«Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованець факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму Іван Черкез

У Запорізькому національному університеті триває реалізація профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ(ZNU, Zaporizhzhia National University)». Сьогодні в його рамках пропонуємо вашій увазі інтерв'ю з випускником спеціальності «Фізична реабілітація» факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму, фізичним терапевтом відділення реабілітації Запорізької обласної клінічної лікарні. фахівцем вищої категорії, викладачем курсу фізичної терапії в Запорізькому національному університеті та в КВНЗ «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» ЗОР Іваном Черкезом.
- Шановний Іване Юрійовичу, скільки вже минуло часу, відколи Ви отримали диплом факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму ЗНУ за фахом «Фізична реабілітація»?
- Я – випускник ЗНУ 2005 року й вже багацько років працюю за фахом.
- Які спогади залишилися у Вас від часів студентства?
- На той час, як і багато хто з нашої спортсменської когорти, я вже мав підробіток – зовсім не за фахом, працював охоронником. Попри це, той час згадується, як безтурботне студентське життя. Дещо тоді ми сприймали із легкістю і не завжди вміли цінувати те, що мали. Проте в нас були певні прагнення, надії, віра у щасливе майбутнє, друзі, веселе студентське життя та відпочинок!
- Якби сьогодні повернути час назад, коли треба було йти на пари, до кого з викладачів і викладачок факультету Ви б хотіли знов потрапити і чому?
- Із особливою вдячністю згадую Надію Богдановську, яка сьогодні завідує кафедрою фізичної терапії та ерготерапії та яка в нас викладала фізичну реабілітацію під час різних захворювань. Фізіологію на той час викладав нині покійний Євген Євдокимов. А фармакологію – Валентина Голець. Чудові викладачі й викладачки, фанати та фанатки своєї справи, саме вони на той час змогли спонукати багатьох із нас обрати саме напрям реабілітації, заклали основи знань для нашої майбутньої спеціальності. Так, я змінив свої спортивні пріоритети, обравши напрям медицини, реабілітації у спорті, що сприяє відновленню спортсменів і спортсменок після травм.
- Чому для здобуття вищої освіти свого часу Ви обрали саме цей факультет ЗНУ? Коли народилася Ваша мрія стати фахівцем за обраною Вами спеціальністю, і чи була у вас інша альтернатива, інші інтереси? Отримавши диплом, які перспективи розвитку для себе, як творчої особистості, знайшли в цій галузі?
- На факультет я прийшов, уже зі спортивною спеціалізацією. На той час серйозно займався боксом і спочатку планував йти у спорт, мене навіть мій тренер готував собі в помічники. Проте так сталося, що водночас мене зацікавив медичний напрям, який спрямований на подолання наслідків травм у спорті. Справжній «перелам» у моїй свідомості відбувся на 5 курсі: ми проходили довготривалу переддипломну практику на базі Запорізької обласної клінічної лікарні, де я та мої одногрупники потрапили в «світ реабілітації». Побачивши на власні очі диво фізичного відновлення після спортивних травм, яке нам продемонстрували професіонали й професіоналки в цій галузі, та назбиравши матеріалу для своєї дипломної роботи, я зрозумів, що це – саме той напрям, у якому я прагну працювати. Адже спорт – це добре, але недовготривало. Відтоді я розпочав багато читати за тематикою реабілітаційних напрямків.
- У студентські роки чи брали участь у громадському житті університету?
- Насправді, тоді часу вистачало лише на спорт, навчання та підробіток, адже, як кожна молода людина, прагнув мати якісь гроші та певну незалежність.
- Після університету Ви встигли побудувати кар’єру. Одразу після його закінчення де Ви працювали? Які посади потім обіймали? Поділіться секретом Вашого професійного успіху.
- Уже після закінчення університету мене особливо зацікавила проблема ДЦП у дітей. І я пішов працювати в Хортицький національний навчально-реабілітаційний багатопрофільний центр (зараз це – академія). Там на той час функціонувало унікальне відділення раннього втручання для цієї категорії дітей, де перебувала малеча до 3 років, а також проходила реабілітацію й старша категорія – 3-18 років. Мої більш досвідчені колеги наполегливо радили мені саме тут набиратися досвіду, аби потім я міг працювати в педіатрії з групами немовлят і дітей молодшого дошкільного віку. За цим напрямком я і пропрацював з 2003 по 2007 роки. Потім зайнявся приватною практикою: здійснював реабілітацією дітей із важкими фізичними захворюваннями, зокрема неврологічного характеру. Працював також у різних містах України в приватних медичних центрах із дорослими пацієнтами й пацієнтками. Опановував нові підходи й напрямки роботи, новітнє обладнання, яке з’являлося протягом останнього часу тощо. Повернувшись до Запоріжжя протягом п’яти років працював у приватному медичному центрі «Аватаж» (засновниця – Ніна Сікорська), займаючись відновленням функцій руху в пацієнтів з постінсультною паталогією. Потім була робота в медсанчастині «Мотор Січ», і от вже майже п’ять років як працюю фізичним терапевтом у Запорізькій обласній клінічній лікарні.
- Чи підтримуєте Ви зв’язки з Вашими колишніми однокурсниками й однокурсницями та викладачами й викладачками?
- Чимало випускників і випускниць ЗНУ, які закінчили спеціальність «Фізична реабілітація», працюють за фахом, ми знаємо один одного та підтримуємо зв’язки. Це – не лише мої одногрупники й одногрупниці, а й випускники та випускниці різних років, які сьогодні працюють в ортопедії, педіатрії, неврології – як в Україні, так і за кордоном. Ми також підтримуємо тісні зв’язки із ЗНУ, факультетом і викладачами та викладачками кафедри фізичної терапії та ерготерапії: Надією Богдановською, Іриною Кальоновою та іншими, хто виступає керівниками й керівницями клінічної практики студентів. Адже на базі ЗОКЛ та інших лікарень відбуваються практичні заняття з фізичної реабілітації, ми також читаємо лекції для студентства, які в період останніх ковідних років і війни з рф відбуваються здебільшого онлайн. Проте чимало майбутніх фізичних терапевтів і терапевток відвідують заняття на базі лікарні, а за відсутності такої можливості ми збираємо дистанційні конференції, організовуємо показ якихось практичних методик, консультуємо, відповідаємо на цікаві для молоді запитання.
- Що найцікавішого й найважливішого для Вас сталося за період професійної діяльності? І над чим сьогодні працюєте?
- Для мене цікава сама спеціальність, яка дозволяє відновити активність руху пацієнтів і пацієнток після інсультів, черепно-мозкових, спинно-мозкових травм, різного типу переламів, ставити на ноги поранених бійців ЗСУ. До речі, така категорія – це новий напрямок у нашій діяльності. Серед учасників бойових дій чимало важких пацієнтів, які мають також психологічну травму. Отже, довелося швидко перекваліфіковуватися: опановувати психологію, вивчати осколкові та вогнепальні травми, контузії тощо. Наразі ми успішно відновлюємо працездатність наших військових. Але усе це вимагає постійної професійної самоосвіти, підвищення кваліфікації, вміння ефективно навчатися новому й опановувати новітні досягнення в галузі медицини та фізичної реабілітації, брати участь у різноманітних тренінгах та інших заходах. Зокрема, Запорізька обласна клінічна лікарня – учасниця міжнародного проєкту «TEAM Ukraine»: під час тренінгів американські медики ділилися з нами досвідом у галузі нейрореабілітації. Чимало реабілітологів із різних міст України тоді відвідати ці заходи, й усі ми отримали відповідні сертифікати. Загалом наша спеціальність затребувана сьогодні в суспільстві й не тільки в нашій країні. Випускники й випускниці спеціальності «Фізична реабілітація» конкурентноспроможні також і в країнах ЄС.
- Наприкінці традиційне запитання: що б Ви хотіли побажати вступникам/вступницям, студентству факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму, які обрали спеціальність «Фізична реабілітація»? А також – чи можете надати якісь цінні поради, як їм стати професіоналами й професіоналками своєї галузі й досягти здійснення своєї мрії?
- Раджу якомога раніше усвідомити необхідність якісного навчання й одразу, можливо, то з 1 курсу, розпочинати працювати за обраною спеціальністю. Так буде легше розуміти навчальний матеріал, теоретичні засади вашої спеціальності, вчитися ставити правильні запитання викладачам і викладачкам й отримувати правильні відповіді на них. Проте й після закінчення університету ви маєте багато чому навчитися, адже вища освіта надає базу знань. А враховуючи той факт, що постійно з’являються нові методики, наукові досягнення дозволяють створювати нове обладнання, ми постійно маємо навчатися – протягом усієї нашої професійної діяльності. Фізичний терапевт/терапевтка також періодично проходить атестацію на підвищення кваліфікації, що підтверджується складанням кваліфікаційних тестів. Зокрема, я маю вищу категорію інструктора ЛФК та лікувального масажу. Наразі в Україні, на жаль, не має комісії, яка здійснює атестацію на вищу категорію за фахом «Фізична реабілітація». Адже це – нова спеціальність, і ми очікуємо, після завершення війни, шо така кваліфікація буде введена в Україні.
- Вдячні за спілкування й гарні побажання для студентської молоді ЗНУ. Успіхів Вам у подальшій професійній діяльності!
Для довідки
У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:
Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:
Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!
Слідкуйте також за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/