Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Олександр Бондар: «Держава здійснює комплексну підтримку здобувачів вищої освіти на різних рівнях»

Олександр Бондар: «Держава здійснює комплексну підтримку здобувачів вищої освіти на різних рівнях»

Олександр Бондар: «Держава здійснює комплексну підтримку здобувачів вищої освіти на різних рівнях»
04.11.2022 16:31 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет зустріч вступна кампанія пільгові категорії додаткові бюджетні місця державна підтримка

Днями в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулася зустріч першого проректора Олександра Бондаря із запорізькими ЗМІ. Вони обговорили питання компенсаційних державних виплат здобувачам і здобувачкам вищої освіти та інші форми підтримки студентства. Такі заходи впроваджені законодавчими актами Кабінету міністрів України та МОН України, аби стабілізувати ситуацію в системі вищої освіти та допомогти тим категоріям студентів, які навчається на контрактній основі, а їхні родини опинилися в скрутному матеріальному становищі через військову агресію рф у нашій країні.

 

Перший проректор ЗНУ Олександр Бондар поінформував про те, що така робота як на державному рівні, так і в ЗНУ, має комплексний характер. Усі нормативні документи, затверджені у 2022 році, відповідають викликам сьогодення. Вони спрямовані на підтримку молоді, що змушена здобувати вищу освіту на різних рівнях в умовах складної військово-політичної ситуації в Україні. Одним із напрямків такої роботи, що триває в рамках вступної кампанії цього року, є надання пріоритетної підтримки під час вступу категоріям, визначеним як пільгові за квотою-2. Це – особи з тимчасово окупованих територій (ТОТ) та особливо небезпечних територій (ОНТ). Олександр Григорович розповів про результати вступної кампанії та роботу, яка проводиться в ЗНУ на підтримку молоді:

- Цього року ми з острахом розпочинали вступну кампанію в умовах війни. Проте молодь надала перевагу закладам вітчизняної освіти, зокрема й ЗНУ, завдяки ефективним крокам, які в умовах складної військово-політичної ситуації здійснив Уряд України та адміністрація університету. Так, цього року за результатами вступної кампанії, яка досі триває в ЗНУ, на сьогодні вже маємо позитивні показники, які за набором на бакалаврат за деякими позиціями перевищили минулорічні. Набір до магістратури вже на 70-80% більший за торішній. Зокрема, до ЗНУ цього року на бакалаврат вступили 786 осіб, які належать до різних пільгових категорій. Із них 154 особи – на умовах державного замовлення, інші – на умовах контракту. Фахівці університету вже кілька разів відправляли запити до МОН України, аби отримати додаткові бюджетні місця цього року. У результаті до раніше виділеної кількості, передбачених зокрема квотою-2 місць, а це – 637 бюджетних місць, у вересні додали ще 125, а у жовтні – 51 додаткове місце для представників пільгових категорій. Ця робота триває.

На старші курси бакалаврату для осіб, які вступали на основі диплома молодшого спеціаліста, зараховано в цьому році 202 вступники, які належать до пільгових категорій. Із них 45 одразу вступили на бюджетну форму навчання. У період до початку листопада, на запити університету, МОН України надало ще 22 бюджетних місця для цієї категорії здобувачів вищої освіти.

Також відбувся значний набір на рівні магістратури: загальна кількість зарахованих за пільговими категоріями – 188 осіб, із них були зараховані одразу на держбюджет 128. Поетапно протягом останніх двох місяців перевели на додаткові бюджетні місця, які виділила держава, відповідно ще 60 та 54 особи. Нещодавно завершилася перша хвиля додаткового вступу на контракт, а ще у період 17-18 листопада триватиме друга хвиля в рамках додаткового набору. За її результатами адміністрація ЗНУ також планує надсилати клопотання до МОН України на отримання додаткових бюджетних місць, які зможуть профінансувати з державного бюджету.

Провідний фахівець приймальної комісії ЗНУ Єлизавета Менсітова також розповіла про бюджетні пільги, передбачені в цьому році для вступників на 1 курс бакалаврату та магістратури:

- Цього року до ЗНУ, як і до багатьох інших українських вишів, вступає чимало тих, хто належить до пільгових категорій, зокрема – тимчасово переміщені особи, ті, хто проживає або зареєстрований на ТОТ/ОНТ тощо. При цьому, у вступній кампанії активно задіяні електронні ресурси, які дозволили ефективно спілкуватися й приймати документи від вступників, які не мають можливості особисто приїхати до університету. У нормативній базі при цьому відбулося чимало змін і нововведень, які враховували. Спочатку усі вступники, з урахуванням вказаних пільгових категорій, мали вступати на загальних підставах. Після зарахування ми вже надавали запити до МОН України, аби отримати додаткові місця для пільговиків.

Запорізькі медійники також пересвідчилися в тому, що освітній процес в університеті відбуваються дистанційно в умовах воєнного сьогодення. Зокрема, побували на онлайн-занятті на факультеті журналістики. Декан факультету Віктор Костюк розповів медійникам про студентський колектив та умови, у яких відбувається навчання. Зокрема, зазначив, що факультет працює зі здобувачами та здобувачками вищої освіти різних рівнів, які знаходяться як у Запоріжжі, так і в районах, які перебувають під тимчасовою окупацією, дехто перемістився до областей Заходу України, а ще дехто сьогодні перебуває за кордоном. Сім’ї багатьох із них змушені були тікати від війни, дехто наразі мешкає в студентському гуртожитку ЗНУ.

- Під час вступної кампанії цього року, – відзначив Віктор Володимирович, – для вступників факультету журналістики виділили 6 бюджетних місць. За час вступу 21 студент, який належать до пільгових категорій (квота-2) приєдналися до нашого колективу. Отже, ми чекаємо, що нам також виділять додаткову кількість бюджетних місць за запитом університету. Окрім цього, маємо ще одну приємну новину: факультет журналістики разом із факультетом соціальної педагогіки та психології та історичним факультетом є учасником грантової програми. Наразі 65 студентів/студенток факультету отримають виплати від німецьких партнерів, аби мати змогу продовжити ефективно навчатися. Більше інформації – за лінком: https://bit.ly/3TNjojs

Про своє переведення на бюджетну форму розповіли й першокурсники математичного факультету, які навчаються за спеціальністю «Програмна інженерія» – Сергій Чирва та Дмитро Кологривов.

Сергій Чирва зазначив: «Вступна кампанія цього року, що відбувалася в умовах війни, дещо змінила перебіг вступу. Уряд нашої держави із розумінням поставився до проблем, тож замість кількох предметів ЗНО ми складали єдиний Національний мультипредметний тест. У серпні мене зарахували на навчання на умовах контракту (за кошти фізичних осіб). Проте згодом нам повідомили про можливість переведення на бюджет, адже Запоріжжя визнали як територію, де проводяться бойові дії. Я подав документи до деканату й мене перевели на бюджетну форму навчання. Наразі частину коштів, які зекономив, прагну передати на потреби ЗСУ, а іншу планую спрямувати на реалізацію моєї майбутньої ідеї в рамках професійної діяльності: хочу створити кампанію, яка займатиметься розробкою програмних продуктів в Україні».

Дмитро Кологривов додає: «Я теж планую працювати в рідній країні за спеціальністю. Я спочатку вступив на контракт в ЗНУ, але потім подав документи до деканату й у вересні вже мене перевели на бюджетне навчання. Дуже задоволений, що держава виявляє таку турботу, адже наразі наш сімейний бюджет витримуватиме менше навантаження у цей складний для усіх нас час!».

Вдячні за можливість навчатися коштом держбюджету й інші здобувачі/здобуачки освіти Запорізького національного університету й Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні, що також були переведені на отримані ЗНУ додаткові бюджетні місця.

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини