
У рамках реалізації обласної Програми підтримки розвитку інформаційного простору Запорізької області на підтримку місцевих авторів/ок презентовано нове видання, до якого увійшли воєнні спогади, – «Біль війни». Серед учасників/ць заходу були представники та представниці ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University).
Це – спільний проєкт Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки і громадської організації «Запорізька бібліотечна асоціація», до якої входить і колектив Наукової бібліотеки ЗНУ. Його мета – збір і фіксація життєвих історій людей, які водночас схожі та разом із тим унікальні. Вони подані в доступному для широкого загалу вигляді. Це – переказ життя людей, що долають труднощі, переосмислюють минуле, досягають вершин і будують майбутнє України. Перша частина книги містить хронологію початку повномасштабної війни та запеклих боїв українських оборонців із російськими окупантами під Києвом та на півдні України. У другій частині збірки зібрані спогади героїв проєкту «Галерея історій». У книзі представлено реальні історії 13 військових, волонтерів/ок, вимушених переселенців/ок із тимчасово окупованих територій, діячів/ок культури і вчених про початок повномасштабної війни, про втрати, біль, розлуки та тривоги. Кожна з них наповнена реальними емоціями, почуттями, діями та рішеннями.
На презентацію книги завітав директор Департаменту культури та інформаційної політики Владислав Мороко, а також волонтерки Любов Леонова й Олена Шевчук, які долучилися до створення цього видання. «Новітня історія пишеться сьогодні. У спогадах людей схована правда. Так по крихтах збирається дійсна історія, яка не спотворена часом. Тому обласна влада підтримала ініціативу запису історій очевидців, волонтерів/ок та учасників/иць війни, які об'єднали в книгу. Це – справжній біль війни, це спогади, які ми переживаємо зараз. У кожного й кожної з нас війна почалася в один час, але кожен її переживає по-різному. Це – перше видання такого роду. Із цієї книги зрозуміло, чому навіть під час презентації ми знаходимося в укритті та якою ціною наші військові та загалом суспільство боронить нашу Незалежність», – наголосив директор Департаменту культури та інформаційної політики Владислав Мороко.
«Від початку повномасштабного вторгнення ми з чоловіком вже здійснили 89 поїздок із гуманітарною допомогою по всьому фронту. Це – Донецький і Запорізький напрямки. Була і в Гуляйполі, де прилітають ракети С-300. Після Оріхова я плакала два дні, це – зовсім поруч із нашим Запоріжжям, таке пережити неможливо. Наші бійці – незламні, адже навіть у ситуаціях, в яких хочеться плакати, вони непохитні. Є історії, які потрібно розповісти. Ми з чоловіком самі почали возити допомогу, бо вся моя команда, яка їздила з 2014 року, взяла до рук зброю та пішла захищати Україну, а ми вже за віком і за станом здоров’я не можемо. Дуже вдячна нашим захисникам, які в таких складних умовах, але з таким позитивом та впевненістю захищають наші землі», –розповіла під час презентації волонтерка й активістка Любов Леонова.
Варто відзначити, що 250 примірників некомерційного видання передані до обласної бібліотеки, де всі охочі можуть ознайомитися з ними. Ще 20 екземплярів направлять до «Бібліотеки Нескорених», із якої потім їх розішлють у деокуповані міста та селища.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/