Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті завершилась реалізація мовного проєкту для запорізьких освітян

Протягом двох тижнів у червні тривав важливий для сьогодення проєкт від департаменту освіти і науки Запорізької міської ради «Простір для вільного володіння державною мовою». Він реалізувався в співпраці з КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Запорізької міської ради та із Запорізьким національним університетом (ZNU, Zaporizhzhia National University).

У міському проєкті задіяли викладачів філологічного факультету ЗНУ та досвідчені вчителі українського мови та літератури запорізьких шкіл. Вони провели низку вебінарів і тренінгів для запорізьких освітян. Такі заходи сприяли підвищенню мовно-комунікативної компетентності більш ніж 250 осіб: керівників, заступників директорів, педагогічних працівників закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної діяльності. Наталя Ряпісова, фахівчиня КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників», вчителька української мови та літератури, презентувала тему «Орфоепічні норми сучасної української мови. Типи орфоепічних помилок і способи їх подолання». Доцентка кафедри української літератури ЗНУ Ірина Бакаленко висвітлила зміни в новому правописі 2019 року: власне зміни в написанні слів (без варіантів) і варіантні доповнення до чинної норми, офіційне закріплення фемінітивів. Яскрава інфографіка та інтерактивні плакати переконали освітян, що зміни в правописі, створені на фундаменті української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ, що набувають поширення в різних галузях суспільного, наукового та культурного життя.
Доцентка кафедри української мови Лариса Бойко розповіла про важливі аспекти вживання морфологічної норми в діловому мовленні. Йшлося про те, які особливості реалізації категорії роду в українській мові, як правильно звернутися в листі, як підписати наказ, які форми відмінювання прізвищ (у навчальних закладах зараз «гаряча» пора видачі документів про освіту). Завідувачка кафедри української мови, професорка Раїса Христіанінова звернула увагу учасників заходу на особливості категорії числа в українській мові, підкресливши практичними прикладами особливості вживання в ділових паперах іменників, що мають форму тільки однини чи множини. Доцентка кафедри української мови Любов Стовбур акцентувала увагу учасників проєкту на складних випадках відмінювання іменників (родовий відмінок однини чоловічого роду, функціонування родового й знахідного відмінків при перехідних дієсловах), на особливостях вживання кличного відмінку (як правильно звертатися до учнів, колег, батьків).
Старша викладачка кафедри української мови Оксана Меркулова повідомила присутнім на заході про ступені порівняння прикметників і про відмінювання числівників, вказавши на типові помилки. А ще, викладачка звернула увагу на новий Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів». Із викладачами університету в проєкті працювали й колеги – досвідчені вчителі-словесники запорізьких шкіл, випускники філологічного факультету. Вебінар Світлани Богдзієвич, вчительки української мови та літератури Запорізької гімназії № 93, присвятили темі «Лексика»: імена власні й загальні, багатозначність слова, калькування й кальки. А на тренінгу особливу увагу приділили практичним інтерактивним вправам щодо усунення лексичних помилок у текстах. На вебінарі Світлани Сіропол, вчительки української мови та літератури Запорізької школи № 84, розглянули синтаксичні норми сучасної української мови та синтаксичні особливості ділових паперів. А робота освітян із текстами під час тренінгу дозволила на практиці апробувати отримані теоретичні знання щодо паралельних синтаксичних конструкцій, їх взаємозаміни та функціонування в мові професійного спілкування.
Учасники проєкту мали змогу повторити, узагальнити та систематизувати не тільки теоретичні знання та правила, але й відпрацювати їх під час виконання інтерактивних вправ із обговоренням. На думку присутніх, було позитивно, корисно, інтерактивно. Організатори висловили впевненість, що кожен учасник щось «узяв» у свій мовний кейс для вільного володіння державною мовою, щоб стати успішними, впевненими в собі мовцями. Створений модераторами проєкту Google Classroom – простір для комунікації та взаємодії, наповнений презентаціями, посібниками та довідниками, корисними лінками й інтерактивними вправами, – дозволить освітянам й надалі підвищувати свої мовленнєву, мовну та комунікативну компетентності, набувати комунікативного досвіду та формувати професійну майстерність. За підсумками участі у міському проєкті та результатами підсумкового тестування учасники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації. Вони відзначили, що фінішував навчальний 2021/2022 рік, і в закладах освіти м. Запоріжжя пролунали «Останні дзвоники». У школярів розпочались канікули, а у запорізьких педагогів почалася нова «гаряча» пора – самоосвіти. Тож навчаємось української разом із Запорізьким національним університетом!
ГОВОРІТЬ українською!
МРІЙТЕ українською!