Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом економічного факультету Аллою Череп

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом економічного факультету Аллою Череп

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом економічного факультету Аллою Череп
03.08.2022 09:03 Все Головні новини Факультети Економічний ZNU Zaporizhzhia National University економічний факультет центр культури відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування проєкт Чому ЗНУ

У рамках реалізації профорієнтаційного проєкту «Чому ЗНУ?» (ZNU, Zaporizhzhia National University) читачі можуть ознайомитися з інтерв’ю з деканами всіх факультетів і з директоркою інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні. Сьогодні пропонуємо вашій увазі розмову з деканом економічного факультету, професоркою Аллою Череп. В інтерв’ю йдеться про особливості навчання на факультеті та про те, що викладачі пишаються кожним випускником.

Дарина Куліченко: Алло Василівно, поділіться, будь ласка, власною історією успіху. Як Ваше життя пов’язане із ЗНУ?
Алла Череп: Шлях мій непростий, але я вважаю, що народилася саме економістом. Я закінчила школу з однією четвіркою (до речі, з російської мови). Від 16 років уже працювала на виробничому об’єднанні «Запоріжтрансформатор», намотувала котушки. Мама виховувала мене одна, тож навчатись на денній формі було дуже складно. Відповідно я обрала вечірню форму, поєднувала роботу з навчанням у Запорізькому машинобудівному інституті. У 20 років працювала інженером із нормування праці, пройшла шлях у виробничому об’єднанні від інженера-технолога до начальника бюро економічного аналізу. У тридцять чотири мене запросили в Гідроенергетичний коледж бути головою Державної екзаменаційної комісії. Працювали з сьомої години ранку, а коли було п’ятирічне планування, то й до пізньої ночі: нас черговий автомобіль доставляв додому. Коли минуло три роки директорка Гідроенергетичного коледжу Надія Павлівна Чепрасова говорить: «Алло Василівно, щоб Вас не втрачати, будь ласка, я Вас запрошую викладати». Куди викладати? Я наскільки зайнята людина! Але в суботу-неділю таки погодилася на цю роботу. Зізнаюся, що вважаю себе економістом до самих глибин. Тож викладала економічний аналіз. Мені це сподобалось, студенти засвоювали матеріал напрочуд натхненно! Певно, це й спонукало мене завершити діяльність у бюро економічного аналізу, хоч і колектив там був прекрасний, заробітна плата надзвичайно висока. Усе ж бажання викладати переважило. Я там не працюю вже 15 років, але й досі приїжджають колеги, вітають із днем народженням, тісно спілкуємося. Тож шлях до вищої школи був непростим. У 1997 році я вже не за сумісництвом оформилася, а наповну: у державній інженерній академії, Запорізькому національному технічному університеті. Починаючи з 2001 року працювала в усіх закладах вищої освіти міста Запоріжжя: ЗНТУ, Запорізький інститут державного муніципального управління, Класичний приватний університет. А коли я захистила кандидатську дисертацію, мене запросили працювати до Києва за сумісництвом уже в Міжрегіональну академію управління персоналом. Коли я прийшла в Запорізький національний університет працювати на постійній основі, я відзначила, що це європейський виш. Він дає дуже потужні знання! Сьогодні я маю честь керувати потужним колективом економічного факультету: я цим пишаюсь! У нас усі працюють задля розвитку освіти в Україні, задля того, щоб випускник був конкурентноспроможний на ринку праці.
Д.К.: Розкажіть більше про економічний факультет, які в нього є традиції, що цікавого?
А.Ч.: Економічний факультет унікальний. Ми маємо свої традиції. Починаючи з 2009 року проводимо зустрічі випускників. Це надає нам можливість бачити трудовий шлях наших вихованців – основне, заради чого й працюємо. Адже можна мати один чи два дипломи, а працювати не за фахом. Наша мета - конкурентноспроможні, працевлаштовані фахівці на ринку праці. На цій зустрічі випускників ми підбиваємо підсумки конкурсу «Кращий роботодавець для випускників економічного факультету». Кожен рік визначаємо, яке підприємство, який суб’єкт господарювання надає найбільшу кількість місць для наших вихованців. Думаю, що це робить наш проєкт особливим. До речі, саме наш факультет визнав журнал «Банкір» як «Кращий навчальний заклад із підготовки фахівців фінансово-кредитної галузі за 2013-14-15 роки».
Д.К.: А які спеціальності є на економічному факультеті?
А.Ч.: У минулому, 2021, році нам виповнилося 30 років. Це перший економічний факультет на теренах Запорізького регіону. Відповідно, ми надаємо освітні послуги за широким спектром освітніх послуг: готуємо економістів, бухгалтерів, фінансистів. Серед наших освітніх програм – «Міжнародна економіка». Суб’єкти господарювання бажають працювати не лише на внутрішньому, а й на зовнішньому ринку, відповідно, економіст-міжнародник – саме той фахівець, який визначатиме перспективи життєзабезпечення діяльності будь-якого суб’єкта господарювання регіону й держави загалом. У нас є така освітня програма як «Економіка і управління ринком землі». Сьогодні це надзвичайно актуальна програма: є великий попит на неї, адже потрібно формувати земельний кадастр, планувати використання земельних ресурсів України. Згадаю й освітню програму «Економіка і управління персоналом». Який би не був суб’єкт господарювання, необхідно розставити персонал так, щоб він використовувався найбільш ефективно. У нас є така освітня програма, як «Фінанси і кредит». Шановні, візьмемо мале підприємство, середнє підприємство, велике підприємство – без фінансів ви працювати не зможете. Варто пригадати майже діаспору в медичному університеті, де працюють наші випускники-фінансисти. Візьмемо школу, візьмемо заклад вищої освіти, медичну установу, будь-який суб’єкт господарювання – фінансист потрібен обов’язково. Варто згадати й про «Економічну кібернетику». Сьогодні, в умовах цифрової економіки, дуже важливе використання всіх інформаційних, новітніх технологій. Саме фахівець з економічної кібернетики – той, хто використовує інформаційні технології, комп’ютерні програми задля того, щоб планувати, прогнозувати діяльність суб’єкта господарювання. Також зверну увагу й на «Облік і оподаткування». Усі операції обліковуються, аналізуються й на основі цього формуються стратегії розвитку суб’єкта господарювання. А ще «Маркетинг» – надзвичайно цікава ОП, тому що саме маркетолог формує цінову товарну політику, забезпечуючи й ефективність діяльності, й життєдіяльність будь-якого суб’єкта господарювання: торгівля, галузь освіти тощо. Маркетолог – саме та людина, яка формуватиме товарну, асортиментну політику. Економічний факультет якісно балансує всі освітні програми: наші економісти, фінансисти, бухгалтери дуже добре опановують інформаційні технології, комп’ютерні програми.
Д.К.: А де здобувачі вищої освіти зазвичай проходять практику, закріплюють теоретичні знання?
А.Ч.: На економічному факультеті працюють, здебільшого, практики. 90% науково-педагогічних працівників мають такий досвід. Це й Дмитро Іванович Бамбіндра, і Володимир Зиновійович Бугай, і Наталя Григорівна Сейсебаєва, і Тетяна Іванівна Батракова, і молоді викладачі Лілія Анатоліївна Бехтер, Віталія Олександрівна Герасимова. У нас дуже тісні зв’язки практично з усіма суб’єктами господарювання не лише в Запоріжжі і Запорізькій області, а й практично по всій Україні. Ми маємо змогу надавати як бази практик ледь не будь-який суб’єкт господарювання будь-якої галузі. Враховуємо побажання наших студентів: вони демонструють свої знання, набувають практичних навичок. Часто залишаються працювати уже на тому суб’єкті господарювання, де вони проходили практики. Зауважу, що ми працевлаштовуємо абсолютно всіх наших випускників.
Д.К.: А як щодо наукової діяльності на факультеті?
А.Ч.: Оскільки у нас економічний факультет – студентоорієнтований, то до розробки наукових тем, які виконуються в межах кожної кафедри, залучається й молодь. Щороку студенти економічного факультету виборюють 5-7 призових місць на конкурсах наукових робіт «Завтра.UA», на олімпіадах та інших заходах (і міжнародного масштабу також). Ми дуже пишаємось цими досягненнями, тому що останні 15 років лишаємося тим факультетом, який приносить найбільшу кількість призових місць Запорізькому найкращому університету.
Д.К.: А що можна сказати про діяльність студентського самоврядування на факультеті?
А.Ч.: Студентство – це наші партнери, помічники. У нас активно працює студрада. Нещодавно під час розширеного засідання вченої ради економічного факультету до заходу традиційно приєдналися і її представники. Ми пишаємось нашими студентами й створюємо всі умови для того, щоб їм було комфортно навчатися. Наші майбутні талановиті фахівці беруть участь у посвяті в першокурсники: святкова подія відбувається на острові Хортиця, оскільки Запоріжжя – це колиска козацтва. Наші студенти – переможці конкурсів «Міс і Містер ЗНУ», спортивних заходів (мініфутбол, футбол, волейбол). Усі заходи проходять за участю студентства. Дуже активною є й міжнародна діяльність. І хоч зараз триває страшна війна, кровопролитна, наші студенти, як і щороку, поїхали на стажування в Болгарію. Минулого року це було 18 осіб. Більше того, студенти беруть участь у проєктах Міжнародної програми Еразмус+. Економічний факультет став переможцем двох міжнародних програм цього напрямку: диверсифікація сільського зеленого туризму, а також гуманізація управління персоналом. Тож створюємо всі умови для того, щоб молодий фахівець міг себе реалізувати. У нас є бізнес-інкубатор на економічному факультеті, де ми допомагаємо реалізувати стартапи, бізнес-ідеї, написати відповідну заявку: впродовж 18 місяців студенти є інкубантами в рамках цієї структури. Ми на безкоштовній основі надаємо їм бухгалтерські, фінансові консультації, доводимо ідеї до процесу реалізації. Наші студенти є переможцями «Битви стартапів» (варто згадати для прикладу перемогу студента Дмитра Часовенка, який виграв сто тисяч гривень на розвиток свого бізнесу).
Д.К.: Ви підтримуєте зв’язок із випускниками факультету? Яких відомих випускників Ви могли б пригадати?
А.Ч.: У нас за 31 рік надзвичайно багато випускників. Вони дуже відомі, працюють задля розвитку економіки неньки України, задля розвитку Запорізького регіону. Ми пишаємось ними. Хотіла б згадати такі прізвища: Черняк Євген Олександрович (всесвітньовідомий холдинг Global Spirits), Ампілогова Світлана Геннадіївна (головна бухгалтерка «Запоріжсталі»), Шевченко Геннадій Миколайович (консультант народного депутата), Євген Науменко (головний інспектор-ревізор головного Управління Державної податкової служби України), Юзько Олена Віталіївна (власниця аудиторської фірми «Астер-Аудит»). Наші випускники працюють не лише в Україні. Вони прославляють нашу Україну й далеко за її межами. Мала Мирослава працює в Китаї. Стремидло Саша – референтка фірми Google. Комісарова Анастасія в Америці. Наші випускники – саме ті фахівці, які знайшли своє місце в житті. Це найосновніше. Вони є надзвичайно конкурентноспроможними, працюють, щоб економіка України вийшла на більш передові позиції.
Д.К.: А яка зараз вартість навчання на факультеті?
А.Ч.: Вартість навчання сьогодні визначає Кабінет міністрів. Гадаю, що на 25-30 відсотків менше, ніж за минулий рік, мають бути ціни. Тому що триває війна, дуже складно. Найосновніше для абітурієнта – це рівень тих компетентностей, які вони отримують, вибираючи ту чи ту освітню програму. Економічний факультет надає не лише теоретичні знання, а й дуже потужний практичний блок. Коли я заходжу в аудиторію, то захоплююся, насолоджуюся тим, що студенти на сьогодні настільки активно прагнуть отримати знання.
Д.К.: Скажіть, будь ласка, як можна з вами зв'язатись, можливо, факультет є і в мережах?
А.Ч.: Шановні абітурієнти, шановні батьки, запрошуємо вас навчатись на економічний факультет Запорізького найкращого університету, тому що ми вам гарантуємо дуже потужні теоретичні знання, практичні навички, оскільки наші викладачі викладають не лише в Україні, а й далеко за її межами. Це й Франція, Італія, Румунія, Казахстан, Узбекистан. Ми вам гарантуємо таку якість освіти, яка дійсно забезпечить вам майбутнє працевлаштування! Ми є присутні практично в усіх соціальних мережах: ми є в Telegram, ми є в Instagram, Facebook? ми є на сайті Запорізького національного університету. Усі координати легко відшукати на наших сторінках!
Переглянути інтерв’ю з деканом економічного факультету можна за лінком:
https://www.youtube.com/watch?v=kc6VaqlTEhI&t=4s

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини