Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету соціальної педагогіки та психології Владислав Харченко

«Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету соціальної педагогіки та психології Владислав Харченко

«Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету соціальної педагогіки та психології Владислав Харченко
02.12.2022 15:25 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ Факультети Соціальної педагогіки та психології ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет соціальної педагогіки психологія відділ доуніверситетської підготовки профорієнтація працевлаштування пресслужба проєкт Історії успіхів випускників ЗНУ

У Запорізькому національному університеті триває реалізація профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University)». Сьогодні в його рамках пропонуємо вашій увазі розповідь про студентські роки й перші кроки на шляху до побудови кар’єри випускника кафедри психології факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету, практичного психолога закладу загальної середньої освіти Владислава Харченка.

 

Ось що розповідає Владислав:

- Мені запропонували написати історію успіху випускника ЗНУ. Насправді, мені важко писати про успіхи самого себе, бо я просто виконую свою роботу, іноді їх не помічаю, але спробую. Почну з висловлення подяки Запорізькому національному університету за те, що виховав і навчив мене, зробив професіоналом. Це – мій другий дім, теплий, затишний, неймовірно гарний! Кожен раз, проходячи повз ЗНУ, я відчуваю тільки теплі спогади. І з кожним роком наш університет стає тільки кращим у всіх напрямках – від ремонту корпусів до навчально-виховного процесу.

Як я став психологом? Мабуть, варто написати трішки передісторії. Допомагати людям мені подобалось із дитинства. Звичайно, я розумів, що допомагати можна по-різному: хтось лікує, хтось захищає, хтось виховує та навчає, хтось надає правові чи соціальні послуги, хтось будує, але мені подобалась саме психологічна допомога тим, хто її потребує. Мабуть, тому, що мені прищепили любов до допомоги іншим батьки та бабуся з дідусем. Більш усвідомлену любов до психології я відчув ще у 5 класі, коли в моїй рідній гімназії були уроки з психології: на них ми малювали різні кружечки з емоціями, проходили тестування, слухали казки з психологічним контекстом та обговорювали їх. До того ж, мені завжди подобалась українська література, на уроках якої ми описували та розбирали характери персонажів. Найбільш яскравий приклад таких персонажів, яких цікаво розбирати майбутнім психологам, – це твір Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Відчувши потяг до цієї науки, я взяв участь у шкільній олімпіаді з педагогіки та психології, після чого відчув потребу у вивченні цієї науки більш детально. У дитинстві полюбляв дивитись багато психологічних шоу на одному телеканалі як-от «Кохана, ми вбиваємо дітей», «Врятуйте нашу сім'ю», «Один за всіх» та інші.

Під час обмірковування майбутньої професії зупинив вибір одразу на психології. У 11 класі обрав предмети для проходження ЗНО, склав іспити та вступив на навчання до Запорізького національного університету на факультет соціальної педагогіки та психології (на той час потрібно було скласти українську мову та літературу, біологію та англійську мову або історію України на вибір). Ані хвилини не шкодував, що обрав саме ЗНУ, факультет соціальної педагогіки та психології. Саме викладацький склад та одногрупники стали для мене сім'єю, другим домом після школи. Навчання було насичене активним студентським професійним життям: безліч дисциплін, проєктів, курсів, спілкувань з однокурсниками та старшим студентсмвом, викладацьким складом, канадськими та німецькими психологами (велика подяка організаторам за змогу комунікувати із цими людьми. Я вдячний ректору ЗНУ Миколі Фролову, проректорам, декану факультету СПП Ользі Пономаренко, завідувачці кафедри психології Наталі Губі, заступниці декана з міжнародної роботи Наталі Мосол і всім викладачам/викладачкам). Особливо цінний досвід надала практична освітнього процесу, а саме – діагностична практика в ДСНС України, корекційно-реабілітаційна та педагогічна практики в школі, а також – спілкування у форматі «живої бібліотеки» із людьми певних категорій. Навчався я добре, звичайно, були й складнощі, але це – абсолютно нормально, тому раджу абітурієнтам/абітурієнткам і студентам/студенткам зайвий раз не тривожитись: ваше психологічне здоров'я має бути на першому місці!

А у 2018 здобув ступінь бакалавра психології, дуже класно відсвяткувавши отримання диплому зі своїми одногрупниками/цями. Далі – магістратура. Із 2018 по 2020 продовжив навчання в ЗНУ за державним замовленням, здобувши ступінь магістра психології. Тут уже отримав більш глибокі знання із психотерапії, консультування, писав магістерську роботу. Розпочав і продовжую свою професійну діяльність на посадах практичного психолога та соціального педагога, Робота шкільним психологом – це, насправді, титанічна, водночас цікава праця: безліч консультацій, корекційно-відновлювальних робіт із дітьми з особливими освітніми потребами, соціально-психологічний супровід, організація пільгового харчування та дитячого оздоровлення в закладах оздоровлення та відпочинку, розпорядження брати участь як експерт-психолог у судових засіданнях. Дуже важливо вміти провадити в школі антисуїцидальну політику та протидію булінгу. Це – дуже кропітка робота. Тому робота в школі не обмежується тестуваннями (до речі, тести вже не пріоритет у роботі шкільного психолога, а психопрофілактика, просвіта та консультування вийшли на перші ряди).

У 2020 році отримав кваліфікаційну категорію «спеціаліст», а в березні 2022 року за результатами атестації мені присвоєно класифікацію «спеціаліст другої категорії». Отриманню категорії передувало багато роботи, зокрема безліч курсів, звітів, виконання робіт із подання проєктів на участь у Громадському бюджеті м. Запоріжжя. Під час роботи психологом після проходження курсу отримав кваліфікацію «міжнародного вчителя/викладача». Під час трудової діяльності дуже важливо знаходити підхід до кожної дитини, до батьків, осіб, які їх замінюють, та до педагогів/педагогинь, інших працівників\ниць. Це досить важко, але виковує у тобі професіонала. Тому, хто вирішив вступити на спеціальність «Психологія», варто знати, що дуже важливо вміти попереджувати та долати емоційне вигорання.

Після завершення університету та початку трудової діяльності я не зупинився в навчанні, розпочавши курс психотерапії від Європейської та Української асоціацій транзакційного аналізу за відповідним напрямом. До речі, вступний курс проходили разом із докторкою філософії в галузі психології, викладачкою кафедри психології Запорізького національного університету Ольгою Іщук та Ольгою Демидовою, сертифікованою тренеркою в галузі транзакційного аналізу (ТА). ТА Еріка Берна – це й теорія особистості, й психотерапевтичний напрямок, як і психоаналіз Зиґмунда Фройда. Тільки ці два напрямки поєднують в собі й теорію особистості, і психотерапію, тому особисто я обрав цей шлях підвищення кваліфікації. Взагалі кожен психолог обирає той набір психотерапевтичного інструментарію, який йому до душі. Тому студентству (психологам/психологиням) рекомендую опановувати психотерапевтичні прийоми для більш ефективної допомоги клієнтам/кам. Загалом чудово почати навчатись за повною програмою того методу психотерапії, який до душі, уже на старших курсах або після отримання диплома бакалавра.

Від початку повномасштабної війни виконую свій конституційний обов'язок із захисту України. Повірте, усе буде добре! Учням/ученицям старших класів, випускникам/випускницям, абітурієнтам/абітурієнткам, які цікавляться психологією, рекомендую прийти на день відкритих дверей до Запорізького національного університету, аби дізнатись більше про психологію як науку та особливості навчання на психолога! Тут варто розуміти, що психологія – це, перш за все, наука і практика, яка далека від того, що є у розважальних журналах, тому варто ознайомитись з особливостями навчання разом із науково-педагогічними працівниками/працівницями університету. Додатково також можна пройти профорієнтаційний опитувальник під назвою «Яка галузь діяльності Вам підходить?», який доступний в онлайн на профорієнтаційній платформі Державної служби зайнятості України.

Висловлюю велику подяку усьому викладацькому складу факультету соціальної педагогіки та психології, а також – тим викладачам і викладачкам, які навчав дисциплінам на інших факультетах упродовж 5,5 років, працівникам/працівницям кафедри та деканату, технічному персоналу факультету. Особливі подяки Наталі Губі за її найкращу усмішку, доброзичливість, допомогу студентству із будь-яких питань (взагалі дивуюсь її нескінченній позитивній енергії), Ользі Іщук – за можливість продовжити професійний ріст у напрямі транзакційного аналізу, Анжеліці Поплавській – за її допомогу в опануванні спеціалізації з організаційної психології і за її історії з життя. Дякую особливо Олені Малині за те, що, незважаючи на найскладніші предмети, як-от патопсихологія, клінічна психологія, психофізіологія, ми їх опанували, за те, що не дає опускати руки по сьогодні під час виконання мною обов'язків із забезпечення безпеки суспільства, підтримуючи мене психологічно. Подяка докторці психологічних наук, професорці кафедри психології та директорці дослідницької лабораторії Рейтинг Лаб Маріанні Ткалич за глибокі знання з експериментальної та гендерної психології. Маріанна Григорівна – приклад психологині для мене, викладачки та когнітивно-поведінкової терапевтині. Висловлюю подяку професорці Наталі Шевченко за її чуйність, допомогу в розумінні, яким має бути психолог, в мотивуванні студентів і студенток до розуміння, чи твоє це (психологія), чи ні. Завжди із теплою усмішкою згадую доцентку кафедри психології Ларису Спіцину та мою кураторку з магістерської роботи, доцентку Тетяну Скрипаченко за настанови, їхнє розуміння термінів «мотив і мотивація» та втілення мною їх у життя. Важливий внесок у мене як в особистість зробила й кандидатка психологічних наук, одна з керівниць громадської ради Міністерства юстиції України Юлія Паскевська. Вона викладала мій найулюбленіший предмет – політичну психологію. Це також дало стимул кілька років керувати відокремленим Запорізьким осередком Асоціації політичних психологів України. Усі викладачі/чки та працівники/ці факультету СПП – це, справді, професіонально! Це сім'я на всі роки життя, не тільки під час навчання.

Висловлюю подяку своєму одногрупнику-психологу, а згодом колезі – педагогу-організатору Антону Багріну за його підтримку під час усього мого студентського та трудового шляху, за дружбу на все життя. Це якраз те, що дав Запорізький національний університет. Ви тут точно знайдете справжніх друзів. Абітурієнтам рекомендую ЗНУ та, зокрема, найтовариськіший факультет соціальної педагогіки та психології. Психологи точно знають, як дружити! Дуже теплі спогади про Анастасію, Вікторію та Марину з деканату та Анастасію з кафедри. Це – ті працівниці, які забезпечують освітній процес, аби студентство почувалося комфортно. Це – дійсно привітні дівчата, які завжди нагадають про щось, допоможуть із будь-яких проблемних питань. Найбільшу подяку я висловлюю ЗНУ та СПП за волонтерську роботу з усіх напрямків для різних категорій населення (особливо зараз, під час війни, психологічна допомога нашої кафедри – це величезний внесок у допомогу нашим запоріжцям та вимушеним внутрішнім переселенцям). Отже, вірте в себе, вірте в Україну, вірте у світло та у те, що найтемніша ніч завжди перед найсвітлішим днем!

Ось що розповідає директор школи про працівника Харченка Владислава: «Владислав – представник покоління, що народилось у добу незалежної України. До війни він був практичним психологом в одній із запорізьких гімназій. Працює за фахом майже 5 років. Влад – креативний, творчий та активний працівник, який не просто “пливе за течією” великої ріки з назвою "EDUCATION" і рутинно виконує свою роботу, а й прагне до професійної досконалості. Бере активну участь у різних проєктах, заходах, завжди готовий до навчання та співпраці. Опікується темою мотивації, і не тільки учня, а й педагога, справедливо вважаючи, що це – одна з найважливіших умов результативного та цікавого навчання в школі. Владислав – автор цілої низки друкованих праць, опублікованих у фахових виданнях. Наразі він захищає Україну зі зброєю в руках. Колектив, учні й учениці та батьки вважають його справжнім патріотом і героєм, що наближає нашу Перемогу та чекають на його якнайшвидше повернення».

 

Для довідки

У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:

znu.pressa@gmail.com

Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:

https://bit.ly/2HixRA8

Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

 

 

Схожі новини