Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Подкаст із ректором Миколою Фроловим про студентське самоврядування та запити студентів (частина 1)

Подкаст із ректором Миколою Фроловим про студентське самоврядування та запити студентів (частина 1)

Подкаст із ректором Миколою Фроловим про студентське самоврядування та запити студентів (частина 1)
09.08.2022 16:40 Все Головні новини ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University подкасти з ректором співпраця з органами студентського самоврядування студентоцентризм

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) втілюють у життя чимало творчих сучасних проєктів. Одним із них є низка подкастів від ексголови студради Єгора Гукова. Цього разу він вирішив взяти інтерв’ю в ректора ЗНУ Миколи Фролова – доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, академіка Академії наук вищої освіти України, народного депутата України 8-го скликання. Також до їхньої розмови приєдналася й Моніка Татевосян – голова студентської ради ЗНУ, ексголова студентської ради історичного факультету 2020-2021 років, авторка проєкту-переможця Громадського бюджету-2021, одна з головних організаторок Mediaschool ЗНУ та керівниця Медіастудії ЗНУ.

 

Важливо зазначити, що відео записали ще 21 лютого 2022 року, за кілька днів до повномасштабного вторгнення рф! Його оприлюднення запланували на 24 лютого 2022 року. Із зрозумілих причин опублікували запис пізніше. Точно знаємо, що перемога неодмінно буде за нами, а ЗНУ реалізує усе заплановане і навіть більше. Під час розмови її учасники аналізували життєдіяльність ЗНУ та події в українській освіті, вивчали бачення ректора щодо розвитку вишу.

Є.Г.: Вітаємо всіх! Ось такий незвичний формат у нас сьогодні. Уперше записуватимемо подкаст із ректором! Сьогодні з нами також Моніка Татевосян. Тож давайте починати! Миколо Олександровичу, вітаю, як у Вас справи, що на контролі, чим живе університет?

М.Ф.: У мене особисто справи непогані. Університет, як завжди, живе насиченим життям. Прикро, на онлайні. Та питань на контролі дуже багато. Це й утримання досягнутої якості освіти, подальшого поліпшення матеріальної бази, є сектори, пов’язані з комунальними послугами: ціни зростають на очах. Ті рахунки, які нам виставляють для нашого університету та й ЗВО загалом, захмарні. Якщо чесно, в ректора завжди є робота, яку ми потихеньку, але впевнено, робимо.

Є.Г.: Цікавить ще таке питання. Я вже довгий час у студентському самоврядуванні. Є два основні підходи, як люди його розуміють. Деякі декани чи адміністрації факультетів сприймають його представників як активістів, котрі займаються чимось на кшталт танців, пісень тощо. Є й ті, хто більше про відповідальність студентів, вирішення актуальних питань, комунікацію вже думає. А що для Вас студентське самоврядування? Як Ви вважаєте, навіщо взагалі нам потрібно займатися самоорганізацією?

М.Ф.: Я проти демагогії, скажімо так, популізму, і щодо визначення поняття студентського самоврядування, і щодо реального змісту його роботи. Вважаю, головним аргументом, від якого вибудовується концепція студентського самоврядування є питання про те, що університет реально повинен належати студентам у тому сенсі, що виш існує заради того, щоб у ньому навчалися студенти, отримували відповідний розвиток, проводили значну частину свого часу. Тобто, багато говориться про «студентоцентризм» у роботі університетів, менше з цього приводу робиться. Я вважаю, що в ЗНУ немає вказаної демагогії, про яку ми зараз говоримо, а є реальне прагнення активної участі студентів у всіх секторах діяльності. Як ректор бачу значну активізацію за останні 5-6 років зацікавленості студентів до організації освітнього процесу, до поліпшення якості освіти. Це свідчить про те, що вирішена і вирішується значна кількість питань. Тож студентське самоврядування – це важливий елемент, а, можливо, й центральний у діяльності університету. Ви знаєте, що в нашому виші ми дослуховуємося до рекомендацій від представників студентського самоврядування. В нас реально велика довіра до вас. Я постійно це підкреслюю, налаштовую управлінську ланку університету, всіх викладачів на співпрацю зі студентами. Зрозуміло, що десь це, на певних факультетах, виходить краще, на інших – гірше. Це процес, і він не одномоментний. Насправді, перевлаштування всіх сторін діяльності, поступове. Хоча це й помітно пошвидшений відхід від моделі, коли викладачі або керівництво університету сказали, а студенти виконували або не виконували. Наша мета – щоб студенти свідомо робили висновки й приймали рішення. Я за те, щоб самоврядуванню делегувати якомога більше відповідних функцій. Головне, щоб був зрозумілим механізм відповідальності. Не просто «дайте нам покерувати, і нам нічого за це не буде», а відповідати, як завжди, за все буде або ректор, або інші посадові особи.

Є.Г., М.Т.: Ви сказали про те, що є, нажаль, на деяких факультетах не такі позитивні успіхи щодо співпраці з органами студентського самоврядування, як на інших. Що робити в такому випадку?

М.Ф.: Я хотів би, щоб ви розуміли: процес організації співпраці є велика сила інерції. Триває перевлаштування, налагодження нових механізмів взаємодії, процесу організації співпраці. Дуже заважає дистанційна форма навчання. Це, скажімо, втрата соціальних зв’язків, громадських. Не повна втрата, але частково щось є. Кожен усе більш у своє приватне життя відходить, у власні інтереси. Тому це велика сила інерції – те, що інколи виникає непорозуміння між студентами та керівництвом, наприклад, факультету. Я думаю, головне, що в нас є курс, який ми багато років підтримуємо, курс на співпрацю зі студентами, на співпрацю із органами студентського самоврядування.

Є.Г.: З якими питаннями звертаються до Вас студенти?

М.Ф.: Питання бувають найрізноманітніші. Головне, що ми намагаємось кожному студенту надавати відповідь, реагувати на його проблему. Я думаю, що ви погодитеся, що не було таких випадків, щоб ректор або ректорат, декан або деканат мали можливість і не допомогли. Важливо правильно сформувати своє питання, розуміти: законно воно чи незаконно? І разом із керівництвом університету, керівництвом факультету шукати відповідь. Не сприймаю з боку студентів ультимативний тон, нахабство. Також не треба лише декларувати свої цінності, принципи, місію, треба ними жити. Я за те, щоб були спокійні, чесні, відверті відносини. Є проблема, приходьте, обговорюємо, приймаємо рішення. Ми говоримо завжди: вирішуємо чи не вирішуємо, маємо можливість чи не маємо, тому що ректор – це велика людина, але ж не Господь Бог.

Продовження розмови з ректором Запорізького національного університету Миколою Фроловим – у подальших публікаціях

 

Усе відео розмови за лінком:

https://www.youtube.com/watch?v=OEUCQHvjEqk

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

 

 

Схожі новини