
Викладачі та викладачки кафедри журналістики ЗНУ повернулись із м. Познань (Польща), де в Університеті Адама Міцкевича відбулось фінальне засідання керівної ради міжнародного проєкту Європейського Союзу ERASMUS+КА2 «Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism» («DESTIN») («Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм»). Запорізьку команду представляли декан факультету журналістики Віктор Костюк, доцентки кафедри журналістики Юлія Любченко й Олена Усманова.
Протягом двох днів усі учасники/учасниці консорціуму обговорювали результати трирічної роботи в проєкті, окреслили основні види звітності, визначили напрямки, в яких продовжиться робота вже за межами проєкту. Факультет журналістики ЗНУ за період реалізації «DESTIN» має значні результати. По-перше, оновили навчальні плани бакалаврату та магістратури освітньо-професійних програм «Журналістика». Це оновлення передбачало появу нових дисциплін, перегляд уже наявних шляхом об’єднання окремих модулів. Також змінились підходи у викладанні, зокрема започатковане дуальне й колективне викладання, коли за окремі модулі однієї дисципліни відповідають різні викладачі й викладачки. Також у магістерській програмі з журналістики зник педагогічний складник, натомість акцент зроблений на формування аналітика й ученого.
«Важливо, що ці зміни відбулись у результаті співпраці зі студентством і викладачами/викладачками й роботодавцями/роботодавицями. Ми створили асоціацію випускників/випускниць і наглядову раду роботодавців/роботодавиць. Із ними періодично зустрічаємось, обговорюємо тренди журналістики, сучасні виклики медійного ринку, щоб вчасно реагувати на ці зміни і на запит стейкґолдерів/стейкґолдерок. Регулярними стали опитування студентства різних курсів, щоб досягти максимальної включеності їх у процес організації навчання й оцінювання якості освіти. Ми переконані, що такі підходи дозволять максимально адаптувати журналістську освіту до потреб медіа. До того ж, наші напрацювання схвально оцінили європейські партнери/партнерки, які з аудитом відвідували факультет», – розповіла гарантка ОПП «Журналістика» ступеня бакалавра Юлія Любченко. Усі напрацювання проєкту відобразились у національних методичних рекомендаціях щодо змісту, розробки та впровадження навчальних програм для здобуття ступенів бакалавра та магістра в галузі журналістики. Ці рекомендації вже надіслані до Міністерства освіти й науки України.
По-друге, європейські партнери/партнерки підтримали українські виші на технологічному рівні, що дозволило обладнати навчальний майданчик із цифрової і радіожурналістики. Сьогодні, завдяки двом європейським грантам «Еrasmus+ KA2 DESTIN» та «ERASMUS+ Jean Monnet EU-INDY» і сприянню адміністрації ЗНУ, в 420 аудиторії навчального корпусу ЗНУ №2 є монтажний комп’ютер i-Mac, проєктор, мікрофони, необхідні меблі для навчання аудіовиробництву. Уже сьогодні там створюються творчі студентські проєкти, аудіоподкасти, радіопередачі, організовуються засідання круглих столів, проводяться інтерв’ю.
Корисними для розуміння ціннісних орієнтирів вищої журналістської освіти стали навчальні подорожі учасників/учасниць проєкту до вишів Польщі, Швеції, Великої Британії. Незважаючи на істотну різницю в організації навчання, українські факультети прагнули адаптувати європейську практику до місцевих реалій. Щоправда, реалізації численних ідей завадили спочатку пандемія, потім повномасштабне вторгнення росії на територію України, але це не тільки не зупинило проєкт, а спонукало до створення онлайн-курсів із медіаграмотності. Це – навчальні відеоролики, які розповідають про достовірність інформації, протидію фейкам, інформаційну гігієну, перевірку фактів про коронавірус тощо.
За час фінальної зустрічі в Познані чимало часу приділили не тільки оцінці результатів проєкту, а й обговоренню перспектив, адже важливо, щоб закладені орієнтири розвивались і надалі, а журналістська освіта в Україні покращувалась. Велике значення в цьому контексті матимуть вже згадані курси з медіаграмотності. «Вони важливі не так для здобувачів/здобувачок освіти факультетів журналістики, оскільки наше студентство володіє цими знаннями. Бачу два варіанти використання курсів: це орієнтація на студентство інших факультетів, а також – на педагогів/педагогинь і учнів/учениць середньої школи. Крім того, ми маємо вибіркові міжфакультетські курси, слухачів і слухачок яких також варто залучати до перегляду наших відеоматеріалів. Підтримую ідею сертифікації курсів, що мотивуватиме потенційних користувачів/користувачок, та залучення широких верств населення через просування інформації в соціальних мережах», – зазначив декан факультету журналістики ЗНУ Віктор Костюк.
Також сталості проєкту сприятимуть подальші опитування молоді щодо якості навчання на факультеті, співпраця з роботодавцями/роботодавицями, періодичний перегляд навчальних планів відповідно до вимог ринку праці, організація академічної мобільності, пошук вишів-партнерів серед європейських університетів. Цю роботу продовжать і після завершення проєкту «DESTIN». Та найважливіше, що цей досвід став поштовхом для реалізації європейських медіастудій на факультеті журналістики.
«Проєкт “DESTIN” направду надихнув команду журфаку на розвиток наших освітніх програм у руслі європейських студій. Саме після навчальних візитів до європейських колег народилася ідея розробити цілу дисципліну, яка б давала нашому студентству знання й практичні навички роботи в медіа європейського рівня. Тому ми підготували проєкт “Erasmus+” Модуль Жана Моне «Європейські медійні стандарти і цінності в еру пост-правди – EU-Indy», який успішно реалізуємо з 2020 року. “DESTIN” і “EU-Indy” вивели навчання на журфаці ЗНУ на якісно вищий рівень. І ми точно не плануємо зупинятися!», – розповіла менеджерка проєкту «DESTIN», доцентка кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова.
Нагадаємо, що проєкт «ERASMUS+КА2 DESTIN» – це міжнародний проєкт-консорціум. Він об’єднав представників/представниць із 20 установ і закладів вищої освіти Європи та України задля розробки та впровадження в навчання нових стандартів журналістської освіти в Україні з урахуванням досвіду європейських країн.
Кафедра журналістики
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU