Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося засідання щорічного ХІ міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки та бізнесу»

У ЗНУ відбулося засідання щорічного ХІ міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки та бізнесу»

У ЗНУ відбулося засідання щорічного ХІ міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки та бізнесу»
27.09.2022 12:29 Все Головні новини Факультети Економічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет економічний факультет міжнародна діяльність наукова діяльність засідання круглий стіл інтеграція науки освіти бізнесу доповідь співпраця проєкти

Днями в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) на базі економічного факультету організували засідання ХІ міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки та бізнесу». Попри складні умови воєнного часу в Україні та пов’язаний із цим дистанційний формат проведення заходу, долучилися до події близько 80 осіб: як від національних закладів вищої освіти, так і закордонних. Серед них – Національна академія наук вищої освіти України, Академія економічних наук України, Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара (м. Дніпро), Східноєвропейський університет ім. Рауфа Аблязова (м. Черкаси), Університет Григорія Сковороди в Переяславі, а також заклади вищої освіти Франції, Польщі, Казахстану, Узбекистану – Навчальний комплекс Сан Март Шавань, Вармінсько-Мазурський університет, Економічний університет у Катовіцах, Казахський національний педагогічний університет ім. Абая, Ургенчський державний університет та інші.

 

Засідання міжнародного круглого столу проводилося за сприяння програми Європейського Союзу «Еразмус+», напрям Жана Моне в рамках проєктів «Диверсифікація сільського туризму через збалансованість і креативність: поширення європейського досвіду в Україні», «Європейська гуманістична візія в управлінні людськими ресурсами» та «Цифровізація економіки в умовах пандемії СOVID-19 як стратегічна платформа розвитку економіки держави», що реалізуються на базі економічного факультету ЗНУ в межах партнерства. Це – Регіональний фонд підтримки підприємництва в Запорізькій області, АТ «Ощадбанк», АТ КБ «Приватбанк», АТ «Укрсиббанк», ПАТ «Запоріжсталь», ПрАТ «Запоріжтрансформатор», АТ «Мотор Січ», ПрАТ «Пологівський олійноекстракційний завод».

Міжнародна академічна спільнота зібралася разом, аби обмінятися найбільш прогресивними ідеями, разом обговорити бізнес-можливості та створення спільних проєктів у галузях технологічного трансферу й інновацій. Це дозволить, попри військовий стан, запобігти падінню національної економіки та продовжити розвивати актуальні напрямки бізнесу й виробництва. Головними питаннями, які обговорювалися цього разу, були як вже традиційні, так і нові теми. Це – проблеми інтеграції освіти, науки та бізнесу; інституційно-інноваційні напрямки інтеграційних процесів; співпраця освіти, науки й бізнесу заради перемоги України. А також – інтеграція науки та бізнесу як основа національного економічного розвитку; нова траєкторія співробітництва Україна-ЄС у галузі економічної безпеки, ефективність використання ресурсів, сучасних інструментів управління розвитком підприємств і регіонів. Крім того, обговорили формування кластерних і мережевих моделей креативного розвитку сільського туризму в Україні на основі європейського досвіду й Європейські гуманістичні підходи до управління людськими ресурсами.

До всіх присутніх звернувся проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, який привітав їх від імені адміністрації вишу й, зокрема, ректора Миколи Фролова. Він зазначив, що цього року засідання круглого столу відбувається в складних умовах воєнного сьогодення в Україні, яка виборює своє право бути вільною й розвивати власну економіку в співпраці з колегами з Європейського Союзу та інших дружніх держав. Адже сьогодні, в умовах війни з російським агресором, кристалізується українська нація й українська наука. Він також вказав на важливість й актуальність щорічних досліджень бізнесу в рамках засідання. Це й чудова нагода обмінятися досвідом, аби спільно вирішувати актуальні проблеми виробництва й економіки.

Від імені наукового колективу Національної академії наук вищої освіти України привітав усіх її президент, доктор медичних наук, професор Станіслав Табачніков. Він розповів про історію й етапи розвитку керованої ним організації та її стратегічні напрямки діяльності. А ще – напередодні Дня працівників освіти передав вітання головній організаторці та ідейній натхненниці цього міжнародного заходу, видатній громадській діячці та науковиці – професорці економічного факультету, академіку НАНВО України та Міжнародної академії освіти і науки Аллі Череп. Він повідомив про почесні нагороди, якими українська громадськість відзначила її значний внесок у галузь національної освіти, науки, економіки, а також за її особисту мужність і сприяння справі відродження української духовності. Це – благословенна грамота з відзнакою, передана від імені Святійшого патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, та позолочений орден Христа-Визволителя від Національної академії наук вищої освіти України.

Від наукової спільноти ЗНУ та себе особисто декан економічного факультету Алла Череп подякувала за почесні нагороди й визнання її заслуг. Алла Василівна представила учасників/учасниць заходу й окреслила головні завдання зустрічі. У своїй доповіді вона акцентувала увагу на доцільності інтеграції освіти, науки й бізнесу в умовах сучасної російсько-української війни. Коротко зупинилася й на аналізі економічної ситуації в Україні, яка змушена функціонувати в умовах воєнного стану. Від початку вторгнення військ рф на територію України суттєві втрати відбулися в галузі бізнесу, великий відсоток якого залишився на тимчасово окупованих територіях, зменшилися посівні площі, знизилися загальні темпи виробництва. Уряд здійснює всі необхідні заходи, аби ситуація була контрольованою та створює можливість для функціонування й розвитку економіки країни. У цих умовах чимало підприємств перемістилися в інші, більш безпечні регіони України, також активно працює ІТ-бізнес, сприяючи веденню інформаційної війни. Водночас наша країна має чудові перспективи для відновлення, адже українська спільнота сьогодні об’єдналася навколо ЗСУ: всі працюють задля спільної Перемоги!

Під час засідання учасники почули привітання й доповіді колег з інших університетів, зокрема закордонних: Литовського університету спорту, Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Старобільськ), Хмельницького національного університету, Державного університету «Житомирська політехніка» та інших. Своїми ідеями та напрацюваннями у галузі розвитку та трансформації бізнесу в умовах війни поділилися представники/представниці банків, митниці, виробництв і видавництв.

Від Університету Ромериса передала вітання професорка Жанета Симанавичене. Вона презентувала передовий досвід Литви в галузі розвитку зв’язків між університетами та підприємствами. Окрім іншого, зупинилася на волонтерській діяльності, що спрямована на підтримку України, громадян/громадянок, які тимчасово перебувають у цій дружній країні.

Віцепрезидентка відділення природничих наук Національної академії наук вищої освіти України, професорка кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб № 2 Національного медичного університету імені О. О. Богомольця Валентина Мойсеєнко основну увагу в доповіді «Інституційно-інноваційні заходи здобуття вищої освіти в медичних закладах України» приділила переходу освіти до дистанційного навчання в умовах воєнного стану. Вона презентувала, зокрема, досвід свого ЗВО в галузі впровадження новітніх технологій навчання, як-от відкриті курси, коуч-тренінги тощо. А ще – зупинилася на нових методиках із використанням різних дистанційних засобів навчання (смартфонів, планшетів) у медичній та економічній галузі, завдяки чому розширюються можливості для спілкування й урізноманітнюються форми роботи. Серед новітніх технологій для створення онлайн-навчального середовища – синхронні онлайн-класи, а також асинхронні форми, до яких може приєднуватися студент у будь-який зручний для нього час. Доповідачка згадала змішані методики, які дозволяють одночасну присутність усіх на занятті, а ще – залучення різних інтерактивних методів, форм спілкування з відомими фахівцями/фахівчинями галузі, створення банку електронних адрес та інших контактів (деканат), аби підтримувати зв’язок. Науковиця висловила ідею щодо створення спільного проєкту в галузі навчального трансферу й інновацій.

Професор кафедри менеджменту Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка Андрій Колосов відзначив, що представляє вдруге переміщений від початку російської агресії в Україні університет (ще з 2014 року). Попри все, колектив вишу зберігає свій склад, працює задля розвитку національної науки й намагається вирішувати нагальні економічні й управлінські проблеми Також гість представив бачення колег – науковців/науковиць цього закладу щодо відновлення української економіки в умовах військового стану та після остаточної перемоги над російськими загарбниками: від використання репарацій до актуального менеджменту в галузі управління людськими ресурсами. Професорка Литовського університету спорту, докторка наук у галузі соціальних наук і менеджменту Регіна Андрюкайтене передала вітання від колег. А також презентувала своє дослідження на тему «Соціально відповідальне управління людськими ресурсами», акцентувавши увагу на науково доведеному зв’язку між корпоративною та соціальною відповідальністю й управлінням людськими ресурсами, що сприяє найбільш ефективному, стабільному економічному зростанню.

Професорка кафедри маркетингу і торговельного підприємництва Хмельницького національного університету Ольга Гончар після привітань на адресу наукового зібрання від імені колективу свого університету, представила напрацювання з теми «Стратегізація наукових досліджень в умовах євроінтеграційного розвитку», в якій відзначила перспективи досліджень вітчизняних науковців/науковиць в умовах російсько-української війни та з урахуванням стратегії євроінтеграційного розвитку. До кола засідання круглого столу долучилася цього дня й декан факультету бізнесу та галузі обслуговування д.е.н., професорка Галина Тарасюк, яка подякувала за можливість взяти участь у такому масштабному заході від імені адміністрації Державного університету «Житомирська політехніка» та себе особисто. Вона представила роботу свого колективу, спрямовану на поєднання науки – освіти – бізнесу, зробивши акцент на перспективах української економіки в галузі зеленого туризму в рамках відбудови мирного бізнесу України після спільної Перемоги.

Професорка, д.е.н., завідувачка кафедри цифрової економіки та бізнес-аналітики Львівського національного університету ім. Івана Франка, Академік Ірина Шевчук представила можливості співпраці між українськими університетами та закордонними вишами. За період від початку пандемії Covid-19 ці інтеграційні процеси довели свою ефективність, адже дозволили вистояти й працювати в умовах війни. Окрім цього, спільними зусиллями стало можливим впроваджувати проєкти, спрямовані на функціонування й розвиток національної економіки.

Своїми наробками з присутніми поділилися й від виробництва. Спільне з доцентом Сергієм Івановим дослідження презентував начальник управління підбору, комплектування та розвитку персоналу ПАТ «Запоріжсталь» Сергій Койпиш. Воно стосувалося теми «Впровадження інтелектуальних інформаційних технологій в управлінні людськими ресурсами на підприємстві металургійної галузі». У доповіді йшлося про нові підходи до розвитку діяльності суб’єктів господарювання в умовах військової ситуації. Саме тут відповідні методи управління людськими ресурсами можуть надати важелі для ефективного розвитку виробництва та бізнесу, управління кар’єрним зростанням та досягнення стратегічних цілей і завдань. Доповідач, зокрема, зупинився на застосуванні ефективних інваріантних методик щодо управління персоналом, впроваджених на ПАТ «Запоріжсталь», що дозволили підвищити на 8% ефективність управління персоналом. Головний державний інспектор відділу проведення митного аудиту Запорізької митниці Держмитслужби в м. Запоріжжя Євген Карчевський представив дослідження, створене в співпраці із завідувачкою кафедри економічної кібернетики ЗНУ, професоркою Наталією Максишко на тему «Забезпечення вибірковості митного контролю шляхом застосування системи управління ризиками». Під час доповіді він висвітлив діяльність митної держслужби, ризики, із якими працюють митники в своїй діяльності, та запропонував шляхи вирішення нагальних проблем галузі в рамках Концепції управління ризиками.

Свої напрацювання науковій спільноті презентували й від ЗНУ. Доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму, координаторка міжнародного проєкту Наталя Венгерська виголосила доповідь «Практичний досвід проєкту “Erasmus+ JMM DIRUT” у побудові ланцюга “освіта – наука – бізнес – громадськість”». Вона зосередилась на реалізації проєкту та досягненнях у галузі розвитку економіки сільського туризму, у рамках якого втілюється в життя практичний досвід побудови цього ланцюга зв’язків. Відбувається впровадження європейських досягнень в український досвід, побудова теоретичних кластерних моделей, науковці/науковиці ЗНУ розробляють рекомендації для суб’єктів бізнесу (Запорізька торгово-промислова палата, Департамент культури і туризму) у галузі розвитку сільського туризму тощо. Реалізовуються й міждисциплінарні зв’язки в ланцюгу «екологія-економіка-гостинність-юриспруденція». Розробили навчальний курс «Диверсифікація сільського туризму через збалансованість і креативність: поширення європейського досвіду в Україні». А також – створили підручники, монографії, відбулися публікації у фахових виданнях, організовуються конференції та інші заходи. Йшлося також про структуру навчального курсу, участь студентів/студенток і викладачів/викладачок економічного факультету в міжнародній академічній мобільності.

Поділилися своїми здобутками й колеги з Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського, який представив на засіданні віцепрезидент ГО «Національна академія наук вищої освіти України», академік Юрій Кузнєцов. Він презентував прогностичну модель і можливості потужного економічного зростання для України в темі доповіді «Недалеке майбутнє – якісний перехід від “Індустрія 4.0” до “Індустрія 5.0”». Йшлося про використання генетичного підходу для поступового технічного розвитку та виходу України на позиції світового аграрно-промислового лідера через пошук інноваційних підходів, впровадження знань біоніки в індустріальну галузь та загальну трансформацію системи освіти й науки. Це мають, на його думку, бути технології, які не замінюють, а доповнюють людину – головного учасника соціального й економічного прогресу. Завідувач кафедри маркетингу Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Сергій Касьян, постійний учасник засідань круглого столу, від імені наукового колективу свого вишу висловив щиру підтримку організаторам/організаторкам заходу. Адже вони сьогодні змушені працювати у важких умовах воєнного сьогодення й думати про перспективи відродження нової України, яка сьогодні робить усе, аби виборювати свої права на сталий вільний розвиток.

Представники Західноукраїнського національного університету – професорка кафедри міжнародної економіки Марія Лизун й Ігор Ліщинський відзначили такі досягнення України, як подання заявки на вступ до Європейського Союзу. Наразі урядовці й науковці/науковиці мають об’єднати свої зусилля, а те, як це зробити, доповідачі презентували в доповіді на тему «Євроїзація Словацької республіки – контекст потенційної інтеграції України до ЄС». Докторант (PhD) економічного факультету ЗНУ Денис Рева підготував доповідь на тему «Доктрина капітуляції Російської федерації в програші війни в Україні й виплата репарації громадянам України і не тільки (2014-2022 роки до 2108 року), яка викликала жваве обговорення серед наукової спільноти. Він представив розрахунки, які має відшкодувати уряд рф, аби в повному обсязі компенсувати втрати української економіки та контингенту населення за цей період: у кінцевому результаті вони можуть скласти 306 трильйонів доларів у валюті США. До виступів знаних науковців також приєдналася студентська молодь. Волонтерка-координаторка транзитного хабу «Я – Херсон» Сніжана Осовська презентувала соціальну співпрацю закладів освіти з волонтерськими організаціями. У рамках засідання також відбулися тематичні дискусії, де запропонували власні інноваційні ідеї та підходи для вирішення проблем національної економіки та створення її гнучкого середовища.

Наприкінці заходу Алла Череп відзначила, що 23-27 вересня на території Луганської та Донецької області відбуваються псевдореферендуми. Натомість мешканці цих територій і тимчасово окупованих міст постійно виходять на мітинги протесту з українськими прапорами й демонструють свої переконання й прагнення бути з Україною. Тож варто лишатися одностайними в своїх переконаннях, інтегрованими в рамках загальної української науки й разом сприяти підтримці української економіки, аби працювати задля спільної Перемоги. Висловили й готовність об’єднати свої зусилля в рамках спільних досліджень і проєктів, аби працювати задля загального блага й для розвитку національної економіки, яка сьогодні має бути, як ніколи, соціально відповідальною в управлінні людськими ресурсами. А ще, прозвучали сподівання, що незабаром, після здобуття Перемоги Україною, зустрінуться разом безпосередньо на території ЗНУ та його економічного факультету.

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини