Наукова книгозбірня ЗНУ долучилися до зустрічі з питань участі бібліотек в акредитації освітніх програм

Шістнадцятого лютого Секція університетських бібліотек Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» (УБА) провела на платформі Zoom заняття «Акредитація освітніх програм університету» в рамках роботи «Антишколи університетських бібліотекарів», де вже третій рік у форматі живого спілкування триває обговорення й обмін практичним досвідом роботи університетських бібліотек. До заняття долучилися учасники/ці від бібліотек 110 закладів вищої освіти України. Наукову бібліотеку Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) представляла директорка Ніна Чала.
У центрі уваги присутніх була роль бібліотеки університету в підготовці та проведенні акредитації, а також – в інформаційному забезпеченні якісного освітнього процесу за акредитованими освітніми програмами. Оксана Бруй, директорка науково-технічної бібліотеки Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Президентка «Української бібліотечної асоціації», акцентувала увагу на тому, які питання виникають в експертів/ок, як показати, що сьогодні бібліотека функціонує в двох форматах: очному й дистанційному. Вона зауважила, що під час брифінгів експерти/ки обов'язково цікавляться електронними ресурсами, які пропонує бібліотека здобувачам/кам вищої освіти, йдеться як власні, так і зовнішні ресурси, формуванням академічної доброчесності, навчальними заходами бібліотеки та багатьма іншими питаннями, які ставлять експерти/ки, інколи й несподіваними. Ольга Ольшевська, директорка науково-технічної бібліотеки Одеського національного технологічного університету, голова Секції університетських бібліотек УБА, як експертка Національної агенції забезпечення якості вищої освіти презентувала доповідь про роль бібліотеки в інформаційному забезпеченні освітньої траєкторії, а також розповіла про те, яка існує практика формування списків літератури до вивчення дисциплін в її бібліотеці. Тетяна Колесникова, директорка наукової бібліотеки Українського державного університету науки і технологій (м. Дніпро), розкрила тему щодо практики роботи над нарощуванням освітніх електронних ресурсів.
Головне, що турбує сьогодні весь загал університетських бібліотекарів/ок України, – це те, як працювати в реаліях воєнного часу, в містах, що знаходяться на особливо небезпечних територіях, як здійснюється доступ здобувачів/ок вищої освіти до бібліотечних ресурсів, які послуги надаються в дистанційному форматі, відсутність можливості фінансування на придбання навчальної літератури, передплату періодичних видань. Виникли й іміджеві питання. Присутні обговорили важливість позитивного враження, яке справляє університетська бібліотека, як і на відеопрезентаціях, так і під час спілкування з експертами/ками в фокус-групах. Участь у зустрічі дала змогу фахівцям/чиням бібліотек порівняти практики підготовки та участі в акредитаційних процедурах.
Ресурсний потенціал, професіональний кадровий склад наукової бібліотеки ЗНУ дозволяє готувати потужні інформаційні пакети до акредитацій освітніх програм усіх рівнів вищої освіти. Це переліки наукових фахових видань, які існують у друкованому й електронному вигляді, списки навчальних, наукових, довідкових видань англійською мовою, інформація про наукову бібліотеку, доступ до міжнародних баз даних, книгозабезпеченість навчальних дисциплін друкованою та електронною літературою, що є в бібліотеці. Усі ці ресурси доступні в онлайн форматі на вебсторінці електронного каталогу на сайті наукової бібліотеки https://library.znu.edu.ua/
Для акредитації освітньо-наукових програм сформовано спеціальну вебсторінку «Інформація до підготовки докторів філософії», що подає ресурси, як власні, так і зовнішні, за кодами спеціальностей. Бібліотека ЗНУ відкрита в форматі електронного контенту. Також працюють всі читальні зали та абонементи з дотриманням правил безпеки, на території бібліотеки є укриття. Здобувачі/ки вищої освіти, які знаходяться поза межами Запоріжжя, мають можливість отримати не тільки електронні видання та публікації, а й за запитом для них готуються списки літератури, скануються потрібні сторінки друкованих видань і публікацій, сканкопії надсилаються на е-пошту замовника.
Наукова бібліотека ЗНУ
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/