Днями в ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) організували масштабний захід, приурочений до 11 грудня – Міжнародного дня прав людини та до дати прийняття Генеральною Асамблею ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини. Участь у засіданні взяли: керівник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух, заступник голови ЗОВА Віталій Сиволап й інші представники профільних Департаментів обласної військової адміністрації, від ЗНУ – в.о. ректора університету Микола Фролов, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, викладацький склад і студентство різних факультетів ЗНУ – юридичного, соціології та управління, журналістики, історичного, а також почесні гості. Координатором засідання став фахівець із соціального та політичного прогнозування, професор ФСУ Максим Лепський.
Дотримання прав людини в умовах війни та вдосконалення механізмів захисту українців – ці теми стали провідними для обговорення присутніх на заході. Під час дискусії вони зазначили, що збройний конфлікт між рф та Україною спричинив масові порушення прав людини й міжнародного гуманітарного права, серед них найбільш серйозне – порушення права на життя. Відкриваючи засідання, Олександр Старух наголосив, що в умовах складної військово-політичної ситуації в Україні, викликаної військовою агресією рф, коли фактично триває офіційно неоголошена гібридна війна, міжнародне право та діяльність всесвітніх організацій, створених для забезпечення захисту прав людини, виявились недієспроможними. Він також нагадав присутнім, що коли відбувалася евакуації мешканців Маріуполя, ні Міжнародний Червоний Хрест, ні представники ООН не захотіли брати на себе цю відповідальність, попри те, що мають імунітет захисту. Натомість водії, волонтери/волонтерки, представники й представниці нашого Червоного Хреста, ДСНС, ризикуючи власним життям, вивозили звідти дітей, жінок та літніх людей. Він також представив деякі вражаючі цифри щодо кількості правових порушень та військових злочинів, які відбуваються на територіях військових дій і тимчасової окупації: це – численні вбиті серед цивільного населення, зниклі безвісти або ув’язнені, частину з яких змогли повернути, та інші порушення.
Голова ЗОВА також наголосив, що найважливішим на сьогодні є збереження життя українців й українок. І ще одним головним пунктом виступає документування усіх військових злочинів і робота правників, які мають здійснити перегляд деяких правових норм і вдосконалити українське законодавство, аби потім мати можливість притягнути військових злочинців до відповідальності.
Своєю чергою, в.о. ректора Микола Фролов окреслив ті основні завдання, які сьогодні виконує університет: збереження контингенту науково-педагогічного складу та студентства університету, забезпечення зв’язку з усіма учасникам й учасницями освітнього процесу, навіть тими, хто сьогодні перебуває закордоном або на тимчасово окупованих територіях. Завдяки консолідованості колективу, ЗНУ зберігає лідерство в південно-східному регіоні й продовжує ефективно виконувати свої функції, зокрема в напрямку вдосконалення норм права. Університетські вчені продемонстрували результати своїх досліджень у галузі історичної та правової тематики й надали пропозиції, які спрямовані на забезпечення основних прав людини та гуманітарного права в умовах воєнної ситуації. Присутні обговорили такі важливих питання: порушення прав людини в умовах військових дій, історичний аспект, міжнародні та загальноєвропейські акти щодо прав людини в умовах воєнних дій та збройної агресії, дотримання прав людини в контексті агресії російської федерації.
Завідувачка кафедрою всесвітньої історії та міжнародних відносин, доцентка Ольга Маклюк представила доповідь на тему «Порушення прав людини в умовах військової агресії та їх наслідки». Зокрема, вона звернула увагу на діяльність тих організацій, які були засновані після Другої світової війни саме для захисту прав людини та забезпечення гуманітарного права, створення простору безпеки між народами – ООН, Ліга націй. Проте на сьогодні вони продемонстрували свою неспроможність і наразі потребують реформування. А професорка кафедри конституційного та адміністративного права Наталія Верлос розповіла про форми та напрямки діяльності правничих команд (це – юристи/юристки, криміналісти/криміналістки, психологи/психологині, медіатори/медіаторки), які здійснюють фіксацію військових злочинів на території України та допомагають громадянам/кам забезпечити свої права. Зараз це – матеріальні компенсації на відновлення пошкодженого майна, медичне лікування тощо. А в майбутньому передбачається притягнення до відповідальності військових злочинців, репарації від рф та інші форми компенсацій на користь постраждалих від військової агресії. Також доповідачка окреслила основні поняття та сучасні правові аспекти цієї галузі права та наголосила на необхідності вдосконалення системи. Зокрема, йшлося про перегляд понять, таких як «колаборація» та інші.
Також присутні активно обговорювали питання щодо депортації українських дітей до рф та способи їх повернення, примуси до співпраці з ворогом, діяльність руху опору в окупації, проблеми реінтеграції тощо. Учасники й учасниці засідання поставили низку запитань доповідачам і доповідачкам, а також висловили свої думки та внесли пропозиції щодо можливих механізмів вдосконалення алгоритмів захисту прав і свобод українців й українок в умовах війни. Підбиваючи підсумки засідання, декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць та інші його учасники/ці висловили переконання, що війна поставила чимало проблемних питань, які мають стати темою нових наукових досліджень. При цьому керівник ЗОВА Олександр Старух наголосив, що саме університети як осередки науки мають узяти на себе не тільки вирішення цих проблем, зокрема щодо вдосконалення правової норми в Україні, а й стати науково-культурними та просвітницькими центрами у своєму регіоні.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/