Під час Вченої ради представників ЗНУ проінформували про результати роботи університету та визначили завдання на поточний навчальний рік

На початку нового, 2022/23, навчального року, восьмого вересня, у ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулося засідання Вченої ради університету. Під час заходу ректор Микола Фролов висвітлив основні завдання та перспективи розвитку Запорізького національного університету. Захід традиційно проходив у змішаному форматі.
На його початку хвилиною мовчання члени Вченої ради ЗНУ вшанували пам’ять загиблих під час бойових дій захисників України – військових ЗСУ, учасників тероборони, волонтерів, які увесь час, поки триває військово-політична агресія з боку російської федерації, доблесно боронили життя й свободу українців від російських загарбників. Ректор ЗНУ Микола Фролов приділив основну увагу звіту щодо роботи представників вишу та їхніх здобутків. Микола Олександрович відзначив специфіку роботи академічної спільноти в останнє півріччя, коли університет змушено працював в умовах дії воєнного стану в країні, оскільки Запорізька область уже тривалий час фактично виступає прифронтовою територією. Тож адміністрація університету мала ухвалювати актуальні, інноваційні рішення, інколи непопулярні. У виші шукали нестандартні підходи, аби зберегти науково-педагогічних працівників і співробітників університету, а також контингент студентів.
Ректор подякував керівникам підрозділів, деканам факультетів, завідувачам кафедр – за витримку й розуміння, які вони продемонстрували в цей складний для всіх період. Завдяки спільним зусиллям, університет вдало організував вступну кампанію 2022 року й вчасно розпочав новий навчальний рік. Тож виш має гарні перспективи, з надією та оптимізмом дивиться у майбутнє, спільними зусиллями наближаючи Перемогу України. Микола Олександрович також навів статистичні дані щодо кількісних і якісних показників контингенту здобувачів вищої освіти, які зараз навчаються в ЗНУ. Так, серед студентів старших курсів бакалаврату та магістратури (окрім першокурсників): 3618 осіб перебувають безпосередньо у Запоріжжі; 1818 – поза межами Запорізької області, але в Україні; 1008 – за кордоном; 350 – залишаються на тимчасово окупованих територіях. До початку нового навчального року значна частина студентів повернулися з-за кордону або виїхали з тимчасово окупованих та особливо небезпечних територій, аби продовжити навчання в університеті. Наразі, за результатами моніторингу, понад 3000 студентів мають можливість навчатися винятково онлайн, що й обумовило дистанційний формат освітнього процесу в новому навчальному році. Окрім цього, на сьогодні в ЗНУ понад 1250 працівників, із яких 122 (10%) перебувають за межами Запоріжжя (в інших областях – 24, на тимчасово окупованих територіях – 2, за кордоном – 54). При цьому, більш ніж 40 працівників ЗНУ повернулися ще до початку нового навчального року, аби продовжити свою безпосередню діяльність в ЗНУ.
Приємно відзначити, що ті науковці та студенти, які перебувають закордоном, продовжують підтримувати зв’язок із ЗНУ та розвивають академічну мобільність на базі інших закордонних закладів вищої освіти. Коли тривали карантинні заходи з протидії розповсюдження ковід-19, представники університету опанували методи дистанційного навчання й створили ефективну систему, яка допомагає й сьогодні продовжити ефективне навчання здобувачів вищої освіти. Питання щодо виконання лабораторних робіт і проходження практик кожен факультет і кафедри інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ ім. Ю.М. Потебні вирішуватимуть самостійно, залежно від їхньої специфіки. Ще влітку, завдяки зусиллям фахівців навчального відділу та факультетів, відбувся попередній розподіл робочого навантаження науково-педагогічних працівників університету, що дозволило не тільки зберегти академічну спільноту, а й продовжити надавати якісні освітні послуги на всіх рівнях. Остаточний розподіл робочого часу науково-педагогічних працівників навчальний відділ планує здійснити наприкінці вересня та на початку жовтня, коли завершиться набір першокурсників на бакалаврат, а також – слухачів до магістратури. Інші поточні питання функціонування університету адміністрація ЗНУ вирішує у штатному порядку.
Попри складнощі воєнно-політичної ситуації в Україні і, зокрема, в Запорізькому регіоні, результати вступної кампанії в ЗНУ та в коледжах університету довели, що якісна національна освіта користується великим попитом серед мешканців нашого регіону, враховуючи й тих, хто зараз перебуває на тимчасово окупованій території. За результатами вступу-2022 ЗНУ, за підрахунками МОН України, увійшов у ТОП-30 провідних університетів України. Також він – перший у Запорізькій області за кількістю набору здобувачів вищої освіти. За результатами літньої вступної кампанії вже зарахували 1300 першокурсників. Ураховуючи той факт, що вступ ще триває, на бакалаврат зафіксовано приймальною комісією ще понад 5000 заяв, які у пріоритетах переважною більшістю визначають саме ЗНУ. Щодо вступу до магістратури, то показники здебільшого перевищують минулорічні: на денну форму навчання зараховано 635 осіб, на заочну – 308. Також є ще близько 2000 заяв на денну форму й понад 850 – на заочну. Окрім цього, надійшло близько 1000 заяв від вступників на старші курси на різні спеціальності. Отже, за час виступу ректор наголосив, що представники факультетів мають приділити особливу увагу абітурієнтам, аби ті мали всі умови для вдалого вступу й вже найближчим часом приєдналися до великої студентської родини ЗНУ.
Важливим питання під час Вченої ради було обговорення фінансового стану університету. За умови суттєвого зниження фінансування ЗНУ з державного бюджету розглянули потребу тотальної економії коштів університету, які передусім потрібно спрямувати на виплату заробітних плат працівникам, комунальні витрати й інші найважливіші статті. Адміністрація університету вирішує також питання щодо тендерних закупівель, як от канцтоварів, необхідних для роботи колективу університету, або будівельних матеріалів для проведення аварійних ремонтних робіт у гуртожитках і навчальних корпусах, які постраждали від вибуху на залізничній станції Запоріжжя-2.
Також йшлося про залучення коштів благодійних фондів й організацій-партнерів, які допоможуть відновити й розвивати матеріально-технічну базу університету, пережити опалювальний період. Так, за рахунок таких надходжень університет зміг здійснити закупівлю нових комп’ютерів, побутової техніки, меблів для студентських гуртожитків.
Варто також відзначити, що на базі ЗНУ сьогодні працюють два благодійні фонди. Розглянули за час заходу й питання щодо оренди приміщень університету, перебування тут двох переміщених ЗВО – Таврійський державний агротехнологічний університет ім. Д. Моторного і Бердянський державний педагогічний університет та інших переміщених освітніх структур. За результатами перевірки контрольно-ревізійного управління України ЗНУ не отримав суттєвих зауважень стосовно порушень у своїй господарській діяльності. На сьогодні на базі ЗНУ за домовленістю із Запорізькою обласною військово-цивільною адміністрацію перебувають тимчасово переміщені особи (серед них – й студенти), для яких організовують необхідні умови для життя та харчування. Окрім цього, на базі студентських гуртожитків №№ 6 і 7 створені влітку і працюють дитячі кімнати, комп’ютерні класи. Щодо цього ректор Микола Фролов особисто подякував начальниці відділу виховної роботи Світлані Кондратенко, завідувачам гуртожитків та усьому причетному до цієї роботи персоналу, волонтерам.
Йшлося також про погашення заборгованості студентами перед університетом за попередній навчальний семестр. Серед досягнень відзначили такі показники, що викликають оптимізм: університет разом із профспілковим комітетом (голова – Борис Павловський), не припиняє виплати надбавок і премій за наукові досягнення, аби й надалі стимулювати роботу науковців ЗНУ. Згадали й про досягнення наукових колективів, які продовжують плідну грантову роботу, зокрема про здобуття 2 грантів у рамках програми «Erasmus+» напрямку Модуля Жана Моне, грантову програму «Ukraine Digital» від Німецької служби академічних обмінів (DAAD), завдяки якій 190 студентів ЗНУ, постраждалих від війни, впродовж 6 місяців отримуватимуть по 200 євро на місяць як фінансову академічну підтримку. Серед інших здобутків академічного колективу ЗНУ також відзначили вдале проходження акредитацій, співпрацю з Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти. Йдеться про 26 освітньо-професійних програм (наразі готується до акредитації ще 36), організацію роботи 5 спеціалізованих вчених рад докторського рівня, успішну роботу аспірантури й докторантури на базі ЗНУ, яка з року в рік підвищує показники своєї діяльності і надає додаткові кошти в бюджет ЗНУ (3,5 млн. грн – цього року). Окрім іншого, продовжується міжнародна співпраця: серед останніх – підписані угоди з університетами Великої Британії, Італії, Тайваню, чимало студентів навчаються за програмами академічних обмінів. Окрім цього, за минулий період 3215 осіб здійснили навчання й підвищили свою кваліфікацію на базі центру післядипломної освіти ЗНУ. Отже, цифри свідчать про довіру до наукових шкіл ЗНУ, високий національний і міжнародний рейтинг університету як академічного ЗВО європейського зразка.
Нагальними завданнями представників університету на поточний період визначено такі:
- збереження й подальший розвиток академічної спільноти та контингенту студентів;
- моніторинг зв’язку зі студентами;
- організація та перебіг якісного освітнього процесу в синхронному та асинхронному режимах (зокрема, індивідуальні консультації з викладачами, погашення академічної заборгованості);
- підвищення кваліфікації викладачів, які мають опановувати методики ефективного дистанційного навчання;
- організація безперебійної роботи СЕЗН Moodle.ZNU та інші контрольно-технічні завдання тощо.
Наприкінці засідання, враховуючи той факт, що термін перебування діючого ректора Миколи Фролова на посаді спливає вже 7 грудня 2022 року, робоча група під керівництвом першого проректора Олександра Бондаря та проректора з науково-педагогічної роботи та технічної освіти Віктора Банаха представили на розгляд членам Вченої ради ЗНУ лист-звернення до МОН України. У проєкті листа спільнота університету звертається до керівної установи з проханням в умовах важкого воєнного стану й неможливості організувати у цей період прозорі демократичні вибори, враховуючи ефективну роботу адміністрації ЗНУ, яка працює під керівництвом ректора, професора Миколи Фролова, відтермінувати вибори нового керівника університету до періоду завершення дії правового режиму воєнного стану в Україні. Із коментарями й думками на підтримку такого рішення виступили: декани економічного та біологічного факультетів Алла Череп і Людмила Омельянчик, голова первинної профспілкової організації ЗНУ Борис Павловський, директор Фахового коледжу бізнесу та харчових технологій ЗНУ Олександр Олійник та інші. Текст листа затвердив колектив Вченої ради із доповненнями. До переліку тих, хто звертається до МОН України від імені представників ЗНУ внесли й співробітники університетських коледжів. Наприкінці заходу голосуванням учасників засідання затвердили освітньо-професійні програми на поточний навчальний рік і ліміти стипендіатів для університету й коледжів.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU