марини Корнет існує неоціненна можливість також поглянути із середини, як працює німецька система наукових досліджень (хімічна освіта). Не менш цінним є практичне знайомство із сучасними підходами до синтезу, фізико-хімічними методами дослідження органічних сполук і приладами для роботи хіміків-органіків. Грантова система фінансування, яка діє останнім часом в Україні, дає високі шанси на отримання подібного високовартісного обладнання для хіміків Запорізького національного університету. Тим більше, що співробітники кафедри хімії та лабораторії біотехнології фізіологічно активних речовин вже мали подібні успішні кейси, що дозволили значно оновити матеріальну базу. Що особливо вразило запорізьку дослідницю, так це вміння німецьких колег комбінувати інтенсивну роботу – деякі семінари можуть спокійно тривати до 8-ї вечора, як і робота в лабораторіях, – та систематичний відпочинок, досить часто разом зі студентами. Наприклад, майже біля кожного корпусу можна знайти кам’яний мангал, а у відділі органічної хімії є спеціальна кімната, де зберігаються всі необхідні речі для пікніка – від посуду до вугілля та ковдр. Для викладачів і студентів спорт, велосипед та інший інтенсивний відпочинок, розвиток своїх захоплень – звична справа. Наприклад, колектив хіміків-органіків часто отримує запрошення від керівника відділу, проф. Т. Мюллера на концерти, де він грає на тромбоні.
Знайомство з європейським досвідом – дуже цінне як для викладачів, так і для студентів Запорізького національного університету, за будь-яких обставин треба користуватися можливостями, які доступні на сьогодні у великій кількості. Після перемоги на нашу країну чекає інтенсивна розбудова у всіх галузях, включаючи освіту та науку, тому для ЗНУ такий досвід цінний і корисний. І вже наступний навчальний рік доцентка Марина Корнет планує почати з введення позитивних практик до наукової роботи й освітніх програм для студентів-хіміків Запорізького національного університету. Викладачка відзначає, що європейський досвід дозволив черговий раз пересвідчитися, що ми живемо в прекрасній країні з великим потенціалом. Ми можемо багато чого змінити найближчим часом. Україна варта того, щоб до неї повертатися і працювати над її розбудовою.

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: