
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) продовжується реалізація профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». У його рамках пропонуємо познайомитись із розповіддю про професійне становлення та досягнення випускниці факультету іноземної філології, на сьогодні – викладачки в Іспанії Катерини Уділової.
Ось що розповідає пані Катерина:
- Мені завжди подобались іноземні мови. Із дитинства я чула французьку мову. Це були музика, фільми, театральне мистецтво; до нас додому дзвонили й приходили французи/женки, тому що моя мама – викладачка французької. У школі я вивчала англійську мову, ще додатково займалася німецькою. Коли настав час обирати професію, я вже знала, що піду вивчати іноземні мови, залишилось тільки визначатись із тим, яку саме мову обрати як першу, другу та третю. Відзначу, що обирала серед чотирьох мов: англійської, німецької, французької та іспанської. Вирішила обрати як першу ту мову, яку зовсім не знала. Так я вступила на іспанську філологію. Другою мовою була англійська, третя – італійська, яку я теж вчила ще додатково. В університеті у мене були чудові викладачі й викладачки, які навчили любити іноземні мови та культури інших країн. Упродовж навчання до нас на факультет дуже часто приїжджали носії мов, і ми, студентство, мали можливість із ними спілкуватися.
Одного разу на 4 курсі викладач літератури нас запитав, що ми тут робимо? Можливо, комусь потрібен диплом, можливо, комусь батьки сказали йти вчитися сюди, можливо, хтось прийшов до університету саме отримати знання. Це було риторичне питання, але я для себе не змогла на нього відповісти: жодна із запропонованих відповідей мені не підходила. Напевно, моя відповідь була: я тут, бо мені подобається те, що я роблю, подобається вчитись, подобається, як мене вчать, подобається вивчати мови, літературу, дізнаватися про культури різних країн, займатись науковою діяльністю, а саме писати курсові та статті. Також під час педагогічної практики, яка була в мене перший раз на 4 курсі, я зрозуміла, що викладання – це моє покликання.
Після закінчення 4-го курсу я з групою наших студентів/ток поїхала на мовні курси до Франції, в університет міста Ле Ман, що недалеко від Парижу, тому що ЗНУ співпрацює з тим закладом вищої освіти. Це був мій перший досвід стажування за кордоном. Упродовж 1,5 місяці, під час перебування в цій країні, ми не тільки вивчали мову, але також знайомилися з нею: багато їздили до різних міст: йдеться про Париж, Версаль, Мон Сан Мішель, Руан та інші. Наступного року, коли навчалась у магістратурі, я їздила на стажування в Іспанію, побувала в Мадриді та в Барселоні. Першого дня, коли визначали рівень володіння мовою, виявилось, що в мене – найвищий (С2). Так добре мене навчили іспанської в університеті.
Після завершення навчання я побачила, які безмежні можливості відкривають наші дипломи. Я трошки працювала вчителькою іспанської та англійської мови в школі, перекладачкою на фірмі, гідесою-перекладачкою для туристів, які приїжджали до нашого міста, та викладала на мовних курсах, зокрема у фірмі «Поліглот». Там організовували стажування з англійської мови в Оксфорді, куди я їздила двічі. Хочу згадати й про подорожі Англією: йдеться про Лондон, Бат, Стоунжендж, Брайтон і Стратфорд-апон-Ейвон – батьківщину Вільяма Шекспіра. Також я змогла пройти стажування з італійської мови в Римі, та побачити інші міста Італії, серед них – Мілан, Венецію, Флоренцію, Пізу та Неаполь.
Мені завжди подобалась наукова діяльність і я хотіла писати дисертацію. Але я вирішила спробувати свої сили та зробити це в Іспанії. Із нашим дипломом магістра та відмінними оцінками мене взяли в Мадридський державний університет без іспитів і без підтвердження рівня мови. У випадку з іспанською мовою це дуже важливо, адже офіційні іспити ДЕЛЕ рівня С2 відбуваються дуже рідко, раз або двічі на рік. Якщо не склала з першого разу, втрачаєш рік, можливо, два. Наприклад, іспити з англійської мови відбуваються щомісяця. Коли я навчалася, дуже допомогла теоретична підготовка, яку я отримала в Запорізькому національному університеті, тож мені було досить легко писати дисертацію. Окрім того, під час написання дисертації мені потрібно було зробити експеримент, із яким мені допомогли викладачі/викладачки та студенти/студентки факультету іноземної філології ЗНУ.
Під час навчання в університеті в Мадриді я працювала онлайн-викладачкою англійської мови для іспанців різного віку та рівня від А1 до С2, включно викладання бізнес-англійської та підготовку до офіційних іспитів. А також допомагала студентам/кам філологічних факультетів та іспанському школярству із таких предметів, як іспанська мова, література та латинська мова. Після захисту дисертації, який відбувся в червні 2021 року, я маю змогу працювати в будь-якому університеті Європи та України. Можу похвалитися, що це був мій третій диплом із відзнакою, після дипломів бакалаврату та магістратури. Після захисту, влітку, я приїжджала додому, й мені запросила декан ФІФ ЗНУ Галина Морошкіна виступити перед 1 курсом і розповісти їм мою історію. Наприкінці 2021 року я зареєструвалася як приватна підприємиця в Іспанії, щоб продовжувати працювати викладачкою але вже на себе. До речі, приватні підприємці-викладачі в Іспанії не сплачують ПДВ, а це – 21% від прибутку.
Сподіваюсь, що вас надихне моя історія та допоможе визначитись, чого ви хочете від життя в професійному плані, а також – побудувати гарний план із досягнення професійних цілей. бажаю Вам успіхів в цьому!
Фотоархів – за лінком: https://bit.ly/3Bh37fl
Для довідки
У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:
Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:
https://bit.ly/2HixRA8
Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU